P. Židonio nuotr.

Javapjūtė rekordų neatnešė, bet ir skundų neprikūlė

Javapjūtė rekordų neatnešė, bet ir skundų neprikūlė

Įpusėjusi javapjūtė ūkininkų nei džiugina, nei per daug liūdina. Prognozuotų rekordinių derlių dėl užsitęsusios kaitros nėra, o ir grūdų kokybė prastesnė, tačiau kainos gana aukštos.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas Ignas Jankauskas sako, kad birželio pradžioje turėta minčių apie rekordą, nes laukuose vaizdas buvo neblogas, tačiau kaitra labai greitai išdžiovino grūdus. Tad derlius nėra toks geras, kokio tikėtasi. Jo teigimu, labiausiai nerimą kelia kokybė, nes trūksta saiko svorio, o šis yra vienas parametrų, lemiančių kokybės klasę – kuriai priskiriami grūdai, lemia ūkininkų pajamas.

Šiemetis grūdas mažas ir ganėtinai lengvas. Pasak I. Jankausko, dabar apklausiami asociacijos nariai, tačiau manoma, kad šiemet bus daugiau nei pernai trečios, ketvirtos (jau nebe maistinių) klasės grūdų. O daugiausia prognozuojama prikulti antros klasės grūdų.

I. Jankausko teigimu, šių metų netikėtumas, kad dėl didelės kaitros kviečiai sunoko vienu metu. Asociacijos administracijos vadovas aiškina, kad ūkininkai, planuodami sėjomainą, kultūras renkasi pagal tai, kaip susidėlios kūlimo darbai. Stengiamasi, kad visi pasėliai vienu metu nesunoktų ir užtektų kombaino pajėgumų. Šiemet dalyje šalies, tarkime, Rytų Lietuvoje, yra tokia situacija, kad net ir vėlyvos kviečių veislės sunoko vienu metu su ankstyvesnėmis. Tad tai viršija kombainų pajėgumus.

Be to, šiemet susiklostė ir nerimą kelianti tendencija, kuriai dar neturima paaiškinimo, – degantys laukai. Tai vienoje, tai kitoje šalies dalyje pranešama apie liepsnojančius pasėlius.

Plačiau skaitykite liepos 28 dienos „Sekundės“ numeryje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų