Įsikišus Prezidentūrai, siūloma persvarstyti „Garso“ likimą

Įsikišus Prezidentūrai, siūloma persvarstyti „Garso“ likimą

Įsikišus Prezidentūrai, Seimui atskaitinga Valstybinė kultūros paveldo komisija ragina persvarstyti Panevėžio kino teatro „Garsas“ išsaugojimo klausimą nacionaliniu mastu, tačiau su tuo nesutinka Kultūros paveldo departamentas.

Sovietmečiu statytą pastatą Panevėžio miesto savivaldybė ketina nugriauti ir vietoj jo statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą.

Patariamąją funkciją vykdančios paveldos komisijos Paveldosaugos ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Viktorija Gadeikienė BNS sakė, kad komisija, sulaukusi Prezidentūros kreipimosi, nusprendė prašyti Kultūros paveldo departamento (KPD), jog šis inicijuotų klausimo nagrinėjimą nacionaliniu lygmeniu. Tačiau pats departamentas nurodė nematantis tam pagrindo.

Prezidento vyriausioji patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Sonata Šulcė ragina politikus atsižvelgti į vietos bendruomenės prašymus, o išsiskyrus specialistų nuomonėms, pabrėžia, kad yra svarbi „bendra kultūros paveldo specialistų nuomonė ir aiški jos komunikacija, kad visuomenėje nekiltų abejonių dėl sprendimų skaidrumo ir pagrįstumo“.

„Taip pat svarbu, kad ateityje šis pastatas būtų naudingas vietos bendruomenei – būtent ji turėtų nuspręsti, kam būtų naudojamas pastatas. Todėl reikia aiškiai išgirsti bendruomenės lūkesčius, o jei jie yra skirtingi – sudaryti erdvę diskusijai ir sprendimo priėmimui“, – BNS teigė S. Šulcė.

Prezidentūros įsikišimo prašė visuomeninės iniciatyvos „Išsaugoti „Garsą“ atstovai, nes vietinė Panevėžio savivaldybės ekspertų taryba dar anksčiau nusprendė nesuteikti kino teatrui teisinės apsaugos – tai leido jį griauti.

„Paveldo komisija šį objektą vertina ne kaip vietinio reikšmingumo, o kaip nacionalinio, kadangi jis vienintelis Lietuvoje yra likęs veikiantis sovietinio modernizmo stiliaus kino teatras. O jį vertino Panevėžio vietinė taryba, dėl to paveldo komisija mano, kad tą turėtų įvertinti prie Kultūros paveldo departamento sudaryta taryba, kuri vertina nacionalinio lygmens objektus“, – pabrėžė V. Gadeikienė.

Rašte nurodyta, kad svarbi ir šio pastato visuomeninė, kino teatro funkcija, ją taip pat rekomenduojama išsaugoti.

Vis dėlto KPD atstovai sako, kad „Garso“ įrašymo į kultūros vertybių registrą klausimas nebus nagrinėjamas, nes tą inicijuoti turėtų būtent Panevėžio savivaldybės suburti paveldosaugininkai, jei nuspręstų, kad „objekto lygmuo yra aukštesnis nei vietinis“. Departamentas nurodo tokio kreipimosi nesulaukęs.

„Informuojame, kad klausimas dėl Panevėžio miesto kino teatro „Garsas“ įrašymo į Kultūros vertybių registrą nebus perduotas svarstyti departamento Vertinimo taryboms“, – teigiama KPD atsakyme.

Pasak V. Gadeikienės, visuomenininkai taip pat kelia klausimą, kodėl savivaldybė nesvarsto galimybės restauruoti šalia esančio buvusio konservų fabriko pastato ir šiame, saugoma kultūros vertybe pripažintame pastate įkurti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą.

Kultūros paveldo komisija pabrėžia pritarianti Stasio Eidrigevičiaus menų centro steigimui, bet „ieškant kitų, šiai paskirčiai tinkamų erdvių“.

Komisija, be KPD, šį raštą persiuntė Prezidentūrai, Panevėžio miesto savivaldybei, kitoms institucijoms.

Pasak komisijos atstovės, įvertinta ir tai, jog Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) atlieka tyrimą dėl Panevėžio miesto savivaldybės Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos Evaldo Zilinsko galimo interesų konflikto.

Skunde VTEK nurodoma, kad jis nenusišalino nuo sprendimų svarstant „Garso“ pripažinimo saugotinu objektu klausimą, nors jis galbūt dirbo su šio teatro rekonstrukcijos projektu.

Komentarai

 • Juokingi tie protestuotojai , atsisakom 8mln. eurų ir sutvarkyto superinio pastato kuriame bus ir nekomercinio kino salė, ir išsaugome seną gargarą kuriam nėra jokių galimybių būti sutvarkyram

  • ne del garso ir ne del miestieciu jie cia stengiasi, paprasciausia chebrytei darbo vietos braska, 20 metu sedejo ant miesto biudzeto, nosi krapste, kai pajudejo pertvarkos planai tai puole rodyti kad dirba, na ir tuo pat metu puldami kovoti uz vienintelio, unikalaus, ner analogu pasaulyje, kino teatro issaugojima, ))))))))))))))

  • Ar glūšas esi ar dūrnas? Sovietinio kvapo paskutinio ir paskutiniausiojo per visą šalį neliks! ŠAKĖS!

   • Kur kitur batiuškai Lukašenkai būtų galima valstybinė priėmimą Astravo AE atidarymo proga surengti?
    Katastrofa kai pradangintas visas sovietinis paveldas. O buvo tiek daug, taip visur jo pilna ir vienodo.
    Trisdešimt metų šėlo laisvės fanai. Gana!

  • Ar kur kitur gali laisvos Lietuvos žiūrovas irgi pilietis vienui vienas ramioje ir jaukioje vienatvėje žiūrėti pats vienas filmą 666 kėdžių salėje? Unikalios ypatybės turi būti saugomos Europos lygmeniu (jeigu ne Unesco)!!

 • Skaitau ir baisiuosi. O prezidentūra supranta, kad konservų fabrikas yra privatus? Ot apsidžiaugtų verslininkai, jei savivaldybė tą fabriką pasisiūlytų išpirkti. O kadangi įstatymai neleidžia va šitaip savivaldybės lėšų investuoti privačiai nuosavybei pirkri, tai ką tada judintų STT – Panevėžio valdžią ar prezidentūrą?

  • Atsakyti
  • Suprasti turi kiti, o mes matome pro langus į Lietuvą kad nėra ko žiūrėti nuosavybės formų ir turinio.

  • Išsaugokite atraminį punktą Kirkorovo ir Timoti koncertams Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios progoms Panevėžyje.

  • Penktadienį skendo sostinė Vilnius nuo baltarusiškų, lenkiškų vėliavų.
   Nesimatė grynai raudonų su kūju ir pjautuvu.

 • nu kad visuomenininkai lengvai …… tai suprantu, bet prezidenturos klerkai pasirodo dar labiau atause, tai savo vilniuj galejot sovietinius kino teatrus issaugoti jai tai tokia vertybe, ar panevezys turi buti vienintelis lt sovietinio paveldo objektu muziejus

  • „Paveldo komisija šį objektą vertina ne kaip vietinio reikšmingumo, o kaip nacionalinio, kadangi jis vienintelis Lietuvoje yra likęs veikiantis sovietinio modernizmo stiliaus kino teatras.

   • Atsakyti
   • Elektrėnai kadaise buvo vienintelis miestas be bažnyčios, tikras sovietinės ideologijos etalonas.

    • Tai ką? Leido ten Elektrėnuose pastatyti bažnyčią? Kas leido? Kodėl leido?Kodėl ir kaip neišsaugotas idealogijos etaloninis paveldas?

 • Matosi kad prezidentura neturi ka vekti,o gal noretu ta vaidyokli i daukanto aikste persikelti

  • bendruomenei svarstant empatijos socialityvinį lygmenį pilietiškumo dimensijoje sovietiškumo aspektas jaukiai išsiskleidžia tikrosios meilės gimtajai žemei dvasia ir žmogaus oraus pasirinkimo būti savimi ir savo jaukaus miesto pasitikinčiu šeimininku apčiuopiant aiškiai suformuluotą poreikį išsaugoti sovietinio paveldo bent paskutinę citadelę ateities ir pareities kartoms mūsų savimonės dvasinei jaukumo raiškai

  • Būtina perkelti Garsą į Daukanto a. Kai skulptūras nuo Žaliojo tilto unikaliai sovietinio realizmo stiliumi sukurtas nukėlė tai bent bus kuo pasigrožėti ir ką sovietinio į plaučius plačiai giliai jaukiai įkvėpti.

 • Nedriskite griauti „Garso“ – as pats, asmeniskai, maciau ten beginejanti sermuoneli!

  • kitą mėnesį čion imigruos visa Tetos Šermuonies šeima iš girios gūdumos

  • O ant palangių augins orchidėjas visokių rūšių ir porūšių 🙂 🙂

 • truputį daugiau: pusė legiono, nuo Šiaurės prospekto

 • Nėra ką svarstyti: naujas pastatas su galima transformacija į konferencijų salę su maitinimo paslauga, ko miestas neturėjo iki šiol ir taškas.

 • jo, maitinimo paslauga svarbi, bet GYRDYMO ar narko -svarbesnė. Panevėžiečiai griauti moka, bet vaiduoklių sutvarkyti iki patrauklaus lygio-ne.Kas į tas konferencijas rinktųsi kaime?

 • labai svarstytinas konserv. f .variantas juk sis statynis parduodamas uz 8 mln. galima renovuoti

 • Kol vyksta tokie komentatorių debatai…viskas palaipsniui griūva. Idėjos t.p. Sunyks ir konservų fabrikas ir Garsas. Garsas galėtų likti kaip senojo kino propaguotojas. Na, fabrike galėtų atsirasti parodų centras, ir Eidrigevičiaus paveikslų saugojimo salės. Panevėžys juk taip ir neišsiugdė kultūrinio elito. Visi buvę išėjo paskui Miltinį.

 • kiek tau mielasis sumokėjo, kad beveik vienas rašinėji niekinančius komentarus apie žmones, kurie nori išsaugoti sovietinį paveldą, kad žinotų mūsų vaikai ir anūkai

  • gal jum lengva paranoja ,kad komentaruose matote tik viena asmeni)))))

   • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (26)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų