P. ŽIDONIO nuotr.

Iš srutų duobės – ir neteisėtų statybų dvokas

Iš srutų duobės – ir neteisėtų statybų dvokas

Daukniūniškiams, o ir aplinkinių vietovių žmonėms dvoku gyvenimą ne vieną mėnesį kartinanti skystųjų organinių trąšų kauptuvas-saugykla, kaip paaiškėjo, pastatyta neteisėtai.

Tai patvirtino šio statinio, oficialiai įvardijamo kaip skystųjų organinių trąšų kauptuvas-saugykla, projekto autorė.

Stengiantis įteisinti statybą, tik dabar, vasaros viduryje, pateikta vieša informacija, kad rengiamas jau prieš pusmetį pastatytos ir srutas kaupiančios duobės statybos projektas.

Po „Sekundės“ publikacijų, tuo susidomėjo ir prokuratūra.

Kas statoma, sužinojo patys

Neaiškiomis statybomis miestelio gyventojai, anot Daukniūnų bendruomenės pirmininkės Redos Matuzevičienės, susidomėjo dar praėjusių metų pabaigoje, kai laukuose pastebėjo žemę rausiančią statybų techniką.

Oficialios informacijos, kas statoma, gauti jiems nepavyko, tačiau vienas per kitą išsiaiškino, jog Berčiūnų žemės ūkio bendrovė daukniūniškiams panosėje įrengia srutų duobę.

Pačių gyventojų organizuotame susitikime su statybų iniciatoriais buvo paaiškinta, kad netoli Daukniūnų, Panevėžio seniūnijos teritorijoje, atsiras skystųjų organinių trąšų kauptuvas-saugykla digestatui – aplinkai draugiškai, žemę gerinančiai medžiagai.

Gyventojai patikinti, kad viešinti tokios statybos nereikia.

„Išgirdę apie tokios saugyklos, kuri, kalbant paprastai, yra surūgusių srutų duobė, statybas, visų pirma išsigandome būsiančios smarvės. Mūsų išgąstis nebuvo be pagrindo – iš duobės tikrai sklinda stiprus dvokas“, – patikino R. Matuzevičienė.

Informavo ir Seimo pirmininkę

Neapsikentę jo, Daukniūnų, Spirakių, Senųjų Berčiūnų, aplink esančių sodų bendrijų žmonės surinko parašus ir kreipėsi pagalbos į įvairias šalies institucijas. Vienas laiškų buvo adresuotas ir Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nilsen.

R. Matuzevičienės teigimu, atsakymo iš jos dar laukiama. Tačiau bendruomenės pirmininkė neabejoja, kad gyventojų sujudimas jau davė vaisių.

„Prieš geras dvi savaites pamatėme apie duobę vaikštančius ir rankomis mosikuojančius žmones. Tai buvo statybų priežiūros komisija. O dar po kiek laiko bendruomenei buvo atsiųstas raštas, informuojantis, kad statant organinių trąšų kauptuvą-saugyklą, rasta pažeidimų“, – sakė R. Matuzevičienė.

Raugintų srutų duobė tarp Spirakių ir Daukniūnų pastatyta neteisėtai, prieš tai neviešinus projekto. P. ŽIDONIO nuotr.

Raugintų srutų duobė tarp Spirakių ir Daukniūnų pastatyta neteisėtai, prieš tai neviešinus projekto. P. ŽIDONIO nuotr.

Viliasi suvaldyti bent smarvę

Paviešintame srutų duobės projekte rašoma, kad tikslus jo adresas – Panevėžio seniūnijos Spirakių kaimas. Tai naujos statybos neypatingas statinys, statomas kiek didesniame nei dešimties hektarų sklype. Sklypo rytinė kraštinė ribojasi su rajoninio kelio Berčiūnai–Dragonys–Gailiūnai dalimi. Šis kelias Spirakių kaimo teritorijoje įvardijamas kaip Sodų gatvė. Nuo Sodų gatvės iki duobės – 18 metrų.

Vakarinė sklypo dalis ribojasi su Lokupės upeliu. Šiaurinėje ir pietinėje sklypo pusėje – dirbami laukai.

Srutų duobę nuo artimiausios gyvenamosios vietovės – Spirakių kaime esančio vienkiemio – skiria 450 metrų. Nuo duobės iki elektros linijos – 36 metrai.

Nurodoma, kad darbus atlieka Daukniūnų žemės ūkio bendrovė, o konkretus statytojas – ūkininkas A. K.

Rašte pabrėžta, esą numatytas ir organinių trąšų kauptuvo-saugyklos projekto aptarimas.

„Mes ir siekiame, kad toji duobė nebūtų statoma slapčia, patyliukais, – sako Daukniūnų bendruomenės pirmininkė. – Norime apie ją turėti visą informaciją.“

„Suvokiame, kad statybų nesustabdysime, tačiau reikalausime, kad statytojai darytų viską, jog nuo srutų duobės sklistų kuo mažiau smarvės“, – pridūrė R. Matuzevičienė.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Žada vien naudą

Rezervuaro, projekte dar vadinamo atseparuoto substrato kaupykla, plotas – 6 200 kvadratinių metrų. Jos kraštai nuo žemės iškilę du metrus.

Atviro antžeminio statinio paviršių prireikus galima uždengti.

Kadangi statytojas A. K. nelaiko gyvulių, srutos į kaupyklą bus vežamos iš kitų gamintojų. Skystąją masę gabens specialios transporto priemonės, ji bus išpilama siurbliais bei lanksčiais vamzdžiais.

„Suvokiame, kad statybų nesustabdysime, tačiau reikalausime, kad statytojai darytų viską, jog nuo srutų duobės sklistų kuo mažiau smarvės.“

R. Matuzevičienė

Duobėje numatomas laikyti produktas – digestatas – išgaunamas po biodujų gamybos proceso. Aiškinama, kad palaikytas talpykloje jis bus išlaistomas pievose ir dirbamuose laukuose.

Laistyti ketinama du tris kartus per metus, į hektarą pilama po 30–40 tonų skysčio.

Raugintos srutos bus pristatomos neatlygintinai, nepatiriant pristatymo išlaidų. Esą sandėrio nauda – puikus derlius, išaugintas nenaudojant brangių mineralinių trąšų.

Aiškinamasis raštas teigia ir tai, kad digestato kvapas, palyginti su mėšlo, 60 proc. menkesnis.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Statytojo asmuo – paslaptis?

Kadangi dokumente nurodoma, kad srutų duobę stato Panevėžio rajono Daukniūnų žemės ūkio bendrovė, kreipėmės į jos pirmininką Kęstutį Povilonį komentaro. Tačiau jis „Sekundę“ patikino nieko nestatantis ir išvis apie statybas nieko nežinantis.

Susisiekėme su srutų duobės projektą rengusios Šiauliuose esančios bendrovės „Architektūros ir inžinerijos studija“ projekto vadove Regina Januškevičiene.

Jos teigimu, statybas vykdo privatus asmuo, iš Daukniūnų žemės ūkio bendrovės išsinuomojęs žemės sklypą. Tačiau nurodyti asmens vardą ir pavardę, pasak projekto vadovės, draudžia įstatymai.

Daukniūnų bendruomenės pirmininkės R. Matuzevičienės įsitikinimu, tas privatus statybų vykdytojas – tik akių dūmimas: visi žino, kad srutų duobę stato Berčiūnų žemės ūkio bendrovė, kuri ir pati to neslepia.

Kad tarp Daukniūnų ir Spirakių stato digestato talpyklą, ir „Sekundei“ porą kartų yra tvirtinusi viena iš Berčiūnų žemės ūkio bendrovės vadovių, direktorės pavaduotoja prisistatanti Oksana Puronaitė.

Viešinimą „pražiūrėjo“

O šių statybų projekto vadovė R. Januškevičienė neslėpė, kad skystųjų organinių trąšų kauptuvas-saugykla tikrai pastatyta neteisėtai, ir dėl to pati prisiėmė kaltę. Ji teigė, jog projektas statybai parengtas dar praėjusių metų pabaigoje, tačiau tik dabar paaiškėjo, kad turėjo būti skelbiamas jo viešinimas. Tą pripažino prieš kelias savaites objektą tikrinę statybų inspektoriai.

„Viešinimo aspektą tikrai pražiūrėjau, todėl projektą viešiname dabar“, – paaiškino R. Januškevičienė.

Pavedė atlikti tyrimą

Reaguodamas į „Sekundės“ publikacijoje dar šią savaitę paskelbtą informaciją apie galimus pažeidimus Panevėžio rajone statant organinių trąšų kaupyklą-saugyklą, Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Donatas Skrebiškis inicijavo tyrimą.

Jį pavedė atlikti Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorui.

Tikslinga atlikti tyrimą, siekiant įvertinti, ar minimas statinys statomas nepažeidžiant Lietuvos Respublikos įstatymų bei kitų teisės aktų reikalavimų, ar tai nepažeidžia gyventojų teisių bei teisėtų interesų“, – pasirašytame tarnybiniame pranešime konstatavo Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras D. Skrebiškis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų