Vilma Fedaravičienė. P. Židonio nuotr.

Į seniūniją įsisuko kolekcionavimo virusas

Į seniūniją įsisuko kolekcionavimo virusas

Gyvenimo prieskoniu, net didžiausia aistra gali tapti ir kolekcionavimas.

Vadoklių seniūnė Milda Tamokaitienė, sukaupusi apie penkis tūkstančius įvairiausių rašiklių iš viso pasaulio, prieš keletą metų bičiulei, toje pačioje seniūnijoje raštvede dirbančiai Vilmai Fedaravičienei, iš Kroatijos lauktuvių parvežė degtukų dėžutę.

Dovana buvo lemtinga. Dabar bičiulė sukaupusi 800 įdomiausių, įvairių dydžių degtukų dėžučių kolekciją. Kolegės šypsosi, kad Kalėdų Seneliui nereikia sukti galvos, ką padėti joms po egle.

Spalio pabaigoje prie Vadoklių seniūnijos vairo stojusi Milda Tamokaitienė atvirauja turinti silpnybę – kolekcionavimą. Maždaug prieš dešimtmetį pradėjusi rinkti tušinukus. Kaip tik tuo metu tapo populiaru įmonėms ar įstaigoms gamintis rašiklius su logotipais. Stalčiuje atsiradus keliems tokiems, nė nepastebėjo, kaip sukaupė visą kolekciją, kurioje dabar – apie penkis tūkstančius eksponatų iš viso pasaulio.

Kažkuo turi žmogus užsiimti, kad būtų smagiau gyventi“, – šypsosi seniūnė.

Įspūdingiausi jos kolekcijos perliukai – iš tolimosios Japonijos atkeliavę rašikliai. Vienas jų yra Japonijos kariuomenės karių ekipuotės dalis. Sukant metalinį tušinuką, keičiasi ir jo spalva. Kitas rašiklis skirtas japonų rašmenims rašyti. Abu išskirtinius eksponatus kolekcininkei dovanojo Japonijos kariuomenėje tarnaujantis giminaitis.

Turiu iš Švedijos atkeliavusį vienetinį rašiklį. Šioje šalyje yra taip, kad jeigu atidarai savo įmonę, ją užregistravusi įstaiga savininkui dovanoja vieną rašiklį su naujos įmonės logotipu. Kito tokio rašiklio tikrai nėra. Vaikai gyvena Švedijoje, tad jų bičiulis, sužinojęs, kad renku tušinukus, padovanojo jį man“, – pasakojo M. Tamokaitienė.

M. Tamokaitienė. A. Leleivienės nuotr.

M. Tamokaitienė. A. Leleivienės nuotr.

Švedui kolekcijos nepardavė

Anksčiau M. Tamokaitienė aktyviai mainydavosi tušinukais ir su kitais kolekcininkais, tačiau dabar renka tik tuos, kuriuos dovanoja artimieji, draugai, bičiuliai ar pati įsigyja. Tačiau iki šiol namuose taip ir neatradusi vietos gausiai kolekcijai eksponuoti. Ankstesniame darbe vieną sieną buvo nukabinėjusi rašikliais, o dabar jie guli dėžėse. Dabar seniūnės kolekciją galima apžiūrėti Jotainių kultūros namuose surengtoje parodoje.

Jau šiek tiek ramiau žiūriu į kolekcionavimą, bet jeigu tik užmatau kokį naują rašiklį, iš karto akys pradeda blizgėti“, – šypsosi M. Tamokaitienė.

Anot jos, mainytis galima tik su tokiais pat mėgėjais kaip ir pati, nes tikrieji kolekcininkai laukia tik suregistruotos ir sutvarkytos kolekcijos, o tai juodas darbas, kuriam ryžtasi ne visi.

Vienas Švedijos kolekcininkas siūlėsi nupirkti mano kolekciją, bet jo reikalavimas buvo, kad kiekvienas eksponatas būtų nufotografuotas, užregistruotas, aprašytas. Vaikai buvo užsidegę katalaguoti kolekciją, tačiau aprašę šimtą rašiklių suprato, kad gal tiek to“, – juokiasi M. Tamokaitienė.

Jai pačiai mieliausi kolekcijos eksponatai – dovanoti vaikų. Jau tapo tradicija po Kalėdų egle rasti dėžutę, kurioje – rašikliai. Seniūnės visi trys vaikai ištisus metus renka rašiklius ir per Kalėdas juos dovanoja mamai.

Eksponatui – daugiau nei pusė amžiaus

Kolekcionavimo aistra seniūnė užkrėtė ir savo bičiulę, toje pačioje Vadoklių seniūnijoje raštvede dirbančią Vilmą Fedaravičienę. Ji renka ne rašiklius, o degtukų dėžutes.

Kaip pasakojo V. Fedaravičienė, maždaug prieš septynerius metus M. Tamokaitienė lauktuvių iš Kroatijos jai parvežusi degtukų. Tuo metu šeima kaip tik baigė įsirengti pirtį, tad simbolinė dovana buvo su potekste – kad galėtų įkurti ugnį. Dėžutė buvo išskirtinės apvalios formos, labiau priminė musgaudį. Netrukus namuose atsirado dar kelios įdomesnės degtukų dėžutės, iš kurių ir gimė kolekcionavimo aistra. Apie 800 eksponatų atkeliavo iš Amerikos, Turkijos, Japonijos, Švedijos, Ispanijos, Portugalijos ir kitų kraštų.

Turiu ir daugeliui matytų tarybinių, ir atvežtinių degtukų dėžučių, kurios skiriasi ne tik paveikslėliais, bet ir forma, spalvomis, dydžiu“, – pasakojo V. Fedaravičienė.

Seniausias jos kolekcijos eksponatas – medinė 1969-ųjų gamybos dėžutė, rasta seno namo palėpėje. Simboliška, kad ją aptiko Jotainiuose sodybą įsigiję naujakuriai, kurie, sužinoję apie Vilmos aistrą, ir padovanojo. Tarp standartinio dydžio dėžučių kai kurios išsiskiria savo dydžiu: mažiausia siekia vos 2 cm, o didžiausia – apie 30 cm. Pastaroji atrodo kaip beržinė malka – rąstelis. Ją V. Fedaravičienė gavo lauktuvių iš mugės Lietuvoje, bet kadangi nėra jokių užrašų, sunku nustatyti, kas jos gamintojas. Kai kurie eksponatai stebina turiniu – dėžutėse galima rasti degtukų su įvairiausių spalvų siera, net rožine ar balta.

Vieni draugai sendaikčių turguje Švedijoje rado parduodamą degtukų dėžučių kolekciją, kurią sudarė apie šimtą eksponatų, tai nieko negalvodami kolekciją nupirko ir parvežė man. Visą dėžę gavau Kalėdoms dovanų. O šiemet Kalėdų dovanos iš Amerikos pasiekė kiek anksčiau – sulaukiau septynių naujų degtukų dėžučių“, – džiaugiasi pašnekovė.

Degtukai tampa deficitu

V. Fedaravičienė pripažįsta, kad kuo toliau, tuo labiau sudėtinga darosi rasti degtukų dėžučių. Jas masiškai keičia žiebtuvėliai.

Vasarą lankiausi Graikijoje, nors ieškojau visur, bet nepavyko rasti nė vienos dėžutės – visur siūlė tik žiebtuvėlius. Degtukų dėžutės tampa retenybe“, – pastebi Vilma.

Nors daugelis kolekcininkų naujų eksponatų ieško pirkdami ar mainydamiesi, ji tokios praktikos netaiko. Tik vienai mergaitei, taip pat renkančiai degtukų dėžutes, padovanojo gal dešimtį jų, nes turėjo vienodas.

Dabar, kai pandemija pakoregavo daugelio kelionių planus, ir V. Fedaravičienės kolekcija pilnėja ne taip greitai. Tačiau originalių eksponatų ji randa ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, prieš kelerius metus per Panevėžio gimtadienio šventę mugėje aptiko pirkti degtukų dėžučių su savo, vyro ir dukrų vardais.

Garbingiausi kolekcijos eksponatai laikomi virtuvėje virš durų ir spintelių – jiems specialias lentynas su stiklu pagamino kolekcininkės sutuoktinis. O nuo šios savaitės unikalią degtukų dėžučių kolekciją galima apžiūrėti ir Vadoklių bibliotekoje.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų