Jauniesiems sportininkams jėgas grąžina „šlapianka“

Jauniesiems sportininkams jėgas grąžina „šlapianka“

 

Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijos valgiaraštis po vienų mokinių varžybų šokiravo net ir sveikos mitybos negarbinančius tėvus. Mokiniams, dviračiais numynusiems 140 km, pasiūlytas seniai visų pasmerktas sumuštinis su sūriu ir „šlapianka“.

Lietuviai vis aktyviau ima vertinti tiek medicinos, tiek švietimo įstaigose propaguojamą mitybą. Neseniai viename socialiniame tinkle kilo diskusija dėl R. Sargūno sporto gimnazijos valgiaraščio. Internete paviešintos nuotraukose, kuriose matyti sumuštiniai su duona, sūriu ir daktariška dešra. Kažkada tokiais patiekalais prasidėdavo kiekvienas mūsų tautiečio rytas, tačiau jau keletą metų tai įvardijama kaip vienas didžiausių sveikatos priešų.

Tuo metu minėta gimnazija sumuštiniais su dešra ir sūriu nusprendė po įtemptų varžybų pastiprinti savo mokinius. Jie dviračiais tą dieną buvo įveikę kiek mažiau negu pusšimtį kilometrų ir vakarienei sulaukė sauso davinio.

„Linksma iki begalybės“, „Na, dabar žinome, kodėl pasiekimai nėra įspūdingi“, „Kaip gaila, net verkti norisi…“ – tokie ir panašūs komentarai pasirodė po išplatintomis jaunųjų dviratininkų vakarienės nuotraukomis.

Virta – ne rūkyta

R. Sargūno sporto gimnazijos direktorė Jūratė Pauliukienė pasiūlė neskubėti vertinti internetinėje erdvėje pasirodžiusios informacijos. Pasak pašnekovės, ji nėra išsami.

„Tėveliai nufotografavo tai, ko jiems reikėjo. Sausas davinys buvo didesnis ir sumuštinis su dešra – tik jo dalis“, – teigė gimnazijos vadovė ir pridūrė, kad kartu buvo ir grūdintos varškės. Prieš tai vaikai dar valgė keptos vištienos su daržovėmis.

J. Pauliukienės aiškinimu, sausam mokinio daviniui labai sunku ką nors įvairesnio rasti. O ir išskirtinių reikalavimų šiai maitinimo formai nėra. Pinigais vaikams tokių pietų kompensuoti negalima, tad ir ieškoma geriausio varianto.

„Jūs tikriausiai turite vaikų ir jiems įdedate kažką užkąsti kelionių, švenčių metu. Nei košės, nei sriubos juk tokiu atveju neįdėsi. Taip ir mes, ruošiame sausą davinį ir ieškome, ką galėtume mokiniams pasiūlyti“, – sakė direktorė.

Be to, anot jos, virtos mėsos gaminiai tokie kaip dešra vaikų mityboje yra leistini. Draudžiama esą siūlyti rūkytus gaminius.

„Mūsų mokyklos valgiaraščiai yra sudaromi pagal ministro patvirtintą aprašą, prižiūrimi specialistų. Diskusija dėl sumuštinių kilo manipuliuojant gauta informacija, niekam nelinkiu pakliūti į tokias pinkles“, – kalbėjo J. Pauliukienė.

R. Sargūno sporto gimnazijos direktorė J.Pauliukienė teigė, kad mokiniui sudėti sausą davinį gana sunku – nėra plataus produktų pasirinkimo.

Įvertinta labai gerai

Minėtos gimnazijos mokinių maitinimas neseniai vertintas Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo ministerijų bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų. Po patikrinimo Panevėžio švietimo įstaiga sulaukė nemažai pagyrimų.

Tikrintojų išvadose pabrėžiama, kad sportininkų gimnazijoje nustatyta labai gera maisto ruošimo higiena. Kas dieną čia gimnazistams tiekiama vaisių, prie patiekalų – šviežių daržovių. Maistas patiekiamas estetiškai. Tarp valgymų ir valgydami mokiniai esą gali atsigerti kambario temperatūros vandens. Valgykloje paprašius nemokamai galima gauti karšto vandens.

Ir patys gimnazistai specialistams sakė, kad maistas skanus, jie visada valgo mokyklos valgykloje. Mokiniams kartą per savaitę vedama pamoka „Sportas ir sveikata“.

Ką pasiūlyti?

„Jei mokiniai išvyksta į vienos dienos varžybas, jiems įdedamas maistingumą atitinkantis negreitai gendančių maisto produktų davinys. Tai vadinama „Maitinimas kitoje vietoje“, – rašoma patikrinimo išvadose.

Tačiau ir maitinimą R. Sargūno sporto gimnazijoje prižiūrinti Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistė Nijolė Michnevičienė suabejojo, ar sumuštinis su dešra labai sveikas ir maistingas vaikams, o ypač sportininkams.

„Aišku, kad sportininkams geriau būtų košė. Bet gal ir iš tiesų sunku rasti, ką tokiu atveju jiems duoti. Tikriausiai sausam daviniui tinka ir virta dešra, nors visi žinome jos vertę, kas ten dedama“, – nuogąstavo pašnekovė.

Apskritai sumuštiniai, anot jos, nėra sveikos mitybos klaida. Net ir mokykloms receptus kuriantys specialistai, pasak N. Michnevičienės, juos įtraukia į tinkamų pavyzdžių sąrašą. Tik vietoje dešros ir sūrio ant duonos siūloma dėti varškės su daržovėmis.

„Gal dar kokį kiaušinį galima išvirti sportininkui. Tokiems mokiniams labai svarbu patiekti kaloringesnį patiekalą“, – kalbėjo specialistė. Ji pažadėjo atidžiau pasidomėti Raimundo Sargūno sporto gimnazijos valgiaraščiu.

Komentarai

 • Nu kad is darzelinuku kasni atimt-tai cia pripratom.Bet is sportuojanciu vaiku …O patys sedi pasislepe ir sumustinius su ikra valgo 🙂 Neitiketina

 • idomu suzinot ka apie slapianka galvoja Urbsys ir Matelis ? Ar jie galvoja tik apie savo sumustinius ir savo postus?

  • Ir Matelis, ir jo laikraštis tyli

 • Šioje valgykloje ir valytoja kepa karbonadus , minko varškėčius…..

  • taupo ant vaiku sveikatos.Dauguma vaiku is kitu miestu ir kaimu-pasiskust nera kam

 • direktore pagal issilavinima -pradiniu klasiu mokytoja.Tai ir maitina sportininkus kaip pradinukus.Nieko bendro su sportu neturintis zmogus.Idomu,kaip ji pateko i ta kiede?

 • „Valgykloje ,paprasius,galima NEMOKAMAI gauti karsto vandens“-pabreziama tikrintoju isvaduose

 • 2017m.birželio mėnesį šios sporto gimnazijos dviratininkams prieš išvykstant į varžybas buvo dalijami tokie sausi daviniai: du pomidorai,1 riekutė j.duonos , dvi riekutės batono ir gabaliukas dešros – rūkyto servilato. Anot direktorės J.Pauliukienės ,,Draudžiama esą siūlyti rūkytus gaminius“ , todėl dabar, tikriausiai, duoda tik ,,šlapianką“. Drįstu abejoti ,kad šiuo metu, šioje sporto gimnazijoje maitinimas būtų vykdomas atsižvelgiant į asmens amžių, lytį ir fizinį krūvį !!!
  Ne vien tik dėl maitinimo yra MANIPULIUOJAMA ! gauta informacija, bet ir tai ,kaip PKKSC ,,trenerė“ V.Breivienė, kuri nedirba šioje sporto gimnazijoje turi teisę vežti dviratininkus į varžybas, kuriai iš burnos cigarėtė neiškrenta. Kai dėl šios trenerės elgesio tai yra rūkymo transporto priemonėje ,kuria yra vežami dviratininkai kreipiausi į šios įstaigos direktorę J.Pauliukienę, man buvo paaiškinta: ,,V.Breivienė nedirba R.Sargūno sporto gimnazijoje , todėl jokios drausminės nuobaudos negaliu skirti“. Tad kokia prasmė sporto gimnazijos dviratininkams yra aiškinti apie rūkymo žalą, jei V.Breivienė jiems tabako dūmo papučia mašinoje.

 • Cha, o dar visai neseniai ministerijos tikrintojai gi šitaip išgyrė tos mokyklos valgyklą!

  • Atsakyti
 • ta direktore reikia ant dviracio pasodint,duot jai slapiankos ir tegul vaziuoja i vilniu, i ta ministerija,Gal susipras tada

Rodyti visus komentarus (10)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų