Juodasis penktadienis ar Nieko nepirkimo diena

Juodasis penktadienis ar Nieko nepirkimo diena

Paskutinis lapkričio penktadienis pažymėtas dviem kraštutinumais.

Kasmet JAV, kitą dieną po Padėkos dienos, prasideda masinio apsipirkimo karštinė – „Juodasis penktadienis“. Jis laikomas kalėdinių pirkinių sezono pradžia. Per šią dieną amerikiečiai užplūsta nuolaidas paskelbusias parduotuves ir, regis, šluoja viską, kas papuola po ranka – buitinę techniką, knygas, namų apyvokos daiktus.
Skaičiuojama, kad per šią dieną amerikiečiai išleidžia daugiau pinigų nei per bet kurią kitą metų dieną.

Tradicija gausiai apsipirkti būtent penktadienį po Padėkos dienos Amerikoje yra sena. Ją lėmė tai, kad JAV Padėkos dienos ketvirtadienis visada yra laisvadienis, o darbuotojai dažnai pasiima ir laisvą penktadienį, per kurį pradeda pirkti dovanas ir dekoracijas Kalėdoms.

Pirmą kartą, kiek žinoma, „Juoduoju penktadieniu“ diena po Padėkos dienos JAV pavadinta 1951 m.
„Juodasis penktadienis“ amerikiečiams toks svarbus, kad kai kuriose valstijose ir jis paskelbtas laisvadieniu.

O štai Kanada sugalvojo atsvarą pirkimo karštligei – Nieko nepirkimo dieną.
Menininko Tedo Dave’o iš Vankuverio inicijuota akcija siekiama atkreipti dėmesį į perdėtą vartotojiškumą, jo žalą planetai ir socialinei aplinkai.

Nieko nepirkimo dieną žmonės raginami ne tik nieko nepirkti, bet ir dalyvauti mainų mugėse – pasidalinti nereikalingais daiktais, drabužiais ir maisto produktais, užuot išmetus kas nereikalinga, gauti tai, kas galbūt yra reikalinga.

Tačiau tai dar ne viskas.

Kasmet paskutinį lapkričio šeštadienį Europoje (JAV bei Kanadoje ši diena minima paskutinį lapkričio penktadienį) paplito paprotys minėti Pasipriešinimo pirkiniams dieną (Buy Nothing Day). Šią dieną žmonės skatinami susimąstyti apie priklausomybę nuo prekių ir visą dieną – 24 valandas – iš viso nieko nepirkti.

Ši diena ypač aktuali, prasidedant „karštajam“ kalėdinių pirkinių sezonui. Žmonės skatinami susimąstyti, ar tikrai verta pirkti tiek materialių daiktų. Juk artimiesiems daug labiau reikia nematerialių dovanų – jūsų dėmesio, meilės, gero žodžio.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų