Farmacininkė Fausta Barisevičienė iš „Eurovaistinės“, esančios Aukštaičių g. 4-12, Panevėžyje. Nuotr. P. Židonio

Ką daryti, jeigu nenustoja varginti rožinė? Patarimais dalijasi „Eurovaistinės“ farmacininkė

Ką daryti, jeigu nenustoja varginti rožinė? Patarimais dalijasi „Eurovaistinės“ farmacininkė

Rožinė – tai veido odos liga, su kuria tenka išmokti gyventi visą likusį gyvenimą. „Eurovaistinės“ farmacininkė Fausta Barisevičienė pasakoja, kad šią ligą gali išprovokuoti patys įvairiausi veiksniai – nuo nudegimų saulėje ar didelio temperatūrų skirtumo išėjus į lauką iki paprasčiausiai netinkamų maisto produktų bei prieskonių. Ji dalijasi patarimais, kaip lengviau atpažinti šios ligos dirgiklius ir išvengti stiprių rožinės proveržių.

Nuo 10 minučių iki kelių mėnesių 

Rožinė – tai kur kas rimčiau nei paprastas odos paraudimas, pasakoja „Eurovaistinės“ farmacininkė Fausta Barisevičienė. Anot jos, dažniausiai šie paraudimai atsiranda ant centrinės veido dalies – skruostų, smakro, nosies ir kaktos vidurio.

„Rožinei būdingas kraujagyslių išsiplėtimas, intensyvus raudonis bei į aknę panašūs bėrimai. Įprastas raudonis užtrunka iki 10 minučių, o rožinė kartais gali trukti iki keleto mėnesių ir tik neilgam aprimti. Taip pat svarbu laiku atpažinti rožinės požymius bei įvertinti, kas ją išprovokavo, kadangi pačioje ligos pradžioje paraudimas gali laikytis iki 10 minučių, bet kaskart išlikti vis ilgesnį laiką. Be to, ši liga dažnai prasideda apie 30-uosius gyvenimo metus“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Paveldima liga, kuria dažniau serga moterys

„Dažniausiai rožine serga genetinį polinkį į šią ligą turintys žmonės. Dažniausiai ji „atsinešama“ iš senelių arba tėvų. Taip pat ši liga pavojingesnė labai šviesią odą turinčioms moterims, kurios nesisaugo ultravioletinių saulės spindulių. Dar moterims rožinę gali išprovokuoti ir sunkiai sukontroliuojami organizmo procesai, tokie kaip hormonų pusiausvyros pokyčiai“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Svarbu vengti agresyvios temperatūrų kaitos

Rožine dažniau serga žmonės, kurie kone kasdien susiduria su itin stipriomis temperatūrų kaitomis, pasakoja „Eurovaistinės“ farmacininkė. Anot jos, veido odą svarbu saugoti ypač rudenį, žiemą ir pavasarį, kai vyrauja žvarbesni vėjai, net jeigu lauke temperatūra nėra minusinė. Norint apsaugoti savo rožinės alinamą odą, patariama papildomai prisidengti veidą šaliku ar skarele.

Gali kenkti ne tik žalingi įpročiai

„Kad žalingi įpročiai, tokie kaip alkoholio vartojimas ir rūkymas, kenkia sveikatai, žino visi. Nors jie turi įtakos rožinės išprovokavimui, tai ne vieninteliai ligos dirgikliai. Ne tik žalingi įpročiai, bet ir maisto produktai, netinkama kosmetika ar stresas gali pažeisti mūsų odos apsauginę sistemą, dar vadinamą mikrobiota. Ji atlieka svarbų vaidmenį apsaugant odą nuo išorinių infekcijų ir toksinų faktorių, taip pat ugdo mūsų imuninę sistemą. Kai pažeidžiamas odos barjeras arba sutrinka mums draugiškų ir patogeninių mikroorganizmų pusiausvyra, gali išsivystyti tokios ligos, kaip aknė, rožinė, psoriazė, atopinis dermatitas“, – pasakoja „Eurovaistinės“ farmacininkė.

SPF apsauga – geriausia rožinės prevencija

Farmacininkė pasakoja, kad sergantiems rožine labai svarbu saugotis ultravioletinių saulės spindulių, kadangi jie gali sukelti ilgalaikes pasekmes, tokias kaip negrįžtamai išsiplėtę kapiliarai, intensyvus bėrimas ar netgi pigmentinės dėmės. Kartais ši liga gali išsivystyti net praėjus kuriam laikui po nudegimų saulėje ar soliariume. Dar svarbu žinoti, kad jeigu ant veido išryškėjo pigmentinės dėmės, taip galėjo nutikti dėl rožinės – t. y. kur stipriausiai pasireikšdavo rožinė, ten odos spalva patamsėjo, taip bandydama apsisaugoti“, – teigia F. Barisevičienė.

Pataria, kaip pasirūpinti rožinės paveikta oda

  1. Stebėkite savo kūną. Sergant rožine, rekomenduojama ne tik dėmesingai stebėti savo kūną, bet netgi rašyti dienoraštį, ką valgėte, koks oras buvo, ar aktyviai sportavote. Išsiaiškinus, kas iš tiesų paskatina rožinę, galėsite labiausiai ją provokuojančius veiksnius išbraukti iš savo dienotvarkės.
  2. Geriausiai maskuoja žalias atspalvis. Nereikia bijoti maskuoti rožinės su tam skirtomis dermatologinės kosmetikos priemonėmis. Nors raudonį užmaskuoti nėra lengva, čia geriausiai gelbsti žalsvo atspalvio maskavimo priemonės.
  3. Terminio vandens purškalai. Jie itin naudingi sportuojantiems žmonėms, kuriems aktyvus sportas gali būti rožinės suaktyvėjimo priežastis. Terminis vanduo nuramina odą, lengvai ją atvėsina. Jį galima naudoti tiek ant švarios odos, tiek ant makiažo.
  4. Azelaino rūgštis. Ji yra viena pagrindinių priemonių kovojant su rožine. Tik visuomet patariama šią priemonę vartoti pasitarus su dermatologu.
  5. Vitaminas C. Veido odos priežiūros priemonės su vitaminu C išjudina kapiliaruose esantį kraują, pagerina kraujotaką ir deguonies apykaitą odoje. Taip pat turi šviesinamąjį poveikį.
  6. Vitaminas K. Dažnai pamirštamos, bet labai naudingos priemonės su vitaminu K, kadangi jos stiprina kapiliarų sieneles ir padidina jų pralaidumą.
  7.  Dermatologo ar kosmetologo konsultacija. Visgi geriausias būdas pasirūpinti savo rožinės alinama oda – konsultacija su kosmetologu arba dermatologu, kuris ne tik įvertins odos būklę, bet ir paskirs veiksmingiausią gydymą.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų