P. Židonio nuotr.

Į upę maudytis – tik iškoneveikti ar aplieti

Į upę maudytis – tik iškoneveikti ar aplieti

Daugybę metų kovęsi, kad į Berčiūnų maudyklą būtų grąžinti iš jos išgabenti akmenys, dabar berčiūniečiai kaunasi dėl privažiavimo prie jos. Vietiniai pasakoja sulaukę įdomios gyventojos. Šioji ne tik akmenis ant kelio užritino, bet ir bandančius patekti prie maudyklos vandeniu aplaisto bei rinktiniais žodžiais palydi.

Nors informaciniuose leidiniuose Berčiūnai dažniausiai aprašomi kaip vienas kaimas, iš tikro yra du taip pat vadinami.
Vieni Berčiūnai įsikūrę šalia judraus Panevėžio–Šiaulių kelio, kiti – kiek tolėliau, važiuojant Daukniūnų link, jau kirtus geležinkelio pervažą.
Šiuose vietinių senaisiais vadinamuose Berčiūnuose apsigyveno karalienė. Taip šio kaimo gyventojai vadina šalia Sanžilės kanalo, kurio vanduo teka per Berčiūnus, modernų namą pasistačiusią šeimininkę.
Ironiškai karaliene vietiniai ją praminė po to, kai akmenimis užritino link Sanžilės vedantį kelią.
„Per tą karalienę nebegalime privažiuoti prie maudyklos. O kas automobilį pasistato už akmenų užtvaros, išbėgusi karalienė išplūsta rinktiniais žodžiais. Vieną automobilį net vandeniu apliejo. Nenorėdami būti aprieti, nebeiname į maudyklą. Ir vaikų nebeleidžiame, juk maža ką“, – pasakojo Berčiūnų bendruomenės pirmininkas, ankstesnės kadencijos Panevėžio rajono savivaldybės tarybos narys Juozas Mikšys.
Bendruomenės vadovas pabrėžė, kad akmenimis užtvėrus keliuką iš berčiūniečių atimti vasaros malonumai būtų dar pusė bėdos.
Tačiau užtvėrus visiems priklausantį keliuką vietiniai nebegali įvažiuoti į po tris hektarus išdalintą lauką nuimti derliaus.

Baidarėms netiko

Skriaudą dėl atkirstos maudyklos „Sekundei“ išsakė susitikti su žurnalistais susirinkęs nemažas būrys senųjų Berčiūnų gyventojų.
Jie pakvietė Sanžilės gatve paėjėti link pačios upės-kanalo. Beeinant kelią pastojo ant jo suridenti didžiuliai akmenys.
„Karalienės darbas. Nori, kad Sanžilė būtų tik jos, mums atvažiuoti nusimaudyti jau užginta“, – kalbėjo J. Mikšys.
Ir tikrai kaimo maudykla jau apaugusi žolėmis, iki vandens tektų brautis per jas. Bet pieva greta upės nušienauta, pastatytas ir suolelis.
„Mes, bendruomenė, esame nuėję didžiulį kovos kelią, kad turėtume šią maudyklą. Mat kitados, kai Panevėžio rajoną valdė kiti merai ir administracijos direktoriai, buvo kilęs sumanymas Sanžilę padaryti tokia upe, kuria plaukiotų baidarės. Net buvo parengtas projektas, kad baidarės galėtų plaukti, iš Sanžilės ištraukti akmenys. Bet išėjo šnipštas – vandens maudykloje tada liko vos iki čiurnų“, – pasakojo bendruomenės pirmininkas.
Anot jo, suvokusi, kad ir iškėlus akmenis Sanžilė vandens turizmui netapo tinkama, be to, berčiūniečiai užpylė priekaištais dėl nusekinto vandens ir sugadintos maudyklos, tuometė rajono valdžia pasirūpino akmenis grąžinti į kanalą.
„Taigi, maudyklą atgavome, bet dabar dėl vienos ponios negalime ja naudotis“, – piktinosi senųjų Berčiūnų kaimo bendruomenė.

„Prichvatizavo“ maudyklą

Berčiūnietis Sigitas Kundrotas piktinosi, kad užritinusi didžiulius akmenis ant visiems priklausančio keliuko, sodybos šeimininkė „prichvatizavo“ ne tik keliuką, bet ir paplūdimį, ir maudyklą.
Matydami akmenų užkardą, atvykę ilsėtis žmonės sutrinka, suka atgal.
„Anksčiau tuo bendru keliuku iki Sanžilės atvažiuodavo ugniagesių mašinos ir semdavosi vandenį. Dabar jos niekaip neprivažiuotų, tad užtvėrusioji keliuką mums visiems kelia pavojų. Neabejoju, kad ji nusižengė ir saugai“, – pritarė Alfonsas Narkevičius.
„Būdavo, vasaros vakarais po darbų daržuose nusiplūkusi sėdi į mašiną, atvažiuoji nusimaudyti į Sanžilės maudyklą. Dabar nebegalima, ponia nebeleidžia“, – piktinosi Dalė Cibauskienė.
Iš kitų berčiūniečių išgirdęs, kad užritinusi akmenis ponia plūsta susirengusius maudytis Sanžilėje, Bronius Šapnagis pasakoja perspėjęs ir namiškius, ir iš miesto atvažiuojančius anūkus, kad neitų į maudyklą.
„Seniau tuo keliuku važiuodavau parsivežti malkų, o dabar kaip nuvažiuosiu?“ – liūdnai kalbėjo ir berčiūnietis Saulius.

Nepažįstama kaimynė

Berčiūnų gyventojai savo bėdą dėl užtverto kelio į maudyklą ir link 11-os gyventojų pasėlių surašė raštu ir, surinkę per pusšimtį parašų, išsiuntė Panevėžio rajono savivaldybei.
„Prašome, kad Berčiūnų karalienę pastatytų į vietą, priverstų skaitytis su kaimo gyventojais. Ji turi laikytis įstatymų“, – nusiteikęs J. Mikšys.
Ir bendruomenės pirmininkas, ir kiti berčiūniečiai pasakojo nežinantys nei vardo, nei pavardės moters, kuri juos, atvažiuojančius maudytis, plūsta ir laisto vandeniu.
Jų žiniomis, ne itin draugiška kaimo gyventoja turi giminystės ryšių su kitados buvusiu atsakingu ir įtakingu pareigūnu.

Ieškos šeimininkų

„Sekundės“ korespondentams patekti į gražųjį namą ir pakalbėti su šeimininke nepavyko.
Sodybą juosiančios tvoros vartai buvo užrakinti, kur turėtų būti skambutis, kyšojo laidai.
Kad nepavyko pakalbinti tų namų šeimininkės, apskritai nė nežino, kas ji tokia, patikino ir Panevėžio seniūnijos seniūnas Saulius Skrebė.
Anot jo, sulaukus kaimo gyventojų skundo dėl akmenų, suverstų ant bendro kelio, kartu su Žemės ūkio skyriaus specialistu vyko į Sanžilės gatvę įvertinti situacijos.
„Pas namų šeimininkus, kuriems išsakytos pretenzijos, nepatekome. Kadangi tų žmonių nepažįstu, nežinau ir jų telefono numerių, pasikalbėti su jais nepavyko. Tad teks važiuoti, kol juos rasime“, – žadėjo seniūnas.
S. Skrebės teigimu, plika akimi pažiūrėjus atrodo, kad akmenys ant keliuko užristi savavališkai. Tačiau teisybė, pasak jo, paaiškės įdėmiai ištyrus žemės dokumentus. Jei bus nustatyta pažeidimų, bus reikalaujama juos ištaisyti.
„Kas užritino akmenis, tas ir turės juos nuritinti“, – tvirtino seniūnas.
Su juo aiškintis akmenimis užversto keliuko reikalų į Berčiūnus vykęs Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus specialistas Artūras Šatas teigė dar nespėjęs įsigilinti į situaciją, tačiau pridūrė, kad Berčiūnų gyventojų keliamas klausimas yra visuomenės interesas, o jį Savivaldybės administracija įpareigota ginti.

Galerija

Komentarai

  • Pensininkai tikriausiai nežino eismo taisyklių, kad mašinų negalima statyti prie vandenų telkinių arčiau nei 25m, o draustiniuose 50m. Šitos fakto niekas nepamini. Šioje maudykloje mašinos stovi 1m nuo vandens, negana to ten jos ir nuplaunamos. Zmones slapinasi.

    • Nepuliuok 25 m kai slaitas status ten tiek ir yra kai pasistatai auto, jei nezinai tai pensininku neizeidinek. Behe kaime yra daug ir jaunu ir vaikystes leidusiu sioje maudykloje, kokia teise turi kazkokia nesveikele uztverti kelia bleee… nu kaip taip galima paistate nama salia upes darvirbupe savinasi.. tai reikejo vidury lauko statyt ir tvertis tvorom ir akmenim

      • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų