Juostų audimas pakeitė gyvenimą

Juostų audimas pakeitė gyvenimą

Savivaldybės viešosios bibliotekos „Šaltinėlis“ filiale atidaryta tautodailininkės Violetos Valentonytės darbų paroda „Išaudžiau margą juostą“. Austinių juostų, kaklaraiščių, dovanų krepšelių ekspozicija veiks iki gruodžio 5 dienos.

„Išaudžiau margą juostą“ – tai pirmoji personalinė V. Valentonytės paroda.

Jos autorė  pasakojo, kad rinktines juostas austi pradėjo prieš aštuonerius metus.

„Taip jau atsitiko, kad ėmiau austi. Gyvenimas privertė, bet tuo tik galiu džiaugtis. Juostų audimas pakeitė gyvenimą, o tuo labai džiaugiuosi. Aukštaitiškų motyvų juostos nuspalvino mano gyvenimą. Be to, austi juostas išmoko ir mano vyras Algirdas, ir dukra Urtė“, – šypsosi audėja.

Pasak V. Valentonytės, pirmąją mokytoją drąsiai gali vadinti jaunystės draugę Valentiną Rutkauskienę.

 „Ji mane pamokė audimo vingrybių. Kita vertus, pirmąją juostą išaudžiau dar besimokydama mokykloje per darbų pamokas. Dar turėjau kitą mokytoją – Panevėžyje gerai žinomą, dabar jau amžiną atilsį tautodailininką Vaclovą Kulšinską. Jis ne tik mokė austi, bet ir padarė man juostų audimo stakles“, – mena tautodailininkė.

Tautinių juostų audėja V. Valentonytė prisipažįsta, kad menas artimas jos sielai.

„Kadaise šokau „Ekrano“ liaudies šokių ansamblyje. Be to, teko dirbti Panevėžyje veikusioje „Tulpės“ įmonėje. Manau, kad polinkį austi paveldėjau iš mamos ir močiutės. Mama gražiai siuvinėjo, o močiutė buvo puiki verpėja ir lovatiesių audėja. Tiesa, lovatiesių dar neaudžiu, nors ką gali žinoti, kas atsitiks ateityje“, – neslepia parodos autorė.

V. Valentonytė juostoms raštus sugalvoja pati.

 „Ieškau raštų knygose, internete. Kai nerandu ten, kuriu pati. Sulaukiu įvairių užsakymų. Tautines juostas užsisako liaudies šokių ansambliai. Audžiu kaklaraiščius, o juos ryšėti mėgsta jaunimas. Dar juostas užsisako gitaristai instrumentams nešioti ir laikyti grojant“, – apie savo darbus pasakoja  Violeta.

Ji negalėtų išskirti kurio nors savo darbo.

 „Visus audinius mėgstu. Tačiau labiausiai patinka austi vardines juostas. Tas dirbinys susijęs su žmogumi ir yra vienetinis. Darbas tarsi atspindi patį žmogų, kuriam audžiu juostą“, – sako audėja.

Panevėžietė tautodailininkė dalyvavo dviejose edukacinėse programose. Per programą kartu su jos dalyviais tautodailininkė išaudė 15 metrų juostą, skirtą poetui Maironiui. Joje – ne tik raštai, bet ir eilėraščio „Lietuva brangi“ žodžiai.

 „Tai ne vienintelė edukacinė programa,  kurioje teko dalyvauti. Šiais metais minėjome skrydžio per Atlantą 80-metį. Lakūnams S. Dariui ir S. Girėnui atminti išausta 33 metrų juosta. Prie jos dirbau du mėnesius, dabar juosta saugoma Panevėžio bendruomenių rūmuose“, – kalbėjo tautodailininkė.  

Virginija Kaunietienė

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų