„Sekundės“ nuotr.

Kaimo turizmo sodybose neįprasta tyla

Kaimo turizmo sodybose neįprasta tyla

Kalėdinius vakarėlius porai metai pradanginusiai pandemijai atsitraukus, kaimo turizmo sodybų savininkai guodžiasi ir šįmet nesulaukiantys svečių.
Iki Kalėdų telikus pusantro mėnesio, užsakymų žiemos šventėms Panevėžio rajono sodybose – vos vienas kitas, nors prieš keletą metų tokiu laiku jau būdavę gerokai per vėlu rūpintis linksmybėmis.

Karsakiškio seniūnijoje įsikūrusios „Dainiaus sodybos“ šeimininkas Dainius Januškevičius pasakoja vos spėjantis atsakinėti į skambučius dėl galimybės kalėdiniu laikotarpiu užsakyti kaimo turizmo sodybą. Tačiau realiai teturi tik du užsakymus. Prieš pandemiją, pamena verslininkas, jau lapkričio pradžioje pasipildavo užsakymų gausybė.
„Keičiasi laikai – keičiasi papročiai“, – svarsto sodybos savininkas.
Jis teigia pastebintis, kad kalėdinių vakarėlių, kai susirinkdavo po šimtą ar net daugiau žmonių, atsisako ir pačios įmonės.
Dabar jam skambinantieji teiraujasi dėl galimybės atvažiuoti švęsti vieno skyriaus, cecho ar tik tos pačios pamainos darbuotojams.
„Peršasi mintis, kad žmonės tikisi iš darbdavių gauti kalėdines išmokas, kurias galbūt leis švęsdami artimiausių darbo draugų rate“, – konstatavo D. Januškevičius.
Pasak jo, švenčiančių draugų kompanijos taip pat mažėja. Anksčiau būrin susirinkdavo po 20–30 žmonių, dabar dažniausiai teiraujamasi vietos 10–12 asmenų.
Iki pandemijos D. Januškevičius teigė už salę vakarėliui imdavęs 250 eurų.
Šiemet, pabrangus energijos ištekliams, o ir ūgtelėjus visoms kitoms išlaidoms, išsinuomoti salę kainuoja iki 450 eurų. Prieš pandemiją maisto kaina žmogui siekdavo 25–30 eurų, šiųmetė šoktelėjo iki 40–50 eurų.

R. Radvilos nuotr.

R. Radvilos nuotr.

Vangūs metai

Nemažai skambučių dėl nuomos teigia sulaukianti ir Daukniūnų kaime esančios „Daukniūnų sodybos“ savininkė Jolanta Kryževičiūtė.
Tačiau ir jos patirtis tokia pati kaip kolegų: potencialūs užsakovai neskuba sukirsti rankomis.
Dešimt metų gyvuojančiai sodybai, pasak verslininkės, šiemet pirmi tokie vangūs metai. Už juos prastesni tebuvo dveji pandeminiai metai, kai kalėdinį laikotarpį visos kaimo turizmo sodybos stovėjo užrakintos.
J. Kryževičiūtė teigia menanti, kad prieš pandemiją antrą gruodžio savaitę sodyboje jau ošdavo kalėdiniai vakarėliai. Įmonės ar draugų kompanijos juos užsakinėdavo lapkričio ar net spalio mėnesiais.
Kalėdinės linksmybės prasidėdavo lapkritį ir tęsdavosi gruodį, dar ir pirmąją sausio pusę.
Viskam brangstant, J. Kryževičiūtė teigia sodybos nuomos kainų pernelyg nekėlusi. Išsinuomoti salę, kurioje telpa iki 55 žmonių, šiuo metu kainuoja 600 eurų. Jei liekama nakvoti, už kiekvieną nakvojantįjį imamas 20 eurų mokestis. Maisto šventės dienai ir kito ryto pusryčiams kaina vienam žmogui – 40 eurų.

Įmonių vakarėliai nebepopuliarūs

Karsakiškio seniūnijoje miškų apsuptyje įkurtos „Sarksalio“ kaimo turizmo sodybos šeimininkas Juozas Vėbra neslėpė, kad ir šioje sodyboje kalėdiniai vakarėliai užsakinėjami vangiai.
„Bet aš galvos dėl to nesuku. Manau, kalėdinių užsakymų dar bus“, – optimistiškai nusiteikęs J. Vėbra.
Verslininkas sako sutinkantis skirtingų tipų užsakovus. Pirmieji šventėmis ima rūpintis iš anksto.
Antrieji vejasi nuvažiuojantį traukinį. Uždelsę jie užsakymą pateikia tuomet, kai nebelieka galimybės rinktis ir tenka priimti, kas dar liko.
„Per gyvenimą esu turėjęs ir tokių užsakovų, kurie sodybą užsisako iš vakaro ar net tą pačią dieną, kai susiruošia švęsti. Tokiems piniginę tenka atverti plačiai“, – pabrėžė J. Vėbra.
„Sarksalio“ savininkas, kaip ir prieš tai kalbinti kaimo turizmo sodybų šeimininkai, pastebi, kad išsinuomoti sodybą retai beieško įmonių kolektyvai. Dažniau vieta šventei rūpinasi giminaičių būrys ar draugų grupė.

Sumuštinius tepasi svečiai

„Pastebiu, kad kalėdinės giminių ar draugų šventės prasideda, kai tautiečiai Kalėdoms ima grįžti iš užsienių. Jie ir užsakinėja kaimo turizmo sodybas“, – teigė J. Vėbra.
„Sarksalyje“ pokylių salės, pasak sodybos šeimininko, nuomojamos už 250–350 eurų kainą. Maistas – pačių pokyliautojų rūpestis už papildomą kainą.
„Pastebėjau, kad dažniausiai maisto produktai atsivežami, o sumuštinius jau pačioje sodyboje tepa suvažiavusios viešnios“, – dėmesį atkreipė J. Vėbra.

Dideli reikalavimai

Žibartoniuose kaimo turizmo sodybą įkūrusi Dalia Atkočiūnienė teigė, jog sodyba jau užsakyta Naujųjų šventimui, o daugiau užsakymų nėra.
„Tikrai išskirtiniai metai. Anksčiau to nėra buvę“, – pripažino sodybos savininkė.
Verslininkė svarstė, jog negali būti, kad dveji pandeminiai metai būtų iš žmonių atėmę norą švęsti.
Kad po sodyboms tuščių metų susigrąžintų klientus, D. Atkočiūnienė teigia nuleidusi nuomos kainą. Anksčiau išsinuomoti vietą šventei kainuodavę 700 eurų, šiemet kaina nuleista iki 600 ar net 500 eurų.
Maistu užsakovai pasirūpina patys.
„Su malonumu maistą gaminčiau ir pati, bet tokie dideli reikalavimai, kad mums, kaimo turizmo sodybų savininkams, tiesiog nėra galimybių jų išpildyti“, – paaiškino D. Atkočiūnienė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų