G. Kartano nuotr.

Iš magiškojo cirko – keiksmų pliūpsnis kurtiesiems

Iš magiškojo cirko – keiksmų pliūpsnis kurtiesiems

Už vadinamojo kultūros paso pinigus prestižiškiausiu Lietuvos cirku prisistatančiame „Baltijos cirke“ apsilankę Panevėžyje besimokantys kurti bei neprigirdintys vaikai liko palydėti keiksmažodžių lavina.

Neapykantą neįgaliesiems parodžiusiai artistei cirko durys užsitrenkė, tačiau, pasak Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokyklos vadovės, šis pavyzdys itin vaizdžiai atskleidė, kiek dar daug reikia mūsų visuomenei augti, kad gebėtų priimti neįgalųjį.

Užkliuvo, kad negarsiai plojo

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokykloje mokosi klausos negalią turintys vaikai ne tik iš Panevėžio, bet ir Šiaulių bei Klaipėdos regionų.

Kalėdine dovana jiems turėjo tapti apsilankymas „Baltijos cirko“ būstinėje Kaune, Žemuosiuose Šančiuose.

Mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė pasakoja, kad kolektyvo dėmesį patraukė viešai skelbiamas cirko pasiūlymas švietimo įstaigoms pasinaudoti kultūros paso apmokama programa, kurios kaina vienam moksleiviui – septyni eurai.

Skambūs skelbimo žodžiai kvietė pasinerti į magišką cirko pasaulį, pasigėrėti aistra cirkui degančių jaunųjų artistų pasirodymu, pasidžiaugti naminių gyvūnėlių triukais bei dalyvauti artistų vedamoje edukacijoje.

„Nors buvau gavusi Panevėžio savivaldybės vadovų leidimą moksleivius lydėti į Kauną, susirgau ir vykti negalėjau. Su penktų–dešimtų klasių vaikais išvažiavo mokyklos pedagogai, jų padėjėja ir vienas moksleivio tėtis. Ir vaikai, ir suaugusieji viešnage cirke liko patenkinti, bet vėliau patyrėme cirko akibrokštą“, – kalbėjo D. Kriščiūnienė.

Praėjus keletui dienų po kelionės į Kauną, direktorę pasiekė internete platinamas vaizdo įrašas, kuriame vaikams vaidinusi, o po pasirodymo su jais bendravusi artistė lieja keiksmažodžių laviną bei kitaip įžeidžiamai vadina neįgalius jaunuosius žiūrovus. Kurtiesiems nuo artistės kliūva už tai, kad šie jai mažai ir negarsiai plojo.

Cirko pasirodymas kurtiems ir neprigirdintiems vaikams patiko, tačiau vėliau jų laukė bjaurus akibrokštas. Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokyklos archyvo nuotr.

Keiksmažodžių klausyti nepanoro

„Neslėpsiu, pastėrau“, – ką patyrė išgirdusi cirko artistės įrašą, įvardijo D. Kriščiūnienė.

Kadangi įrašas pasiekė viešumą, direktorė teigia sulaukusi ir „Baltijos cirko“ vadovės, ir Švietimo, mokslo ir sporto bei Kultūros ministerijų atstovų skambučių.

„Baltijos cirko“ vadovė manęs atsiprašinėjo, o ministerijų atstovai klausė, kas čia vyksta. Patariau jiems patiems peržiūrėti įrašą, tačiau šie teigė nelabai ir norintys klausyti keiksmažodžių“, – pasakojo mokyklos direktorė.

Anot jos, su ministerijų atstovais svarstė, ar tikrai verta iš valstybės skiriamų kultūros paso lėšų finansuoti „Baltijos cirko“ programą.

Sulaukė atsiprašymo

O štai iš paskambinusios paties cirko vadovės D. Kriščiūnienė teigia išgirdusi labai jautrų atsiprašymą. Atsiprašymą cirkas atsiuntė ir raštu.

Ieva prisistačiusi cirko vadovė mokyklos direktorei teisinosi, jog necenzūrinius žodžius neįgalių vaikų atžvilgiu išsakė nepilnametė artistė, globos namų auklėtinė.

Esą ji ir anksčiau pasižymėjo nevaldomu charakteriu, tačiau cirke, anot vadovės, charakteris šlifavosi ir kolektyvas tikėjosi, jo po metų pilnamete tapsianti mergina keičiasi į gera.

„Tas žeminantis įrašas byloja, kad vis dar nesame vieninga visuomenė, sveikieji mūsų, neprigirdinčiųjų bei kurčiųjų, nepažįsta. Kurtieji nesukelia audringų plojimų, nes ir patys jų negirdi.“

D. Kriščiūnienė

„Atsiųstą įrašą žiūrėjau net ne kelis, o keliolika kartų. Gilinausi į jį todėl, kad ir patys ugdome globos įstaigų vaikus, tad puikiai suprantame jų problemas. Žinia, kad toji tikrai graži ir, kaip girdžiu iš jos pasirodymą mačiusių savo kolegų, nors klaidų padariusi, bet puikiai pasirodžiusi, mūsų vaikus sužavėjusi mergina turi emocinių problemų. Vaduotis iš kamuojančių problemų jai turėtų padėti auklėtojai. Cirko vadovė man sakė, kad šios artistės tėvai mirę“, – svarstė D. Kriščiūnienė.

Jai dar neteko išgirsti, kaip akibrokštą vertina patys moksleiviai. Šiuo metu jie atostogauja.

„Tas žeminantis įrašas byloja, kad vis dar nesame vieninga visuomenė, sveikieji mūsų, neprigirdinčiųjų bei kurčiųjų, nepažįsta. Negirdintieji ar prastai girdintieji nesukelia audringų plojimų, nes ir patys jų negirdi“, – paaiškino D. Kriščiūnienė.

D. Kriščiūnienė neslepia pastėrusi, kai išgirdo, kokius „epitetus“ jos vadovaujamos mokyklos mokinių atžvilgiu viešai lieja aplankyto cirko artistė. P. Židonio nuotr.

Artistę išbraukia

Viešai „Baltijos cirko“ dinastijos tęsėja bei jo bendraturte prisistato Ieva Variakojytė-Reinshtrom.

„Sekundei“ ši moteris savo pavardės sakyti nenorėjo, pareiškusi, esą jai „reklamos nereikia“. Pokalbyje ji apgailestavo, jog plintantis cirke vaidinančios nepilnametės įrašas, kuriame ši lieja keiksmažodžius ir piktinasi menkai jai plojusiais kurčiais bei neprigirdinčiais moksleiviais, „Baltijos cirkui“ padarė didžiulę žalą.

Nepilnametė, pasak jos, yra cirko akademijos auklėtinė, čia ugdomas jos meistriškumas, o šios merginos dalyvavimas pasirodymuose vyksta savanorystės principu.

Pasak I. Variakojytės-Reinshtrom, ir merginos treniruotės, ir jos pasirodymai, ir vedamos edukacijos oficialiais dokumentais suderinti su įstaiga.

Beje, ši mergina kaip cirko ekvilibristė dar šiemet yra dalyvavusi viename televizijos projekte, ten ji pasakojo esanti abiejų tėvų netekusi našlaitė, gyvenanti „valdiškoje“ įstaigoje, o cirkas jai tapęs antraisiais namais.

„Merginai kiek nepasisekė per pasirodymą panevėžiečiams, tad ji vaizdo įrašu išliejo savo pyktį. Vėliau pati prisipažino, kad ir pačiai netikėta, kodėl pyktį išgiežė ant niekuo dėtų žiūrovų“, – pasakojo I. Variakojytė-Reinshtrom.

Anot jos, pasitarus su merginos auklėtojais ir įstaiga, atsakinga už nepilnametę, nutarta šią išbraukti iš cirko artistų sąrašų.

„Baltijos cirko“ akademijoje ji nebesitreniruos.

O globos įstaiga, pasak I. Variakojytės-Reinshtrom, pažadėjo teikti emocijų nesuvaldžiusiai merginai reikiamą pagalbą.

Su kurčiais ir neprigirdinčiais žiūrovais pati bendravusi I. Variakojytė-Reinshtrom pavadino juos nuostabiais.

Gresia netekti valstybės lėšų

Į „Baltijos cirko“ akibrokštą sureagavo ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

„Sekundei“ atsiųstame ministerijos komentare rašoma: „Baltijos cirkas“ ir asmeniškai pati globos namų auklėtinė turėtų viešai atsiprašyti programoje dalyvavusių vaikų. Toks elgesys netoleruotinas ir peržengia visas ribas.

Sekame šį įvykį ir, kaip suprantame, „Baltijos cirkas“ mokyklai jau yra išsiuntęs atsiprašymą.

Nors vaikus iškeikusi nepilnametė nėra „Baltijos cirko“ artistė, vis dėlto ji dalyvauja cirko edukacinėse programose ir atsakingi cirko asmenys turi prisiimti atsakomybę už visus programos dalyvius.

Kultūros paso programą reglamentuojančiuose teisės aktuose numatyta skundų svarstymo procedūra, tad komisija, jeigu gaus mokyklos skundą, jį svarstys ir spręs, ar „Baltijos cirkas“ gali toliau dalyvauti valstybės finansuojamoje Kultūros paso programoje.“

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų