Asociatyvi „Sekundės“ archyvo nuotr.

Iš apyvartos išimti 822 vienetai padirbtų banknotų

Iš apyvartos išimti 822 vienetai padirbtų banknotų

822 vnt. banknotų ir 251 vnt. monetų – tiek 2022 m. Lietuvos banke buvo ištirta ir iš apyvartos išimta padirbtų eurų.

Lietuvoje matoma padirbtų eurų banknotų mažėjimo tendencija – palyginti su 2021 m., jų sumažėjo beveik dešimtadaliu (9 proc.), praneša centrinis bankas.

Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento ekspertė Ugnė Vilūnaitė tikriems banknotams atskirti nuo padirbtų siūlo taikyti metodą „apčiuopkite, pažvelkite, pakreipkite“.

Apčiuopimo metodu tikrinamas banknoto popieriaus standumas bei spausdinto paviršiaus nelygumai.

„Banknotai gaminami iš medvilnės – jie turi specifiškai šiugždėti ir būti standūs, šiek tiek šiurkštoki. Perbraukite pirštu per priekinę banknoto pusę ir kai kuriose banknoto vietose, kur dažų sluoksnis storesnis, pajusite paviršiaus nelygumus. Ant visų antros serijos eurų banknotų kairiojo ir dešiniojo kraštų yra iškilių trumpų brūkšnelių. Pagrindinis atvaizdas – raidės ir didysis nominalo skaičius – taip pat storesnis. Jis taip pat juntamas apčiuopus pirštais“, – sakė U. Vilūnaitė.

Žvelgiant į tikrą banknotą prieš šviesą verta atkreipti dėmesį į vandens ženklą, siūlelį ir Europos portretą.

„Vandens ženklas suformuojamas keičiant popieriaus storį. Šviesesni elementai matomi ten, kur popierius plonesnis, o tamsesni – kur jis storesnis. Pakėlus prieš šviesą atvaizdo spalvų tonai tolygiai keičiasi iš šviesių į tamsius. Europos serijos banknotuose vandens ženklas visuose nominaluose vienodas – matomas Europos portretas, nominalo skaičius ir architektūrinis fragmentas“, – sakė Lietuvos banko ekspertė.

Apsauginis siūlelis yra įterptas į banknoto popierių. Pakėlus banknotą prieš šviesą, apsauginis siūlelis atrodo kaip tamsi linija. Tačiau jame matyti euro ženklas ir nominalo skaičius.

Į 20, 50, 100 ir 200 eurų banknotus pažvelgus prieš šviesą langelis su Europos portretu tampa permatomas ir jame išryškėja iš abiejų banknoto pusių matomas Europos portretas.

Pakreipus banknotą galima pamatyti, kad banknoto hologramos vaizdas ryškiai ir aiškiai keičiasi vaivorykštės spalvomis. Juostelėje matyti banknoto nominalo skaičius, Europos portretas, architektūrinis elementas ir euro simbolis. Pakreipus banknotą kairiajame apatiniame kampe nominalo skaičiaus spalva pasikeičia iš ryškiai žalios į sodriai mėlyną. Ant 100 ir 200 eurų banknotų ant nominalo skaičiaus matomi euro simboliai.

U. Vilūnaitė pabrėžia, kad monetų padirbinėjimas – gana retas reiškinys Lietuvoje, tačiau žinios padės išvengti netikėtų situacijų. Pasak ekspertės, ant tikrų monetų esantis Europos žemėlapis ir kiti vaizdai – aiškūs, tvarkingi, užrašai ant monetų briaunų lengvai įskaitomi.

„Tikras monetas nuo netikrų atskirti gali padėti magnetas – 1–5 euro centų monetos yra magnetinės, 10–50 ct – nemagnetinės, 1–2 eurų monetų šerdis lengvai magnetinė, o žiedas nemagnetinis – lengvai krestelėjus, moneta nuo magneto nukristų“, – sakė U. Vilūnaitė.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų