Panevėžio miesto poliklinika, P. Židonio nuotr.

Puola alkani virusai

Puola alkani virusai

Dėl griežto karantino pernai prigesusios įprastos peršalimo ligos šį sezoną smogė dviguba jėga. Sveikatos specialistai ir medikai pastebi, kad virusai ypač puola ikimokyklinio amžiaus vaikus. Jų gretos pilnėja ir ligoninėje.

Dviguba jėga

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvoje smarkiai auga sergamumas peršalimo ligomis ir gripu – praėjusią savaitę šalyje 10 tūkst. gyventojų teko 72 gripo atvejai. Tai dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

Panevėžyje situacija dar keblesnė. Čia 10 tūkst. gyventojų tenka net apie 116 ligonių, kuriems diagnozuotos ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI).

„Kiek praėjusiais metais tuo pačiu metu buvo peršalimo ligos atvejų, greitai nepasakysime. Bet tikrai buvo žymiai mažiau nei šiemet“, – sako NVSC Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Dovilė Brajinskienė.

Pusė visų užfiksuotų susirgimų, anot jos, nustatyti vaikams.

„Kokie virusai siaučia, niekas nepasakys. Jų mūsų aplinkoje suskaičiuojama apie 200. Nepaisant karantino, izoliacijos, tokie mikroorganizmai niekur nedingo, o sulaukę tinkamų sąlygų suaktyvėjo“, – teigia NVSC atstovė.

Peršalimo ligų sukėlėjams, pasak vedėjos, labai patinka šiųmetė rudens vėsuma. Žmonės mažiau darinėja langus, rečiau vėdina patalpas. Be to, po griežtų karantino ribojimų atsirado daugiau laisvės viešosiose erdvėse.

Šį rudenį daugiau pagalbos kreipiamasi ir į medikus. Pernai dėl COVD-19 grėsmės tapus sudėtingam medicinos prieinamumui, dalis panevėžiečių sirgo namuose ir nesilankė pas gydytojus.

Guldo vaikus

Peršalimo ligų kamuojamame Panevėžyje prieš savaitę, NVSC duomenimis, pasirodė ir vienas gripo atvejis – susirgo suaugęs asmuo.

„Šiuo metu daug ir COVID-19, daug ir kitų peršalimo ligų atvejų. Pastarosios ypač užpuolė vaikus. Suaugusiųjų atgula dar gana saikingai“, – pastebi ir Panevėžio miesto poliklinikos Šeimos gydytojų skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė.

Mažųjų sveikatai, anot jos, tikėtina, labiausiai atsiliepė grįžimas į klases ir darželius. Peršalimo ligos, medikės teigimu, kontaktuojant greitai plinta lašeliniu būdu ir guldo ištisas klases, darželinukų grupes.

„Reikėtų ir toliau laikytis saugumo reikalavimų – ne tiek dėl kitų, kiek dėl savęs. Mūsų kiekvieno dabar gali tykoti liga, tad dar neskubėkime numesti veido kaukių“, – įspėja šeimos gydytoja.

Rudens peršalimai N. Marčiulionienei, kaip ir kitiems medikams, ne naujiena. Tačiau pernai jų, pasak gydytojos, tikrai buvo sumažėję.

Virusų mūsų aplinkoje priskaičiuojama apie 200-us. Nepaisant karantino, izoliacijos, tokie mikroorganizmai niekur nedingo, o sulaukę tinkamų sąlygų suaktyvėjo.“
D. Brajinskienė

N. Marčiulionienės nuomone, vaikui sukarščiavus nereikia pulti į poliklinikas ir ligonines. Kartais saugiau palaukti namie.

„Pernai daug kas namuose ir gydėsi. Iš tiesų nebūtina eiti pas gydytoją 3 – 4 dienas nuo sukarščiavimo, slogos ir kitų peršalimo simptomų atsiradimo. Kiekviena mama žino: paracetamolis, šiltos arbatos ir lovos režimas – daugiau gal nieko ir nereikės. O vaikštant į polikliniką net gali paūmėti liga“, – patikina gydytoja.

Ji džiaugiasi, kad didelė dalis tėvų jau išmoko dėl pasiligojusių atžalų pirmiausia pasikonsultuoti su mediku telefonu. Aišku, pasak N. Marčiulionienės, labiausiai baiminasi koronaviruso.

„Visuomenėje apie tai daug kalbama, tad natūralu, kad žmonėms neramu dėl COVID-19, net ir lengvai peršalus. Mes išsiaiškiname ligos simptomus, jei reikia, siunčiame atlikti tyrimą dėl koronaviruso“, – teigia N. Marčiulionienė.

Ligoninėje – darželinukų srautas

Mažųjų ligonių gretos paskutiniu metu sparčiau ėmė augti Respublikinės Panevėžio ligoninės Vaikų ligų skyriuje. Jo vedėja Joana Petrauskaitė teigė, kad daugiausia atvežama iki 7 m. pacientų, užsikrėtusių ŪVKTI.

„Pirmiausia pakyla temperatūra, paskui atsiranda kiti negalavimai, susiję su peršalimo ligomis“, – sako vizitacijos metu pakalbinta medikė.

J. Petrauskaitė atkreipia dėmesį, kad ligos masiškai veržiasi į vaikų lopšelius-darželius. Bet tai, pasak vedėjos, natūralu rudens sezonu. Ligų proveržį paskatino ir atlaisvintas karantinas.

Panevėžio rajone virusai ramesni. Rajone 10 tūkst. gyventojų tenka beveik 16 peršalimo ligų atvejų. Apskrityje šis rodiklis siekia 72,75 atvejo 10 tūkst. gyventojų.

Būdinga sezonui

Peršalimo ligų pagausėjimą ikimokyklinėse ir kitose švietimo įstaigose pastebi ir miesto Savivaldybės Sveikatos poskyrio specialistai. Tiesa, pastarieji daugiausia dėmesio skiria COVID-19 atvejams mokyklose ir darželiuose, tačiau, pasak poskyrio specialistės Dalios Lauruškienės, akivaizdu, jog ir kitos rudeniui įprastos ligos niekur nedingo.

„Nieko nuostabaus, visada taip būdavo. Rudenį orai atšąla ir prasideda vaikų ligos“, – teigia D. Lauruškienė.

Situacija dėl koronaviruso miesto švietimo įstaigose kol kas nėra labai grėsminga. Pasak specialistės, fiksuojami pavieniai susirgimų atvejai klasėse, darželių grupėse.

Vyriausybei pakeitus infekcijos plitimą ribojančias priemones švietimo sistemoje, šiuo metu nė viena klasė Panevėžyje nėra karantinuota.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų