Idealiai juoda katė – mitas ar tikrovė?

Idealiai juoda katė – mitas ar tikrovė?

Juodos katės yra turbūt labiausiai prietarais apipinti ir daugiausiai dėl to nukentėję gyvūnėliai. Daugybė žmonių jas sieja su bloga lemtimi, o juodai katei perbėgus kelią tiki, kad tai – nieko gero nežadantis ženklas.

O ar žinojote, jog visiškai juodų kačių praktiškai nėra – kiekviena turi bent mažą baltą dėmę.

Žinoma, kažkas kažkur yra sutikęs visiškai juodą egzempliorių, tačiau tokie atvejai yra labai reti. Žmonės jau seniai pastebėjo šį faktą ir ieškodami ryšio su istoriniais įvykiais išsiaiškino mažo juodų kačių skaičiaus priežastį.

Dievų pavidalo katės

Pirmieji kačių atvaizdai buvo rasti Egipte – manoma, kad šie piešiniai išliko dar nuo 1800 m. pr. Kr. Tuo laikotarpiu Egipte katės buvo labai garbinamos, o pasikėsinusiems nuskriausti katę grėsė mirties bausmė. Saulės dievas Ra neretai buvo vaizduojamas katino pavidalo, o kačių deivė Bastet simbolizavo džiaugsmą, linksmybę ir muziką. Šios deivės garbei buvo įkurta šventykla, šalia kurios buvo laidojamos nugaišusios katės. Katės buvo laikomos amžinybės simboliu, nes miegodamos neretai susiriečia į kamuoliuką, uodega liesdamos galvą. Didžiausią pagarbą pelnydavo tos katės, kurių akys buvo skirtingų spalvų.

Kodėl žmonės bijo juodų kačių?

Gyvūnai juodu kailiu ėmė nykti viduramžiais. Tuo tamsiuoju istoriniu periodu žmonės labai bijojo piktųjų dvasių ir galiausiai net užsiėmė raganų medžiokle bei jų deginimu. Deja, kačių jie irgi bijojo, priskirdami joms nebūtas galias ir nuodėmes.

Svarbu pažymėti, kad vienu metu katės tiesiogine to žodžio prasme išgelbėjo tūkstančius žmonių gyvybių ir nuo to laiko su jomis pradėta elgtis kur kas geriau.

Žmonių ir kačių santykių istorija yra gana įdomi, pilna įvairių vingių ir ne visada malonių faktų.

Juodi gyvūnai jau seniai siejami su kažkuo blogu. Pavyzdžiui, nuo gilios senovės juodos katės ir varnos buvo vaizduojamos kaip raganų palydovės. Daugumoje tautų manoma, kad kelią perbėganti juoda katė yra nesėkmės pranašas visam tolesniam gyvenimui ar artimiausiai ateičiai. Šis prietaras nepriklauso nuo gyvūno veislės – jei kailis juodas, tada nelaimė neva eina kartu.

Tačiau kai kurios tautos visgi myli juodas kates. Didžiojoje Britanijoje ir Škotijoje jos laikomos sėkmės simboliu. Jei juoda katė įbėga į butą, tai yra turto ir klestėjimo ženklas. Ir jei toks gyvūnas gyvena su moterimi, ji esą bus labai populiari tarp vyrų.

Juoda spalva tapo nuosprendžiu

Juodos katės buvo susietos su raganomis, o viduramžiais pastarųjų labai bijota. Nors šis prietaras plito visoje Europoje, tačiau kai kurie žmonės vis tiek laikė kates kaip naminius gyvūnėlius, nes jos gaudydavo peles. Nepaisant akivaizdžios naudos, XIII amžiaus pradžioje popiežius Grigalius IX paskelbė, kad juodos katės yra „velnio kūriniai“. Po šio pareiškimo prasidėjo kačių medžioklė ir jų buvo labai daug sunaikinta.

Žiaurumas nekaltiems gyvūnams žmonėms grįžo didele nelaime. Europoje beveik išnykus katėms, labai padidėjo žiurkių – aktyviausių buboninio maro nešiotojų – populiacija. Supratę, kad katės gali sustabdyti siaubingos ligos plitimą, žmonės nustojo jas naikinti. O ir laiko tolesnei medžioklei jiems nebeliko, nes visi jaudinosi tik dėl to, kaip apsisaugoti nuo ligos. Taigi kačių skaičius gamtoje vėl pradėjo augti.

Kodėl juodų kačių taip mažai?

Mokslininkai mano, kad visiškai juodos katės dingo būtent dėl jų masinio naikinimo viduramžiais. Vienišos moterys, kurios augino juodą katę, iškart buvo įtariamos raganavimu ir supleškėdavo ant laužo kartu su savo gyvūnais. Net prietarai, kad katės neša sėkmę, kenkė jų populiacijai. Kai kurių namų sienose kartais buvo galima rasti gyvų užmūrytų gyvūnų. Tikėta, kad tokiu būdu nužudytos katės atneša sėkmę. Keista, žiauru ir žema, bet tokie buvo viduramžių prietarai.

Žmonės ypač nemėgo tobulai juodų kačių, tad jų buvo nedaug ir jos atsivesdavo mažiau palikuonių. Štai kodėl šiandien gimusios juodos katės turi bent vieną baltą dėmę – katės neturi tobulos juodos spalvos genetiniu lygmeniu.

Taip pat manoma, kad katės turi turėti nors kiek balto kailio, nes jos bendrauja tarpusavyje jo padedamos. Savo straipsnyje žurnale „PLoS ONE“ Brazilijos mokslininkai teigia, kad daugelis kačių signalizuoja viena kitai naudodamos baltas dėmeles ant ausų. Ir jei jų nėra, jos praranda galimybę pranešti apie baimę ar pasirengimą pulti. Tai labai apsunkina juodų kačių gyvenimą, ypač laukinėje gamtoje. Taigi, signalų perdavimo poreikis taip pat gali būti viena mažo idealiai juodų kačių skaičiaus priežasčių.

Tik viena teisėta veislė

Nors iki šiol juoda katė sukelia arba meilę, arba neapykantą, ji neturi nieko bendro su visais jos kailiuką gaubiančiais prietarais. Juodos katės niekuo nesiskiria nuo kitų spalvų kačių – jos tokios pat žaismingos, malonios, kupinos emocijų kaip ir jų spalvotosios gentainės. Juodų kačių šeimininkai mano, kad dažniausiai jos būna aktyvios, tačiau ne agresyvios. Ir dar – visais laikais buvo laikomos geriausiomis pelių ir kitų graužikų medžiotojomis, nes naktį tampa visiškai nematomos. Nors tarp įvairių veislinių ir neveislinių kačių pasitaiko juodos spalvos atstovių, vienintelė pripažinta kačių veislė, kurios spalva yra tik juoda, yra Bombėjaus katė. Ši veislė išvesta siekiant išgauti panašumą į panterą. Bombėjaus katei būdingos apvalios, įtaigios akys ir itin grakštus kūnas. Gyvūnas yra žaismingas, lengvai prisitaikantis gyventi tiek bute, tiek name, nesunkiai pripratinamas prie pasivaikščiojimų su pavadėliu. Neskaitant Bombėjaus katės, solidi juoda spalva, kaip galima spalvos variacija, leidžiama dar 21 kačių veislėje.

„Sekundės“ inf.

     Magiškosios katės

Nuo gilios senovės katės buvo laikomos šventais ir magiškais gyvūnais. Su šiuo naminiu keturkoju siejama daug tikėjimų, burtų. Jis tarsi laidininkas tarp žemiškojo ir anapusinio pasaulio. Su katėmis susiję begalė prietarų, o senovėje žmonės pagal kačių elgesį net spėdavo orus…

Sakoma, kad atėjusi katė į namus atneša laimę.

Jei kelią perbėgo juoda katė – pasiieškok aplinkui metalinio daikto, kad jį palietęs apsisaugotum nuo nelaimės.

Katė prausiasi. Į kurią pusę ji tuomet nusisukusi, iš tos pusės lauk svečių. Katė prausiasi už ausų – irgi lauk malonių svečių.

Jei katė guli šalia krosnies uodegą nuleidusi, tai greitai lis. Braižo grindis – stiprus vėjas ir pūga. Dažnai čiaudi – lietus. Jei čiaudi katė prie įsimylėjėlių – jie greitai susituoks.

Paskutinį mėnesio penktadienį kelią perbėgusi raina katė atneša laimę.

Jei katė miega susirietusi į kamuoliuką ir uodegėle prisidengusi nosį, ateina šalčiai. Jei katė miega išvertusi aukštyn pilvą, bus karšta.

Katė atsistoja ant užpakalinių kojų ir ręžiasi link šeimininko – naujiena ar pelnas.

Juoda katė saugo namus nuo vagių, nužiūrėjimo ir blogų žmonių.

 

Reklama:

Vertimų biuras  „Vertimų karaliai“ – visos vertimo paslaugos vienoje vietoje:

www.vertimukaraliai.lt

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų