Priklausomybių ligų centro Panevėžio filialas įsikurs rkonstruotame pastate Tinklų g. P. Židonio nuotr.

Iš vaiduoklėjančio pastato – į naujus namus

Iš vaiduoklėjančio pastato – į naujus namus

Ant Panevėžio marių kranto, Elektronikos gatvėje gyvuojantis Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialas šioje vietoje skaičiuoja paskutinius mėnesius.

Priklausomybių kamuojamus ligonius jau vasaros pabaigoje iš Panevėžio marių pakrantės planuojama perkelti gydyti į šiuo metu pertvarkomą pastatą Tinklų gatvėje.
Tačiau šie paskutiniai mėnesiai Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialui ypač sunkūs.
Už ligoninės šildymą dujomis kas mėnesį paklojama daugiau nei po 10 tūkstančių eurų. Tiek kainuoja šiltą aplinką suteikti 28 ligoniams.

Priklausomybių ligų centro Panevėžio filialas Elektronikos g. P. Židonio nuotr.

Priklausomybių ligų centro Panevėžio filialas Elektronikos g. P. Židonio nuotr.

Vaizdas baisyn

Buvusiame „Ekrano“ gamyklos profilaktoriume įsteigtai priklausomybių ligų gydymo įstaigai – 19-a metų.
Pasak jos vadovo Dariaus Mačiulio, per tą laiką pastatas buvo tik kosmetiškai paremontuotas, tad jis – ir fiziškai, ir moraliai pasenęs.
Gydymo įstaigos vaizdą bjauroja ir tai, kad įsikūręs pastate, kurio kita pusė – privatizuota, bet kol kas joje nieko nedaroma.
„Jau seniai atrodė, jog ta apleistoji pusė taip nusiaubta, kad daugiau niokoti nebėra ko. Tačiau kai nueiname ton pusėn patikrinti ten sumontuotų skaitiklių, pamatome vis baisesnį vaizdą“, – dėmesį atkreipė D. Mačiulis.
Baisų vaizdą rodo ir skaitikliai. Už saulėto ir santykinai nešalto spalio mėnesio patalpų šildymą gydymo įstaiga paklojo kiek daugiau nei penkis tūkstančius eurų. Žiemos mėnesiais šildymo kaina padvigubėjo. Tiek kainuoja sušildyti patalpas, kuriose gydomi 28 ligoniai, kitiems teikiamos ambulatorinės paslaugos.
Pasak D. Mačiulio, guodžia tik tai, kad sparčiai vyksta statybos Respublikiniam priklausomybės ligų centrui perduotame pastate Tinklų gatvėje. Jis prieš tris dešimtmečius statytas antiteroristinių operacijų rinktinei, ji ten kurį laiką ir veikė.
Filialo vadovas viliasi, kad šis brangus šildymo sezonas ligoninei – paskutinis.

Galerija

Gydytojų užtenka, trūksta psichologų

Galimybė kurtis naujoje vietoje Tinklų gatvėje Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialui suteikta prieš kelerius metus.
Pastatui pertvarkyti į gydymo įstaigą buvo skirta 1,2 milijono eurų Europos Sąjungos lėšų, bet tiek nepakako. Statybos darbai prasidėjo finansinę investiciją padidinus iki 3,3 milijono eurų.
Gavus reikiamą sumą, į darbus statybininkai kibo praėjusį rudenį.
„Visi darbai atliekami pagal grafiką, jau nuveikta daug. Pakeistas pastato stogas, jis apšiltintas, pakeisti visi langai, įrengtos komunikacijos, netgi jau įjungta centralizuotai tiekiama šiluma. Galima sakyti, beliko baigiamieji apdailos darbai“, – vardijo D. Mačiulis.
Anot jo, jau sutvarkyta ir didelė, kone hektaro pastato aplinka. Joje taip pat belikę paskutiniai darbai, tarp jų – automobilių aikštelės padengimas asfalto danga, lauko šviestuvų pastatymas. Kabeliai jiems jau nutiesti. Šis Tinklų gatvėje, prie Nevėžio marių esantis pastatas bus aptvertas segmentine tvora.
Įstaigos vadovas planuoja, kad į suremontuotą pastatą bus pergabenta dalis esamos įrangos, tačiau nemažai jos numatyta pakeisti nauja.
Priklausomybės ligų centro Panevėžio filialas jau yra gavęs 70 tūkstančių eurų naujiems baldams pirkti.
Kenčiančiuosius nuo priklausomybių Panevėžyje gydo 40 specialistų. Pasak D. Mačiulio, gydytojų Aukštaitijos sostinėje šiuo metu netrūksta, tačiau jaučiamas klinikinių psichologų stygius.
„Bendraudamas su kolegomis girdžiu, kad šių specialistų trūksta visame Panevėžyje“, – dėmesį atkreipė įstaigos vadovas.

Laukia eilėje

Pasak D. Mačiulio, pastarųjų metų tendencija rodo, kad sparčiai daugėja nuo narkotinių medžiagų priklausomų žmonių. Kitas dalykas yra tai, kad priklausantys nuo alkoholio, patekę į priklausomybės ligų gydymo centrus, juose gydomi dvi savaites. Priklausomų nuo narkotikų gydymas trunka tris savaites. Vadovo teigimu, norinčiųjų gydytis stacionariai eilės ilgėja. Paprastai kasdien būna po dvidešimt laukiančiųjų vietos Panevėžyje.
Kadangi filialas išlaikomas ne vietos Savivaldybės, o Sveikatos apsaugos ministerijos, gydytis jame priimami ligoniai iš visos Lietuvos.
Direktorius atkreipė dėmesį, kad gydytis į Panevėžį turintieji priklausomybių atvažiuoja iš sostinės, pajūrio, iš didelių miestų ir nedidelių kaimų.
D. Mačiulis apgailestauja, kad bent jau pirmąsyk atvykstantiems pastatas turėtų palikti prastą įspūdį dėl nuniokotos antros, Priklausomybės ligų centro Panevėžio filialui nepriklausančios dalies.

Planuoja nupirkti

Niokojama buvusio „Ekrano“ profilaktoriumo dalis priklauso verslininkui Andriui Zigmantui. Panevėžietis teigė nerandantis būdų, kaip apsisaugoti nuo vandalų.
Į klausimą, kokia jo prieš keletą metų įsigyto pastato ateitis ir jo vizija, A. Zigmantas paaiškino iš pradžių ketinantis įsigyti ir tą pastato dalį, kuriame dabar gydomi priklausomi žmonės, o tada pasidalins ir vizija, ką ketina daryti su visu buvusiu „Ekrano“ profilaktoriumu.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų