Juozas Olekas: norime sveikos Europos ateities, kur visi dirbantys galėtų gyventi padorų gyvenimą

Juozas Olekas: norime sveikos Europos ateities, kur visi dirbantys galėtų gyventi padorų gyvenimą

Gegužės 9-ąją Strasbūre bus atidaryta metus truksianti Europos ateities konferencija. Jos tikslas – suteikti galimybę Europos piliečiams aptarti Europai kylančius iššūkius ir jos prioritetus. Planuojama, kad 2022-ųjų pavasarį bus pateiktos konferencijos išvados, Europos Tarybai, Komisijai bei Parlamentui padėsiančios žengti link Europos ateities, kurią apibrėš Europos piliečiai.

Praėję metai tik dar kartą parodė, kad Europai kaip niekada anksčiau reikia žengti į priekį ir tapti daug stipresnei kovoje už padorų kiekvieno europiečio gyvenimą. Skaudi statistika rodo, kad Europoje piliečiai vis dar susiduria su didele darbo užmokesčio neteisybe, o lyčių nelygybė šiuos skirtumus tik gilina – vidutiniškai Europoje moterys uždirba 14,1 proc. mažiau nei vyrai, o Lietuvoje šis skaičius yra tik šiek tiek mažesnis už ES vidurkį – 13,3 proc. Taip pat svarbu pabrėžti, jog minimalus darbo užmokestis nereiškia, kad piliečiams yra užtikrintas padorus gyvenimo standartas. „Eurostat“ (2018) skaičiavimu, 39 proc. minimalų darbo užmokestį gaunančių piliečių sako, kad susiduria su šiokiais tokiais sunkumais, 20 proc. turi rimtų sunkumų ir 11 proc. susiduria su rimtais sunkumais.

Taip pat COVID-19 parodė, kad daugelis darbuotojų, kurie buvo atsakingi už kovą su COVID-19, – slaugytojai ir kiti sveikatos apsaugos darbuotojai, valytojai ir žemės ūkio darbuotojai – dažnai uždirba minimalų darbo užmokestį. Galiausiai statistika rodo, kad 60 proc. minimalų atlyginimą uždirbančiųjų yra moterys.

Šią nelygybę privalome pažaboti tam, kad užtikrintume teisingesnį ir padorų kiekvieno ES piliečio gyvenimą, kad nepaisant, kurioje ES šalyje žmonės gyvena, už tą patį darbą gautų tokį pat atlyginimą. Todėl mes,  Europos Parlamento socialistai ir demokratai,  aktyviai dirbame siekdami sukurti Europos minimalaus atlyginimo standartą. Juk įmonių pelnai Lietuvoje ir Europoje nepaliaujamai auga. Pavyzdžiui, per praėjusius metus „Pfizer“, „Johnson & Johnson“ bei „AstraZeneca“ savo akcininkams išmokėjo 26 milijardus dolerių pelno. Turime rasti atsakymą į klausimą: kodėl įmonių pelnams ir produktyvumui augant, atitinkamai neauga darbuotojų atlyginimai?

Ieškodami atsakymo į šį klausimą, privalome atsisukti į žmones ir suprasti, kad daugiau nebegalime pateisinti situacijų, kai dirbantys žmonės skursta ar susiduria su sunkumais išgyventi, o savo gyvenimą turi kurti imdami paskolas. Esu įsitikinęs, kad Europos ateities konferencijoje turime šiai problemai skirti ypač rimtą dėmesį.

COVID-19 taip pat parodė, kad mūsų sveikatos apsaugos sistemos yra nepasirengusios apsaugoti piliečius nuo globalių sveikatos grėsmių. Tai yra natūralu – atvėrus šalių sienas ir ekonomikos rinkas, sujungėme savo jėgas ir galimybes veikti kartu. Bet tuo pačiu metu turime atliepti ir socialinius pokyčius, kuriuos atnešė šie ekonominiai pokyčiai. Švietimas, teisingas darbo užmokestis, o šiuo atveju svarbiausia – teisinga ir vieninga sveikatos apsaugos sistema  taip pat turi būti pradėta kurti Europos mastu.

Štai kodėl Europos ateities konferencijoje sieksime, kad sveikatos apsauga taptų ir daline Europos Sąjungos atsakomybe. Turime užtikrinti ne tik tai, kad visos ES šalys būtų pasirengusios globalioms ateities sveikatos grėsmėms, kurių, pagal mokslininkų prognozes, ateityje gali būti daugiau. Taip pat turime skirti rimtą dėmesį retoms ligoms, kovai su vėžiu, privalome investuoti į mokslinę paiešką ir gydymo bei medikamentų prieinamumą visiems. Technologijos ir mokslas suteikia galimybę pagerinti visų žmonių sveikatą ir gyvenimo kokybę. Ateities Europoje neleisime sveikatos apsaugai ir žmonių sveikatai visų pirma būti matomai kaip rinkai, iš kurios galima pasipelnyti.

Galiausiai, šiemet Lietuvos socialdemokratų partijai minint savo veiklos 125-metį, Europos ateities konferencija tampa simboliniu brūkšniu, nuo kurio tiek Lietuvoje, tiek Europoje mes – socialdemokratai – siekiame pasaulio, kuriame apsaugotume Žemę ir savo vaikų ateitį, bet kartu užtikrintume, kad dabarties kartos galėtų pasinaudoti visu gėriu, kuris jau yra sukurtas. Tam deramų gyvenimo sąlygų ir socialinės apsaugos užtikrinimas bei Europos sveikatos standarto sukūrimas yra būtini, kertiniai mūsų ateities pamatai.

 

Europos Parlamento Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso Lietuvos delegacija

 

www.socialistsanddemocrats.eu

Komentarai

  • Apgailėtini nieko ekonomikoje nesigaudančip, valdišką kėdę apsikabinusio trano sapaliojimai.

    • 🙂

      • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų