Projekto vystytojų vizualizacija

Istoriniame Berčiūnų kurorte – modernus daugiabutis

Istoriniame Berčiūnų kurorte – modernus daugiabutis

Netoli Panevėžio įsikūrę Berčiūnai tarpukariu ir sovietmečiu buvo tapę populiariu kurortiniu miesteliu. Čia poilsiaudavo pasiturintys gyventojai, o miesto inteligentai turėjo ir vilas. Ilgainiui Berčiūnų žavesys prigeso, tačiau dabar ši vietovė, kaip ir daugelis priemiesčių, išgyvena renesansą.

Visai netrukus vietoje apleistos mokyklos Berčiūnuose iškils modernus daugiabutis, gyventojai galės džiaugtis atnaujintu parku su laisvalaikio infrastruktūra, pėsčiųjų ir dviračių takais.

Didmiesčio gyventojams jau tapo įprastu reiškiniu matyti nuolat besikeičiančias, renovuojamas miesto gatves, atgimstančius rajonus, išdygstančius vis modernesnius pastatus. Naujos vietos greitai tampa objektais, pritraukiančiais tiek naujus gyventojus, tiek verslus.

Tačiau pastaruoju metu projektų vystytojų dėmesį vis dažniau patraukia mažesni miesteliai ar priemiesčiai.
Viena tokių vietų tapo ir bene aštuonis kilometrus nuo Panevėžio nutolę Berčiūnai.

Atgims senasis mokyklos pastatas

Panevėžio rajono savivaldybei paskelbus aukcioną, kelerius metus visiškai apleista Berčiūnų mokykla buvo akimirksniu nupirkta ir atgims iš naujo.

Jau pirmajame aukcione ją nupirkusi nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Panvalda“ paskelbė, kad šį pastatą prikels naujam gyvenimui, o gyvenvietę viliasi paversti traukos centru.

Buvusią Berčiūnų mokyklą jau pirmajame aukcione nupirkusi nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Panvalda“ paskelbė, kad šį pastatą prikels naujam gyvenimui, o gyvenvietę viliasi paversti traukos centru. P. Židonio nuotr.

Kokie pokyčiai planuojami?

Vietoje daugiau nei 2,3 tūkst. kv. metrų ploto buvusios mokyklos numatyta sukurti gyvenamąsias patalpas – dviejų aukštų daugiabutį, kuris po kelerių metų taps nauju traukos centru jaunoms šeimoms, trokštančioms pabėgti nuo intensyvaus miesto gyvenimo ritmo.

„Panevėžys yra judrus, augančios pramonės miestas. O Berčiūnai – priešingybė. Tai žaliuojantis priemiestis, kuriame visais metų laikais vyrauja ramybė, atsipalaidavimas ir poilsis gamtos apsuptyje. Miesto centras ar kaimynystėje suplanuota „Rail Baltica“ stotis automobiliu pasiekiami vos per kelias minutes“, – vizija dalijasi projekto vystytojas Marijus Balys.

Seno ir naujo darna

M. Balys pasakoja, kad prieš įsigyjant buvusią mokyklą buvo atliktas išsamus pastato būklės vertinimas, nustatyta, kad visos konstrukcijos yra sveikos ir tvirtos, nepažeistos per laiką, kai mokykla nebuvo naudojama.

Nuspręsta patį pastatą palikti, o iš esmės atnaujinti visas inžinerines sistemas, fasadus, stogą bei perplanuoti patalpas.

„Norime išsaugoti pastatą dėl keleto esminių priežasčių. Pirmiausia, tai daug tvariau, nei viską griauti, utilizuoti, o paskui statyti iš naujo. Pasaulyje į madą grįžta tokie monumentalūs pastatai, o mokykla kelia sentimentus pirmiausia vietos bendruomenei.

Kituose projekto etapuose greta atsiras papildomi tūriai. Viršutiniame aukšte numatytos mansardos, apatiniame – terasos ir atskiri įėjimai į apartamentus“, – sako M. Balys.

Tiesa ta, kad šiandienėje nekilnojamojo turto rinkoje atnaujintos statybos būstai išgraibstomi per labai trumpą laiką.
Jie įgauna didesnę išliekamąją vertę, geriau suplanuoti, patogiau įrengti, o jų išlaikymas kainuoja pigiau.

Visas privalumų paketas

Projekto vystytojas atkreipia dėmesį, kad žmogus, pasirinkęs gyventi siūlomuose apartamentuose, gauna ne tik gyvenamąjį plotą, bet ir visą privalumų paketą, atliepiantį šiuolaikinio gyventojo poreikius ir gyvenimo būdą. Kieme suprojektuotas 9 m ilgio ir 4 m pločio baseinas, į kurį pirmo aukšto gyventojai galės patekti tiesiai per savo miegamojo duris ir rytą pradėti nuo pasiplaukiojimo baseine!

Teritorijoje numatyta sporto aikštelė, skirta skatinti turiningą vaikų laisvalaikį. Joje galės būti organizuojamos krepšinio ir kitų sporto šakų varžybos, taip stiprinami vietos bendruomenės ryšiai ir bendravimas. Numatyta ir privati kepsninių zona, kurioje gyventojai galės leisti šiltus vasaros vakarus, organizuoti susibūrimus.

Pasak įmonės atstovo, istoriniais Berčiūnų gyvenvietės vaizdais ketinama įpūsti gyvybės bendrosioms rekonstruojamo mokyklos pastato patalpoms antro aukšto koridoriuje.

Pagrindinius pirmojo etapo statybos darbus numatoma pradėti gavus statybų leidimą. Jei, kaip siekiama, tai padaryti pavyks dar šiemet, prasidės ir pardavimas, o pirmieji savininkai galės kurtis 2023 metais. Rezervuoti patinkančias patalpas galima jau dabar, susisiekus su projektą vystančios bendrovės administracija.

Projekto vystytojų vizualizacija

Įkvėpimą suteikia praeitis

Berčiūnų mokykla uždaryta 2020-aisiais. M. Balys patikina, kad tai tikrai išskirtinis objektas – yra žemės sklypas, labai gera vieta, kurią supa net 300 ha užimantis pušynas. Projekto idėjai įtakos turėjo ir būsimojo „Rail Baltica“ geležinkelio ruožo Berčiūnai–Joniškėlis planai. Nutiesta elektrifikuota europinės vėžės geležinkelio linija, eisianti nuo Varšuvos per Kauną ir Rygą iki Talino, leis gyventojams daug greičiau ir paprasčiau pasiekti šalies miestus bei komfortiškai keliauti tarp kaimyninių valstybių.

Kaip teigia naujasis šeimininkas, juos į priekį veda ne tik verslo interesai, bet ir vietos potencialas – Berčiūnus prikelti naujam gyvenimui. Anot jo, net pati Berčiūnų istorija primena puikias iniciatyvas dar tarpukariu šį kraštą paversti rajono kurortu. Apie jį pradėta kalbėti 1929 metais, kai Miškų departamento sprendimu buvo įsteigta Sanžilės vasarvietė, įsikūrusi sausu ir sveiku oru pagarsėjusiame Berčiūnų pušyne. Tarpukariu čia mėgo poilsiauti tuometės įžymybės, vilas turėjo miesto inteligentai. Taip pat sovietmečiu Berčiūnuose planuota įsteigti sanatoriją, tačiau toks ambicingas projektas nespėtas įgyvendinti.

„Tikime, kad Berčiūnų gyvenvietė turi didelį potencialą. Džiaugiamės įsigiję puikios būklės pastatą. Turime viziją, kaip gyvenvietė galėtų transformuotis ir tapti nauju traukos centru, o naujasis objektas pagražins jos veidą ir pritrauks naujakurių. Džiaugiamės, kad kartu su Panevėžio savivaldybe turėsime galimybę prisidėti prie Panevėžio miesto ir jo rajono plėtros“, – sako projekto vystytojas M. Balys.

Naujieji savininkai teigia, kad juos įkvepia užsienio šalių pavyzdžiai, kur šalia didesnių miestų formuojamos naujos gyvenvietės su nauja, patogiai gyventi sukurta infrastruktūra. Vis dažnesne praktika Lietuvoje tampa ir tai, kad daugelis senų pastatų rekonstruojami, atnaujinami, keičiama patalpų paskirtis. Naujasis daugiabutis iškils patogioje ir saugioje gyventi vietoje, šeimos galės leisti laisvalaikį ir ilsėtis. Pastatas apsuptas žalumos, erdvus sklypas turės papildomų aktyvaus poilsio zonų.

Projekto vystytojų vizualizacija

Laukia daugiau pokyčių

Šiuo metu Berčiūnų teritorijoje įgyvendinama ir daugiau projektų. Kadangi dviratis ar paspirtukas tampa vis patogesne ne tik susisiekimo, bet ir laisvalaikio priemone, Panevėžio miesto savivaldybė deda visas pastangas, kad būtų atnaujinta kuo daugiau dviračių trasų su visa jiems reikalinga infrastruktūra.

Vasarą pradėti pėsčiųjų ir dviračių tako nuo Vakarinės g. iki Berčiūnų gyvenvietės modernizavimo darbai – bus atnaujinama kelio danga, įrengiamas apšvietimas, poilsio aikštelės ir iki pat Berčiūnų drieksis nenutrūkstama, patogi ir atnaujinta trasa.

Berčiūnų gyventojų laukia išties apgalvoti Savivaldybės projektai, pagerinsiantys gyventojų judėjimo galimybes, skatinsiantys aktyviai leisti laisvalaikį. Numatyti ir Sanžilės paplūdimio tvarkymo darbai.

„Vertindami Panevėžio rajono gyvenviečių kontekste, galime pasidžiaugti, kad Berčiūnų bendruomenė turi visą reikalingą ir gana modernią infrastruktūrą: atnaujintos gatvės, keliai, vandentiekio, nuotekų tinklai ir kita infrastruktūra. Savivaldybė glaudžiai bendradarbiauja ir tariasi su bendruomene visais aktualiais klausimais“, – sako Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis ir patvirtina, kad vystant naująjį daugiabučio projektą buvusios mokyklos teritorijoje Savivaldybė yra pasiruošusi bendradarbiauti ir kartu spręsti bendruomenei aktualius klausimus.

Komentarai

  • Berčiūnų požeminis vanduo yra mineralinis, todėl protingiau būtų perorganizuoti į sanatoriją.Miestas būtų patrauklesnis, taip sako senoliai.

  • Ten turėtu iškilti sanatorija, .

  • Tokį modernų daugiabutį statykit prie Ekrano marių,kur jau yra darželiai ir mokyklos, o Berčiūnų parką pjauti nereikia,kad ten vėl tektu statyti darželį ir mokyklą. Sutvarkykit karo kariūnams gydyti sanatoriją.

  • Bet aš nesuprantu. Jūs vis lavonai esat. Berčiūnai yra tiesiog gražiausia gamtos vietelė prie Panevėžio. Vieta, kurioje visa esmė yra miškai, krūmynai, per juos besiskverbianti saulė ir mėnesiena. Ten nėra daug žmogaus įsikišimo, tik etniniai nameliai, kurie prie visos tos ramybės labai gražiai dera. Aš esu gimnazistas ir visi mes (jauniausioji karta) gerbiamia šią vietą, tausojame jos aplinką, grožimės ir įvardijam ją tobula dėl jaukios jose esančios atmosferos, kuri mums nutiesia kelią link kūrybos idėjų, gražių tikslų. Ten galime būti tik žmonės, bendraujantys su gamta. Jūs dabar tų savo šabloninių nesamonių pristatysit ir viską sugadinsit, atimsit? Tik silpnumą jums tai atneš ir vardo nelaimę. Jau užtenka, kad “patrauklų taką” tiesiant iki ten ir kirsdami medžius, kurie tiesia nuostabų tunelį į mišką ir upę. Patys niekada nejudinat šiknos į tokias vietas ir esate paviršutiniški žmogeliai, neįgavę asmenybės titulo bei nesuprantantys tikrųjų vertybių. Nežinot kas žmonėms suteikia gyvenimo grožio akimirkas. Čia šitas jūsų projektėlis tik dar labiau parodo kokie jūs egoistiški vartotojai esat ir kaip negerbiat ramybės, nuostabos ir nostalgijos, kurią jum jau pati gamta suteikia. Tokia šabloniška jau yra padaryta jau Palangos aplinka, kur jūs visi tik ir leidžiat savo atostogas po nesamonių. Lopų kraštas tas Panevėžys, sugriaunat tai, kas yra gražiausia. Išvažiuosim mes visi iš čia ir paliksim jus tokius bedvasius ir nemąstančių vienus, galėsit vystytis patys. Apie žmonių prisitraukimą ir grįžimą kalbant, ne iš tos pusės mąstot.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų