Laidų gamintojai pardavęs istorinį pastatą, bankas keliasi į kitas patalpas. „Sekundės“ nuotr.

Istorinis pastatas – laidų gamintojos rankose

Istorinis pastatas – laidų gamintojos rankose

Daugiau kaip dvejus metus bandytas parduoti istorinis pastatas Respublikos gatvėje, kur šiuo metu įsikūręs bankas „Luminor“, sulaukė savo pirkėjo.

Ne tik šios gatvės, bet ir Panevėžio įžymybę už neskelbiamą kainą įsigijo kabelių bei laidų gamintoja bendrovė „Lietkabelis“. Įmonės generalinis direktorius Sigitas Gailiūnas juokiasi, jog tokiame istoriniame pastate negamins ir nepardavinės laidų.

Banko pastatas pradėtas pardavinėti 2019-ųjų pavasarį. Už išskirtinį kultūros paveldo objektą, kurio skliautus puošia skulptoriaus Juozo Zikaro sukurtieji atlantai, tuometis šeimininkas „Luminor“ bankas tuomet prašęs 354 tūkst. eurų. Pastatas turi saugotinų kultūros paveldo detalių, tad būsimajam pirkėjui buvo keliami reikalavimai tas vertybes išsaugoti.

Bankas išsikrausto

S. Gailiūno teigimu, planuojama, kad pastate nauja veikla bus pradėta vystyti nuo kitų metų vidurio, tačiau kokia ji bus, „Lietkabelio“ vadovas neįvardija.

Turime planų, bet kol kas jų nenorime skelbti. Atlantų tikrai nenugriausime. Kaip ir negaminsime ir nepardavinėsime šitame pastate laidų“, – juokavo S. Gailiūnas.

Pardavinėjant pastatą skelbime buvo nurodoma, jog „Luminor“ liks nuomotis dalį, apie 1000 kv. m, patalpų dar iki 3-ejų metų laikotarpiui. Visgi dabar bankas jau planuoja įkurtuves naujoje vietoje. Per artimiausius mėnesius „Luminor“ iš Respublikos gatvės numatęs persikelti į naujas patalpas J. Urbšio gatvėje.

Pastato skliautą puošia J. Zikaro kurti įžymieji atlantai.

Pastato skliautą puošia J. Zikaro kurti įžymieji atlantai.

Puošia įžymieji atlantai

Pastatas Respublikos gatvėje 1931-aisiais statytas specialiai bankui ir išties per visą jo gyvavimo laiką šioje vietoje visada veikė vienas kitą keičiantys bankai.
Sklypai banko statybai nupirkti iš dviejų žydų šeimų už 30 000 litų. Rūmų, dabar pripažintų valstybės saugomais, statybos kainavusios 245 000 litų. Joms reikalingos plytos gabentos iš Šiaulių inžinieriaus J. Janavičiaus plytinės. Rūmuose buvo numatytos ne tik banko patalpos, bet ir butas jo direktoriui.
Bebaigiant statybas buvusi pasirašyta sutartis su skulptoriumi J. Zikaru dėl 12 skulptūrų ir dviejų ornamentų sukūrimo. Šie pastato dekoratyviniai elementai kainavo 13 500 litų, o pats skulptorius turėjo savo lėšomis samdyti darbininkus. Pastato erdvę iki šiol puošia J. Zikaro garsieji įspūdingi atlantai, o ant pastato fasado išlikęs ornamentinis pagražinimas su vyčiu.

Užbaigus statybas, banko rūmai buvo apdrausti 300 000 litų. 1932 m. banko pastate pastatytas pirmasis telefono automatas Panevėžio mieste. Respublikos g. pastatas, išgarsintas J. Zikaro darbų, iki šiol yra vienas svarbiausių ir gražiausių Panevėžio statinių.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų