Ką daryti, kai žiemą sausėja akys

Ką daryti, kai žiemą sausėja akys

Šildytuvai, radiatoriai, šilto oro kondicionieriai automobiliuose – visa tai byloja ne tik apie šaltojo sezono pradžią, bet ir su juo atkeliaujančias odos ir akių sausėjimo problemas.

Akys daugiausia sudarytos iš vandens, tad sausas patalpų oras – tikras akių priešas, kuris ne tik jas sausina, bet ir sukuria palankias sąlygas kauptis įvairioms bakterijoms. Kaip apsaugoti savo akis ir kokių priemonių imtis, pataria optometrininkė Božena Kuftin.

Sakoma, kad žmogus net 80–90 proc. savo laiko praleidžia patalpose, o šaltuoju metu šis skaičius dar padidėja: kai už lango orai nedžiugina, mes esame linkę vis dažniau leisti laiką namuose. Situaciją apsunkina tai, kad biuruose, namuose ir net automobiliuose naudojame dirbtinį šildymą, kuris smarkiai sausina ne tik mūsų odą, bet ir akis.

Iš savo patirties pastebime, kad vis daugiau žmonių šaltuoju sezonu skundžiasi išsausėjusiomis akimis. To pasekmė – akys išvargsta, pasidaro raudonos ir labai jautrios. Gali atsirasti svetimkūnio ar smėlio pojūtis, nemalonus niežėjimas ar net skausmas. Tačiau laiku imantis tinkamų priemonių, šių simptomų galima išvengti“, – pasakoja B. Kuftin.

Kaip galime pagelbėti akims?

Papildomos priemonės akims drėkinti. Geriausias būdas drėkinti akis – naudoti drėkinamuosius akių lašiukus, kurie palaiko normalią akies gleivinės drėgmę, ypač būnant smarkiai šildomose ar kondicionuojamose patalpose.

Paprastai akių lašus patariame naudoti 2–3 kartus per dieną. Jeigu net ir tada akių sausumas ir dirglumas niekur nedingsta, vertėtų pasikonsultuoti su specialistais, kadangi visų akių lašų poveikis yra labai skirtingas. Gali būti, jog dieną jums reikės naudoti vienus akių lašus, o vakare – kitus. Be to, akių lašai gali skirtis ir dėl tam tikrų aplinkybių, pavyzdžiui, jie labai aktualu vairuojantiems, nes mažoje automobilio erdvėje karštas oras itin smarkiai išsausina akis. Todėl, jei akys linkusios sausėti, turėti drėkinamųjų lašiukų automobilyje – būtina“, – pasakoja B. Kuftin.

Specialistė įspėja ir tuos, kurie kasdien nešioja kontaktinius lęšius – šaltuoju sezonu reikėtų būti itin atsargiems.

Kontaktiniai lęšiai yra itin ploni ir pagaminti iš specialios medžiagos, kuriai reikia nuolatinės drėgmės, kitaip jie pradeda džiūti. Todėl kontaktinių lęšių nešiotojams šaltuoju sezonu reikėtų dažniau naudoti drėkinamuosius lašus, kitaip lęšiai gali pakeisti formą ir netgi prilipti prie akies obuolio. Tai sukelia labai daug nemalonumų ir stipriai dirgina akis“, – sako optometrininkė.

Patalpų drėkinimas ir vėdinimas

Tačiau akių lašai yra tik priemonė, kuri padeda spręsti jau esamą problemą, o ką daryti, kad tos problemos nebūtų? Specialistė pataria atkreipti dėmesį į patalpų, kuriose praleidžiate daugiausia laiko, orą.

Akys paprastai pradeda labai smarkiai sausėti, kai namuose ar biure yra sausas ir neventiliuojamas oras. Patalpos išsausėja nuo dirbtinio jų šildymo ir pernelyg reto vėdinimo. Taip jose pradeda kauptis dulkės ir įvairios bakterijos, kurios sausina visą mūsų gleivinę, taip pat ir akis. Todėl norint kuo labiau sumažinti akių sausumą, reikėtų pradėti nuo dažnesnio patalpų vėdinimo ir oro drėkintuvų. Tokiu atveju išvengsite ne tik kvėpavimo takų ligų, bet ir sausumo ar smėlio jausmo akyse“, – sako ekspertė.

Taip pat svarbu patalpas pakankamai vėdinti. Akių specialistė tikina, kad efektyviau kelioms minutėms visiškai atidaryti langą, negu laikyti jį vos pravertą valandą. Taip patalpos geriau išvėdinamos, į jas patenka pakankamai drėgmės ir užkertamas kelias daugintis bakterijoms. Jeigu langai biure neatsidaro ir jis vėdinamas dirbtinai – tuomet bent kartą per dieną išeikite pasivaikščioti gryname ore.

Subalansuota mityba – akių drėgmei

Daugelis sutiks, kad kokybiškas ir vitaminų bei mineralų praturtintas maistas yra sveikų akių pagrindas. Tačiau akims naudingos daržovės ir uogos, pavyzdžiui, mėlynės ir špinatai – tai vasaros derliaus gėrybės, o ką daryti žiemą, kai šviežių vaisių, daržovių ir uogų neturime?

Šaltuoju laikotarpiu gausu naudingų produktų, kurie padeda mūsų akims, pavyzdžiui, galime rinktis saldžias bulves, kuriose yra vitaminų A bei C. Taip pat akių drėgmei palaikyti ne mažiau svarbios omega 3 rūgštys, kurios apsaugo nuo dehidratacijos ne tik odą, bet ir akies gleivinę. Jų gausu jūrinėse žuvyse, tokiose kaip lašišos, tunai, upėtakiai, menkės. Taip pat nepamirškite lietuviškos silkės, kuria jau greitai nuklosime stalus – nors omega 3 rūgščių joje ir mažiau, nei, pavyzdžiui, lašišoje, tačiau joje gausu aminorūgščių, o silkės ikruose – geležies, cinko ir kalio“, – sako optometrininkė.

Taip pat B. Kuftin ragina nepamiršti, jog žiemą lygiai taip pat svarbu gerti vandenį, kaip ir vasarą, nes jis padeda palaikyti tinkamą kūno, taip pat ir akių drėgmės balansą. Žiema dovanoja daugiau progų pasimėgauti arbata – sustiprinti imunitetą

Gruodžio 15-ąją buvo minima tarptautinė arbatos diena. Visame pasaulyje senas tradicijas turintis gėrimas populiarumo nepraranda ir Lietuvoje, o kai kurios lietuviškos žolelių arbatos šiuo metu sulaukia daugybės pirkėjų dėmesio, nes padeda sustiprinti imunitetą ir jaustis sveikiau.

Komentarai

  • Paaiskins.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų