Naujoji tvarka, kai bent vienam gyventojui pareiškus prieštaravimą dėl rūkymo balkonuose namas skelbiamas nerūkymo zona, duoda rezultatų. Tik ne visada tokių, kokių tikisi negalintieji pakęsti tabako tvaiko.
„Uždraudėte rūkyti pro langą, tai dabar įrenkite mums kieme rūkymo pavėsinę“, – tokius rūkalių reikalavimus teigia girdintis Beržų gatvės 51-ojo namo bendrijai vadovaujantis Kazimieras Vilius Galinkevičius.
Pirmininkas sako pritariantis pavėsinės idėjai, tačiau jos nestatysiantis, o tokį pageidavimą atėjus progai perduosiantis namą nerūkymo zona paskelbusiai Savivaldybės administracijai.
K. V. Galinkevičiaus vadovaujamas Beržų g. 51-asis daugiabutis yra pirmasis Panevėžyje, gavęs tokį statusą.
Aukštaitijos sostinėje nerūkymo zonomis iš viso pripažinti jau 53 daugiabučiai. Jų yra visuose be išimties mikrorajonuose, o kiekvieno adresas viešai paskelbtas Savivaldybės interneto svetainėje.
Kad daugiabutis būtų oficialiai pripažintas vieta be tabako dūmų, pakanka nors vienam jo gyventojui kreiptis į Savivaldybės administraciją ir pareikšti prieštaravimą dėl rūkymo namo balkonuose. Toks kreipimasis pirmiausia išnagrinėjamas, o tada jį pasirašo administracijos direktorius. Namo bendrijos pirmininkui tenka pareiga su šiuo įsakymu supažindinti daugiabučio gyventojus.
Rūkyti daugiabučių balkonuose draudžiama nuo šių metų sausio 1-osios, o pirmas prašymas, kuris oficialiai įvardijamas prieštaravimu, Panevėžio savivaldybėje gautas vasario 1-ąją. Kas pateikia tokį prieštaravimą, viešai neskelbiama, prieštaraujančiojo pavardė nepranešama nei daugiabučio, kuris tampa nerūkančiuoju, gyventojams, nei bendrijos pirmininkui.
„Visi ir taip žinome, kas inicijavo tą nerūkymą mūsų daugiabutyje. Tas žmogus ilgą laiką piktinosi rūkančiais balkonuose, reikalavo nerūkyti, taip pat reikalavo, kad aš, pirmininkas, uždrausčiau jiems tą daryti. Bet uždrausti rūkyti nei aš, nei kas kitas neturėjome jokių teisių“, – pasakojo Beržų g. 51-ojo namo pirmininkas.
Anot jo, valstybės mastu priėmus tvarką, kaip uždrausti rūkyti balkonuose, namo gyventojas vėl spaudė pirmininką imtis priemonių.
„Aš neskubėjau, tad neabejoju, kad tas žmogus pats sutvarkė reikalą. O man buvo atneštas įsakymas dėl mūsų namo paskelbimo nerūkymo zona, buvo pranešta, kad turiu su tuo dokumentu supažindinti visus gyventojus“, – teigė K. V. Galinkevičius.
Tokį įsakymą pirmininkas iškabinėjęs laiptinių skelbimų lentose.
„Kažkas vis nuima tą įsakymą. Tenka atspausti ir vėl kabinti naują“, – neslėpė K. V. Galinkevičius.
Jis pripažįsta, kad Beržų g. 51 namą paskelbus nerūkymo zona išties nebematantis, kad kas rūkytų atsidaręs virtuvės, kambario ar balkono langą.
„Balkonai juk įstiklinti. Neabejoju, kad rūko nebeatsidarę jų langų“, – svarstė pirmininkas.
Kad dabar dažniau ir daugiau rūkoma daugiabučio kieme, jis sprendžia iš to, kad prie laiptinių padaugėjo nuorūkų.
„Dabar valytoja iš kažkur gavusi prie įėjimų į laiptines pristatė skardinių dėžių, nuorūkas meta į jas“, – pasakojo namo pirmininkas.
Kranto gatvės 37 namo bendrijai vadovaujantis Aurelijus Žukauskas pasakoja pats ėmęsis iniciatyvos daugiabutį paskelbti nerūkymo zona.
Pirmininkas neslėpė, kad anksčiau, kai buvo leidžiama rūkyti balkonuose, iš namo gyventojų sulaukdavęs išties daug nusiskundimų, kad tenka kvėpuoti cigarečių dūmais. Tuo ypač skundėsi auginantieji vaikus.
A. Žukauskas tikina, jog nėra išgirdęs nė vienos neigiamos nuomonės dėl to, kad dabar dūmo nebegalima užtraukti ne tik laiptinėse, bet net ir balkonuose. Pavyzdį suskubti skelbti daugiabutį nerūkančiu pirmininkas teigė paėmęs iš kolegos Valdo Bedalio, kurio vadovaujami net trys miesto daugiabučiai paskelbti nerūkančiais.
Pats V. Bedalis svarsto, kad skelbiant daugiabutį nerūkymo zona kovos su rūkaliais nelaimėsi, o ir pati tvarka, anot jo, surašyta tarsi šakėmis ant vandens.
„Nuplėšo mano iškabinėtus įsakymus, skelbiančius, kad namas nerūkantis. Neabejoju, kad gyventojai rūko kaip rūkę, gal tik nebe taip viešai“, – mano bendrijos pirmininkas.
Nerūkymo zonoje draudimai traukti dūmą galioja ne tik namo gyventojams. Jei tokiame daugiabutyje įsikūrusios įmonės, pavyzdžiui, kirpykla ar kavinė, draudžiama rūkyti ir jų balkonuose.
Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė teigė, jog vienu metu buvo gauti net trijų tarpusavyje nesusitarusių vieno daugiabučio gyventojų prašymai jų namą skelbti nerūkančiuoju. Iš kitų daugiabučių sulaukta po vieną tokį prašymą, paprastai juos rašo ne bendrijų pirmininkai, o kuris iš gyventojų.
Kad daugiabutį paskelbus nerūkymo zona tarp kaimynų užvirtų pykčiai, vedėja teigia negirdėjusi. Tačiau Savivaldybę jau pasiekia skundai dėl to, kad tokiame name nesilaikoma įteisintos naujos tvarkos – vis tiek rūkoma balkonuose.
„Tie, kas skundžiasi rūkančiaisiais, turėtų pateikti ir patvirtinantį dokumentą, pavyzdžiui, nuotrauką, kurioje matytųsi balkone rūkantis asmuo. Kitaip neturėsime argumento, pagal kurį galėtume skirti nuobaudą“, – patikino D. Svirelienė.
Pasak jos, tvyrantis rūkalų kvapas – dar ne argumentas.
Komentarai
O savo nuosavame bute rūkyti dar galima ar ir tai draudžiama? Pagyvenusio amžiaus kaimynė, gyvenanti virš mano buto, pradeda bėgioti per kambarius ir trepsėti, nes, pasak jos, jai iš mano buto eina dūmai. Taip būna, kai virtuvėje įjungiame šviesą arba atveriame langą prasivėdinimui. Ar taip gali būti, ar čia teroras? PS:. dar ir kažkokios advokatės (pavardės neįsidėmėjau) raštą dėl rūkymo buvo pateikusi.
Teisingai daro- kam ją nuodijat? Eikit į lauką ir rūkykit.
Kaimynas, kaimyne….
O ką daryti,jeigu virš mano buto vaikas žaidžia su šunimi ir gaunasi toks trepsėjimas ir triukšmas,kad negyvėlį prikeltų?
O bybio dantims pasikrapštyti reikia?