Stovykla „Jaunasis skulptorius“ šiemet vėl pakvietė keturiolika jaunųjų menininkų iš visų trijų Baltijos šalių. D.Dirsės nuotr..

Jaunieji skulptoriai medyje išreiškė šeimos svarbą

Jaunieji skulptoriai medyje išreiškė šeimos svarbą

Tradicinė stovykla Jaunasis skulptorius šiemet vėl pakvietė keturiolika jaunųjų menininkų iš visų trijų Baltijos šalių.

Birželio 26–30 dienomis jaunuoliai drožė medžio skulptūras šalia Naujamiesčio esančioje mokytojo ir dailininko Daliaus Dirsės sodyboje. Stovyklautojai apsistojo ten pat įkurtame palapinių miestelyje.

Prieš 19 metų pradėtas projektas dabar kasmet vyksta ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje, todėl per vasarą jaunieji skulptoriai apkeliauja visas tris Baltijos šalis. Dalyvių būna nuo 12 iki 40. Pasak D. Dirsės, jų nėra labai daug, nes svarbu kiekvienam skirti dėmesio, užtikrinti saugumą.

1998 metais pirmą kartą surengėme stovyklą. Nuo to laiko ji dar nė karto nebuvo nutrūkusi. Vėliau pradėjome ieškoti tarptautinių partnerių. Patys pirmieji buvo latviai, jie pradėjo dalyvauti jau antrais stovyklos metais, o trečiaisiais prisijungė estai. Projektas išsiplėtė taip, kad nusprendėme stovyklauti ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, ir Estijoje. Taigi tais pačiais metais organizuojami trys susibūrimai visose Baltijos valstybėse“, – „Sekundei“ aiškino projekto sumanytojas.

Užsiėmimai skirti kūrybingam 14–29 metų jaunimui, tačiau dalyvavo ir dešimtmečiai, ir dvylikamečiai. Šiaulių universiteto studentai čia atliko pedagoginę praktiką.

Stovykla – jau tradicinis vasaros užsiėmimas.

Mes ją pavadinome Jaunasis skulptorius, nes teikiame prioritetą erdvinėms formoms. Lietuvoje daugiau krypstame į tradicinę kryždirbystę, medžio drožybą. Bandome į skulptūrą žvelgti kaip į senąjį amatą, svarbiausia, kad jaunimas pajustų medžio plastiškumą, ugdytų erdvinį mąstymą“, – pabrėžė D. Dirsė.

Kūrinių temos įvairios

Kasmet stovyklos turi kitokias temas. Šiemet Lietuvoje buvo kuriama šeimos tematika Šeimos reikia kiekvienam. Pasak D. Dirsės, tai labai aktuali tema, nes kiekvieną dieną žiniasklaidoje kalbama apie besiskiriančias šeimas, paliktus vaikus, neatsakingus tėvus.

Jaunieji skulptoriai kūrė po atviru dangumi.

Estijoje menininkai iš medžio drožė tautinio estų kostiumo batelius. Skulptūros buvo naudojamos pritraukti turistus į tam tikrus objektus. Vėliau kurpaitės buvo išdėliotos įvairiose Saremos salos Kuresarės miesto vietose: vienos prie parduotuvių, kitos prie įvairių įstaigų, degalinių.

Tai buvo lyg akcentas, kuris turėtų kviesti turistus sustoti, apsidairyti“, – pasakojo mokytojas.

Darbas po atviru dangumi

Projekto pradžioje stovykla būdavo dešimties dienų. Vėliau, pritaikant vis naujų medžio apdirbimo technologijų, stovyklavimo laikas sutrumpėjo, nes darbas paspartėjo. Šiemet kūrėjai suspėjo viską nuveikti per penkias dienas.

Visas darbas vyko po atviru dangumi. D. Dirsė aiškino, kad taip mažiau netvarkos, be to, patiems jaunuoliams dirbti sveikiau.

Jaunųjų skulptorių darbai papuošia parkus, mokyklų erdves. Per 19 stovyklos metų nemažai jų sukaupta Naujamiesčio gimnazijoje, taip pat Krekenavoje, Smilgiuose, Ramygaloje, Berčiūnuose, Paįstryje.

Stovykla padeda atrasti save

D. Dirsė džiaugėsi, kad projekto kai kurie dalyviai tolesnį gyvenimą sieja su tuo, ką išmoko: Galima sakyti, kad stovykla padaro įtaką jauniesiems menininkams, nes yra tokių žmonių, kurie po kelerių metų pasirenka profesiją, darbą, susijusius su medžio apdirbimu, skulptūra.

Kodėl šiame projekte verta dalyvauti? Visų pirma, čia sugrįžtame prie rankų darbo, kurio dabartiniame amžiuje beveik nebėra. Mokiniai šiais laikais labai retai prisiliečia prie tikro darbo, tikrų medžiagų. Antra, lavinamas erdvinis mąstymas, ugdoma vaizduotė. Manau, kad tai reikalinga visoms gyvenimo sritims. Ir trečia, išmokstama bendrauti. Kadangi stovyklautojai atvyksta iš trijų šalių, laviname ir kalbą. Dalyviai čia kalba ir angliškai, ir vokiškai, ir rusiškai. Parengiame mažus žodynėlius: tuos pačius žodžius parašome estų, latvių ir lietuvių kalbomis. Be to, susipažįstame su kitomis kultūromis“, – paaiškino D. Dirsė.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų