P. ŽIdonio nuotr.

Į iškastą gatvę atsikraustė archeologai

Į iškastą gatvę atsikraustė archeologai

 

Panevėžio centre, rekonstruojamoje Vasario 16-osios gatvėje, atkasus palaikus, kelininkų darbą ilgam sustabdę privalomi archeologiniai tyrinėjimai pajudėjo iš mirties taško. Į apkasais virtusią gatvę jau atsikraustė archeologai.

Kasinėjimams vadovauja du archeologai – panevėžietis Dovilas Petrulis ir jo kolega iš Biržų Karolis Duderis.

Biržietis tyrinės maždaug 100 metrų gatvės važiuojamosios dalies ruožą prie rajono Savivaldybės pastato, D. Petrulio žinioje – 50 kvadratinių metrų šaligatvio atkarpa tarp Savivaldybės ir A. Smetonos gatvės.

Didieji kasinėjimai – pavasarį

K. Duderio teigimu, Vasario 16-osios gatvėje kol kas bus atliekami tik žvalgomieji kasinėjimai.

„Mūsų tikslas šįmet nustatyti kapinių ribas – teritoriją, kur dar galima rasti palaikų, o kur jų veikiausiai nebėra. Iki vietos, kur palaikų nebeaptiksime, kelininkai galės tęsti darbą, o kur bus rasta, remontą teks dar kuriam laikui stabdyti“, – sako archeologas.

Anot jo, atidengus žvalgomąsias perkasas ir nustačius galimas laidojimo ribas, bus sudarytas išsamesnių tyrinėjimų planas kitų metų pavasariui. Prieš pratęsiant gatvės rekonstrukciją, iš šios teritorijos turės būti iškelti palaikai.

„Pabandysime nustatyti preliminarią kapinių teritoriją gatvės važiuojamojoje dalyje, kad matytume, kiek jos teks kasinėti kitąmet. Tokių tyrinėjimų neatlikus, tikėtina, kad į Vasario 16-osios gatvę sugrįžus kelininkams, ten vėl bus atkasta kapų. Lengva ranka paleidus ekskavatorių, jie būtų sunaikinti“, – aiškina K. Duderis.

Paslaptį atskleistų senieji planai

Šaligatvio žvalgomuosius kasinėjimus atliksiantis Panevėžio kraštotyros muziejaus archeologas D. Petrulis šioje vietoje jau  aptiko suardytų palaikų.

Jo nuomone, šioje vietoje ne vieną šimtmetį plytėjusios kapinaitės su žeme sumaišytos sovietmečiu šioje teritorijoje vykdant statybas, ypač statant rajono Savivaldybės pastatą, baigtą 1947-aisiais.

Archeologai Panevėžyje jau kurį laiką turi ne mažiau darbo nei miesto centrą atnaujinantys statybininkai. Rekonstruojamoje Vasario 16-osios gatvėje, šalia Panevėžio rajono savivaldybės, žmogaus kaulai atkasti rugsėjį. Gatvę tvarkantiems Panevėžio statybos tresto filialo „Gerbusta“ darbininkams palaikų liekanos atsivėrė antradienį pajudinus gruntą po asfalto danga. Toks istorinis radinys sustabdė gatvės remonto darbus iki tol, kol plotą ištirs archeologai.

Teritorija tarp A. Smetonos ir Vasario 16-osios gatvių jau buvo tyrinėta 2008–2010 metais, tada aptikta 14 kapų, pernai rasti dar du.

Yra manančiųjų, kad čia užkastos sovietinio teroro aukos, nes šalia – buvusi KGB būstinė. Visgi archeologai tos prielaidos nepatvirtino. D. Petrulio teigimu, kapai driekiasi į Vasario 16-osios gatvės pusę ir matyti, kad yra gerokai senesnio laikotarpio. Manoma, kad jos gali siekti netgi XVII–XVIII amžių. Nėra nustatyta, kam šios kapinaitės priklausė, aišku tik tiek, kad jose buvo laidojami miestiečiai. Buvusių kapinaičių, ant kurių veikiausiai ir stūkso rajono Savivaldybės pastatas, paslaptį, pasak D. Petrulio, atskleistų senieji miesto planai. Deja, anot jo, išlikę planai siekia XIX a. antrąją pusę.

„Jei archyvuose būtų rasti XVII a. tos Panevėžio dalies planai, jie daug pasakytų“, – viliasi D. Petrulis.

Vasario 16-osios gatvėje prieš daugiau nei mėnesį atkasti palaikai, taip pat ir rasti tyrinėjant rekonstruojamą Nepriklausomybės aikštę bei jos prieigas perduoti Vilniaus universiteto antropologams. Jiems pateikus savo išvadas, miesto Savivaldybė ir Panevėžio vyskupija spręs dėl atkastų protėvių palaikų perlaidojimo.

Žiemą atvers eismą gyventojams

Vasario 16-osios gatvėje privalomi archeologiniai tyrinėjimai keliems mėnesiams nukėlė statybininkų planus.

Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojo Dariaus Linkono teigimu, planuota iki gegužės baigti įrengti gatvės pagrindą ir atverti eismui su tam tikrai apribojimais.

„Dabar gali būti, kad pagrindus šitoje gatvės atkarpoje pradės rengti tik gegužę, kai darbą baigs archeologai“, – sako D. Linkonas.

Remonto darbai šiuo metu sustoję gatvės atkarpoje ties rajono Savivaldybės pastatu. Kitoje jos dalyje, anot skyriaus vedėjo pavaduotojo, remontas tęsiamas. Pasak D. Linkono, dar šią žiemą Elektros gatvė ir dalis Vasario 16-osios gatvės gali būti atvertos eismui.

„Žiemą, kai įrengs pagrindus ir supils skaldą, rangovas žadėjo padaryti bent vieną gatvės pusę važiuojamą, tačiau ne visuomeniniam transportui. Bet kai pradės kloti gatvės dangą, ji vėl bus uždaryta“, – teigė Savivaldybės atstovas.

Panevėžio savivaldybės ir įmonės „Gerbusta“ pasirašytoje rangos sutartyje numatyta Elektros ir Vasario 16-osios gatvių rekonstrukciją baigti iki kitų metų pabaigos.

Pasak D. Linkono, po rekonstrukcijos šios gatvės bus analogiškos neseniai baigtai rekonstruoti Respublikos gatvei ir įgaus senamiesčio veidą.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų