Kad pavasarį pasitiktume kupini energijos

Kad pavasarį pasitiktume kupini energijos

Pavasaris – daugelio ilgai lauktas metų laikas, kai gamta bunda iš miego. Taip pat bunda ir žmogaus organizmas, išsiilgęs šilumos ir ypač saulėtojo vitamino D.

Pirmosiomis pavasario dienomis dažniau atsigręžiame į sveikos gyvensenos tendencijas. Žmonės bando keisti mitybos įpročius ir šiuo metu daugiau dėmesio pradeda kreipti į tai, ką perka ir deda į savo lėkštes. Tačiau subalansuotos mitybos principų nepamiršti turėtume ne tik pavasarį, bet ir apskritus metus.

Prasidėjus kalendoriniam pavasariui dažnas drastiškai keičia savo mitybą, tačiau klaidinga manyti, kad pavasarį būtinai turime imtis pokyčių. Į kasdienį savo racioną visus metus turėtume įtraukti kuo įvairesnių produktų, turinčių baltymų, angliavandenių ir skaidulų, vitaminų bei mineralų.

Žinoma, pavasarį pirmenybę teikiame šviežioms daržovėms, bet reikia nepamiršti ir vaisių bei uogų. Norėdami maitintis pagal subalansuotos mitybos principus, į racioną taip pat būtinai turime įtraukti ir pieno, mėsos bei žuvies produktų, skaidulų praturtintos duonos su grūdais ir sėklomis, įvairiausių žalumynų.

Sezoniniai produktai – puikus pasirinkimas

Dietologės Dalios Vaitkevičiūtės teigimu, tendencija, kad žiemą žmonės valgo riebiau, o pavasarį stengiasi rinktis lengvesnį maistą, pastebima kiekvienais metais. Tačiau, anot specialistės, imtis įvairiausių detoksikacijos programų ar dietų – klaida.

„Kiekvieną sezoną turime valgyti visavertiškai ir sveikai – tai yra daug naudingiau, nei staiga griebtis pokyčių. Tačiau pavasarį kasmet jaučiamas tarsi žmonių pabudimas iš žiemos miego, galbūt ir energijos trūkumas – tuomet labiau pradedama galvoti ir apie maistą. Tiesa, norint pakeisti mitybą, nereikia manyti, jog kažkuriuo metų laiku turėtume kažko atsisakyti – galvoti reikėtų, kuo savo mitybą galėtume papildyti. O dabar tam puikiai tiks ir pavasarį populiarūs daigai arba sėklos, kurie gausūs skaidulų ir yra puikus maistinių medžiagų šaltinis“, – pabrėžia D. Vaitkevičiūtė.

Kaip sako dietologė, rinkdamiesi sezoninius produktus, niekada neprašausite pro šalį. Jie turi daugiausia vertingų medžiagų. Žinoma, šviežias daržoves ir vaisius vartojame ir žiemą. Jie naudingi yra visus metus. Tačiau ką tik užauginti vietiniai produktai organizmui visada suteiks daugiausia reikalingų maistinių medžiagų.

Tiesa, nors vitaminai ir mineralai dažniausiai yra siejami su šviežiomis daržovėmis ir vaisiais, reikėtų nepamiršti, kad jų galime rasti ir kituose maisto produktuose: kruopose, šakninėse daržovėse, sėklose bei riešutuose, džiovintuose, šaldytuose ar liofilizuotuose vaisiuose.

Spalvos lėkštėje

Parduotuvių lentynose netrukus rasis vis daugiau šviežių agurkų, ridikėlių, žalumynų bei įsibėgės pastarųjų daržovių sezonas. Iki to laiko daugiau dėmesio reikėtų skirti kopūstinėms, šakninėms daržovėms. Renkantis daržoves ir vaisius, patartina pirkinių krepšelyje sudėti kuo daugiau spalvų. Jei jos yra bent trys lėkštėje, maistas savaime atrodo gražiau ir labiau žadina apetitą.

Be to, kiekvieną vaisių ir daržovių spalvą suteikia vis kitoks antioksidantas, kuris skirtingai ir teigiamai veikia sveikatą. Todėl išties verta vieną kartą pirkti baltą kopūstą, kitąkart – mėlyną, rinktis baltą ir raudoną svogūnus. Jie organizmui turės skirtingą poveikį.

Koks turėtų būti valgomų porcijų dydis? Mitybos specialistai tikina – vieningo atsakymo nėra. Maisto kiekis, nuo kurio jaučiamės sotūs, yra individualus ir priklauso nuo daugybės sudedamųjų: amžiaus, fizinio aktyvumo, sveikatos sutrikimų, patiekalų kaloringumo bei daugelio kitų aspektų.

Pravartu atkreipti dėmesį ne į porcijų, o į lėkščių dydį. Pastebima, jog jis per pastaruosius dešimtmečius smarkiai pasikeitė. Lėkštėms tapus didesnėms, pakito porcijų dydis. Jis gali skirtis net 50–100 proc. kalorijų. Tačiau fizinis aktyvumas dabar yra sumažėjęs. Vadinasi, kalorijų suvartojame daugiau, o sudeginame mažiau. Todėl tinkama išeitis – mažesnių lėkščių pasirinkimas. Taip galima pasiekti geresnių rezultatų be drastiškų pokyčių.

Vitaminų trūkumas pavasarį – mitas

Anot gydytojos dietologės, klaidinga manyti, kad būtent po žiemos mums turėtų trūkti vitaminų, nes visais metų sezonais puikiausiai galime apsirūpinti reikalingomis maistinėmis medžiagomis – viskas priklauso nuo to, ką valgome. Tačiau vienintelis vitaminas, kurio galėtume stokoti dėl mūsų krašto geografinės vietos, – vitaminas D.

„Jeigu žiemą šio vitamino specialiai nevartojote, racionas nebuvo juo papildytas ir šaltąjį sezoną nebuvote išvykę į šiltus kraštus, galimas vitamino D trūkumas. Būtent dėl šios priežasties pavasarį savo racioną siūlau praturtinti produktais, kurie yra gausūs vitamino D ir omega-3 riebalų rūgščių“, – sako specialistė ir priduria, kad šiuo metu turėtume valgyti daugiau žuvų: lašišų, skumbrių, doradų, silkių, tunų. Taip pat pravartu vartoti linų sėmenų, kanapių sėklų, graikinių riešutų. Į racioną turėtume nepamiršti įtraukti kiaušinių ir grybų, juose taip pat yra vitamino D.

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite