Į Jonines vedė gėlių kilimai (fotogalerija)

Į Jonines vedė gėlių kilimai (fotogalerija)

Sakoma, kad iki Joninių – geriausias laikas rinkti vaistažoles, nes tokiu metu pražysta daugiausia augalų ir atsiskleidžia naudingiausios jų savybės.

Ne tik sveikatai, bet ir gerai nuotaikai trečiadienio vakarą Panevėžio poilsio ir kultūros parke žydėjo milžiniški glėbiai lauko gėlių. Rugiagėlėmis, aguonomis, ramunėmis šiemet pasidabino trumpiausia ir smagiausia vasarvidžio naktis Aukštaitijos sostinėje.

„Atvykome į Panevėžį iš Pakruojo – taip Jonines, dar vadinamas Rasų švente, sutinkame antrus metus, – šypsojosi žinoma Pakruojo krašto vilnos vėlėja Janina Vansauskienė, viena pirmųjų atvažiavusi švęsti šiemetinių savo vardynų į kaimyninį miestą. – Mūsų kraštuose nėra ypatingų tradicijų švęsti šio vakaro. O čia, pas jus, tikras žolynų kultas – taip viskas tikra, gyvos senosios lietuvių tradicijos.“

Moteris su kolegomis iš Pakruojo dvaro, kur turi vilnos dirbtuves, atvežė didžiulius krepšius įvairiausių žiedų. Juos pasakojo rinkę nuo vietos piliakalnio ir per naktį laikę drėgname, šaltame rūsyje.

Ne visas lauko gėles kaimynams pavyko išgelbėti dėl tvyrančio karščio, bet panevėžiečiams žoliautojai atvežė daug medžiagos – kaip jie patys sakė, Joninių burtams.

„Darome vainikus, juos vakare plukdysime čia pat tekančiu Nevėžiu. Taip pat kviesime moteris rinkti kupoles – puokštes iš mūsų žolynų ir bursimės“, – apie sumanymą šventei dar neprasidėjus pasakojo pakruojiškė.

Daugiau nei dainos ir laužai

J. Vansauskienė prisipažino, jog nuo vaikystės labai domėjosi žoliavimu. Turėjo senyvą kaimynę, kuri dar mažą mergaitę pamokė burti iš kupolių. Dabar pati tikina, kad iš tokios kūrybos galima atspėti žmogaus charakterį, norus, polinkius.

„Priklauso, kaip sudedamos gėlės, kokios jų spalvos parinktos. Moterys nustemba, kaip toks burtas pasako visą teisybę“, – šypsojosi J. Vansauskienė.

Ir iš tiesų, įsisukus Joninių koncertams, kuriuos įvairiose Kultūros ir poilsio parko erdvėse dovanojo dainininkė Rugiaveidė, muzikos grupė „Subtilu Z“, gongų muzikos meistras bei visa grupė liaudiškų dainų kolektyvų, Panevėžio moterys būriais rinkosi burtis prie žolynų palapinės.

„Na, tikriausiai iš to, kokios spalvos mus patraukia, manau, galima sužinoti daug asmenybės būdo smulkmenų, – teigė prie žoliautojų sutikta panevėžietė Alma ir jos dvi dukros. – Be tai kartu ir gražus pavyzdys mano vaikams, kokios puikios lietuviškos tradicijos, o Joninės – ne tik dainos ir laužai.“
Pašnekovė džiaugėsi smagia švente prie Nevėžio, jos neišgąsdino nei vakaro kaitra, nei prognozuota audra linksmybių pabaigoje.

„Karšta, bet negaliu praleisti tokios šventės, – pasakojo ir šalia muzikinės erdvės amfiteatre ant suolo įsitaisęs panevėžietis Vladas. – Kartais visai smagu pabūti tik žiūrovu, paklausyti koncertų.“

Šokiai prie kilimo

Dauguma Panevėžio kolektyvų trečiadienio vakarą savo balso stygas taupė kitai dienai, bet per karantiną sukauptą energiją užtat išliejo rengiant kilimų iš žolynų parodą. Ši nuklojo visą Nevėžio pakrantę parke.
Savo grožybes iš gamtos žiedų kūrė 15 miesto bendruomenių, kultūros įstaigų ir kolektyvų, taip pat pavienių menininkų.

„Mes esame iš Panevėžio bendruomenių rūmų pagyvenusių žmonių šokių kolektyvų „Gija“ ir „Sidabra“. Šokom ir kūrėm“, – smagios nuotaikos netrūko šalia savojo kilimo pakalbintiems šių ansamblių atstovams.
Į darbą parke nuo pat vidurdienio gėles iš laukų, sodų ir gėlynų nešė visa komanda. Jos vadovė ir kolektyvų seniūnė Aldona tik nuogąstavo, kad per tokią spalvinę įvairovę gal pirminė idėja šiek tiek „išėjo iš rėmų“.

„Mūsų sumanymas buvo Joninių stebulė, o aplink ratas su visais stipinais. Turėtų būti gražu vakare, kai uždegsime visas žvakes. Projektas gimė iš vakaro ir puolėme nešti, derinti. Laiko trūko, na, bet karantinas, ką padarysi – net ir šokių repeticijų visą tą laiko neturėjome“, – pasakojo šokėjai.

Išvaikė audra

Aplink juos žydėjo patys spalvingiausi likusių kūrėjų kilimai. Jų gale, pačiam upės vagos viduryje svečius į šventę kvietė iš šiaudų pintas didelis paparčio žiedas. Baigiantis šventei aplink jį vainikus su degančiomis žvakutėmis plukdė merginos, o jaunuoliai krante švietė kelią deglais.

Vasarvidžio vakarą vainikais pagerbti du Jonai ir viena Janina.

Trumpiausią naktį puošė daugybė mažų laužų, o fejerverkus šiemet pakeitė šventę vainikavusi audra. Vėjo jai prieš tai nemažai įpūtę gausiai susirinkę žiūrovai vos spėjo pabėgti nuo staiga užklupusios stichijos.

I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Galerija

P. Židonio nuotr.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų