Išlaisvinti erotišką kūrybiškumą

Išlaisvinti erotišką kūrybiškumą

„Ruduo šaltas, bet širdy vis tiek šilta“, – taip „Galerijoje XX“ susirinkusius lankytojus pasveikino tapytoja Diana Rudokienė. Ne visai tradicinio menininkų susitikimo metu menui neabejingi panevėžiečiai buvo kviečiami pasikalbėti apie spalvas, potėpius ir figūras kiek atviriau – su erotikos prieskoniu.

 

Prieš prasidedant naujai savaitei, į jaukią, kamerinę Panevėžio „Galerija XX“ erdvę rinkosi miesto kūrėjų desantas. Čia parodos kuratorė, tapytoja Diana Rudokienė pristatė tęstinį parodų „Katės“, „Flirtas“, „Pasimatymas“, „Paslapčių sodai“ ciklą.

„Pakalbėkime apie…tai“ – subtilus kvietimas skirtingų mokyklų ir patirčių menininkus susiburti į vieną, bendrą parodą – pokalbį su žiūrovu.

„Mes visi labai užsiėmę žmonės: darome parodas, keliaujame po įvairias šalis. Tačiau norisi susitikti gyvai, pabendrauti, padiskutuoti prie vyno taurės“, – kalbėjo D. Rudokienė, kviesdama vaišintis čia pat vyro, grafiko Tomo Rudoko iškeptu tradiciniu šašlyku.

Jau tampa tradicija, jog panašios kūrėjos parodos yra lydimos netikėtumo faktoriaus – kas nors suruošia šokio numerį ar panašiai, šį kartą susirinkusieji galėjo pasivaišinti gardžiu maistu.

Net paskutinioji vinis kūriniui pakabinti jau kelintą kartą ir vėl yra įkalama likus vos kelioms minutėms prieš ekspozicijos atidarymą.

„Šiemet sukviečiau į parodą „Pakalbėkime apie…tai“. Sekmadienis – netradicinė diena parodai, gal ir tema ne visai tradicinė ir tinkanti rudeniui. Bet manau, jog visuomet aktualu pakalbėti apie viską, ne tik parodas, bet ir kitus rūpimus dalykus. Tad šiandien kalbame apie erotiką“, – valiūkiškai intrigavo kuratorė.

Tapytojos provokacijai pasidavė net dešimt savo srities profesionalų. Parodoje pristatomi teminiai naujausieji teminiai jų darbai.

Parodos idėja – pamąstymas apie nelengvą dvirjų žmonių meną kurti santykį, ryšį.

Eksponuojamų darbų autorių geografinė amplitudė iš tiesų plati. Savo darbus pateikia panevėžiečiai Jolanta Rudokienė, Sigitas Laurinavičius, Egidijus Radvenskas, Diana Rudokienė, taip pat menininkai iš Kauno – Antanas Obcarskas, Gintautas Vaičys, iš Vilniaus – Arvydas Baltrūnas bei Robert Bluj, iš Rokiškio – Raimondas Gailiūnas ir netgi iš Latvijos, Daugpilio – Una Gura.

„Labai džiaugiuosi, jog į šią avantiūrą kiekvienais metais įsitraukia žmonės, kurie savo darbus eksponuoja didžiulėse, prestižinėse salėse, bet vis tiek turi laiko atvažiuoti į Panevėžį ir atvežti savo darbus“, – kalbėjo D. Rudokienė.

 

Tyli išpažintis

Vieną darbą parodoje pristačiusi grafikė Jolanta Rudokienė prisiminė, jog jau ankstesnėse D. Rudokienės parodose buvusi tam tikra aliuzija į flirtą, moterų ir vyrų tarpusavio santykius. Jos manymu, naujoji paroda gali būti įvardijama kaip kur kas atviresnis pamąstymas apie šį nelengvą dviejų žmonių meną kurti santykį, ryšį.

„Ilgai galvojau, ką čia padarius, kad išeitų išlaikyti lietuvišką santūrumą, bet drauge pamąstyti apie tai. Man buvo ypač sunku dėl to, jog nevaizduoju konkrečių dalykų – viskas labiau užslėpta, užmaskuota“, – atvirai prisipažino autorė.

Grafikė svarstė, jog daugelio kūrėjų prigimtis yra panaši – vienu metu stengtis ir užtektinai atsiverti, ir užmaskuoti drobėje sukurto šedevro pagrindinę mintį. Vien tam, kaip patikino, kad paskatintų žiūrovą mąstyti, galvoti ir savyje atverti giliai užslėptus, o kartais ir kiek prigesusius jausmus, emocijas.

Nors ne kiekvienu darbu pavyksta atrasti tiesų kelią į žiūrovo širdį, pastaroji spalvinga ir provokuojanti paroda, anot J. Rudokienės, turėtų patikti. Ir savo pačios darbuose autorė nevengia provokacijos, netgi prisipažįsta tai daranti nuolat.

„Mano darbai nėra labai impulsyvūs, veikiau – apgalvoti. Minčių būna visas spiečius. Vis dėlto norisi, jog žmonės iki galo nesuprastų tam tikros asmeninės išpažinties. Kartais būna kuklu, tad norisi, kad ją bandytų spėti, bet neatspėtų“, – paaiškino ji.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų