P. ŽIDONIO nuotr.

Lankytojai į ligoninę – tik su didelėm išlygom

Lankytojai į ligoninę – tik su didelėm išlygom

Plintant savo atmainas bekeičiančiam COVID-19 virusui, ligoninės vėl uždarė duris lankytojams.

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė įleidžia labai trumpam – atsisveikinti su jau merdinčiais savo pacientais. Respublikinėje Panevėžio ligoninėje nuo spalio vidurio leidžiama lankyti tik vaikus ir gimdyves. O Šv. Juozapo globos namuose lankymo tvarka sugriežtinta paskutinėmis spalio dienomis.

Visų šių įstaigų atstovai pabrėžė, jog, nepaisant, kad toli gražu ne visi ligoniai bei jų artimieji ribojimais patenkinti, jie duoda rezultatų.

Virusą atnešė lankytojai

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas gydymui Mindaugas Vaitkus teigė, jog didėjantys susirgimų kovidu ir mirčių nuo šios ligos skaičiai lėmė, kad nuo spalio 14-osios nebeleidžiama lankyti ligonių. Anot jo, draudimas paskelbtas po to, kai keliems pacientams buvo nustatytas virusas, kurį, kaip manoma, „atnešė“ lankytojai.

Užkrato nepavyko išvengti, nors lankyti buvo leidžiama tik tuos ligonius, kurie gydomi ilgiau nei savaitę, su jais pasimatyti buvo galima ne ilgiau kaip 15 minučių, be to, griežtai buvo tikrinama, ar lankytojai neturi ligos požymių.

Pasak M. Vaitkaus, dabar sugriežtintas draudimas ateiti į ligoninę negalioja čia gydomų vaikų iki 14-os metų tėvams ar globėjams. Taip pat su gimdyvėmis leidžiama būti kūdikių tėvams.

Į Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę labai trumpam įleidžiami lankytojai tik pas merdėjančius ligonius. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Į Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę labai trumpam įleidžiami lankytojai tik pas merdėjančius ligonius. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Telefonai įkaitę

Ir ankstesnieji, ir dabartiniai griežti ribojimai, direktoriaus pavaduotojo teigimu, yra sukėlę nemažai konfliktinių situacijų bei pas ligonius neįleistų jų artimųjų pykčio proveržių. Dabar, kai nebeturi galimybės pamatyti ligonių, anot M. Vaitkaus, artimieji skambučiais atakuoja gydytojus.

„Gerai, jei paskambintų vienas žmogus, kuris tai, ką išgirsta iš daktaro, persakytų visai giminei. Bet dabar skambina ir to paties klausia po keletą žmonių, sulaukiame skambučių ir iš Lietuvos, ir iš užsienio, o tai tikrai vargina gydytojus, trukdo jiems dirbti“, – aiškino direktoriaus pavaduotojas.

Šiuo metu Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinika, kurioje gydomi sergantieji klastinguoju virusu, pasak M. Vaitkaus, nėra užpildyta: iš 70 vadinamųjų „kovidinių“ lovų užimta 50.

„Susidūrėme su tuo, kad visą spalį globos namai buvo užgulti gyventojų artimųjų, draugų, pažįstamų, buvusių kaimynų. Ėjo jie ne tik pro paradines duris, bandydavo nemačiom įslinkti ir pro atsarginį išėjimą.“

L. Sabeckienė

Įleidžia atsisveikinti

Į Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę, pasak jos vyriausiosios gydytojos Violetos Grigienės, labai trumpam įleidžiami lankytojai pas išskirtinai terminalinės būklės, kitaip – pas merdėjančius ligonius. Anot V. Grigienės, atsisveikinantys su mirštančiuoju aprengiami vienkartiniais chalatais, tokiais pat autuvais, jiems uždedamas galvos apdangalas, žmogus privalo būti su kauke. Į atsisveikinimą gali ateiti ir keli artimieji, bet prie ligonio jie įleidžiami tik po vieną. Taip saugomasi viruso patekimo ir jo plitimo.

Ši gydymo įstaiga lankytojams uždaryta nuo rugsėjo 27-osios. Prieš tai lankyti Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės pacientus buvo leidžiama beveik tris mėnesius – nuo liepos pradžios.

„Lankytojų skaičių griežtai reguliavome, juos priimdavome suderinus vizitą. Kiekvienas lankytojas su artimuoju galėjo pasimatyti mūsų ligoninės koplyčioje ne ilgiau nei po 15 minučių“, – vardijo gydytoja.

V. Grigienė neslėpė, jog dėl lankymo tvarkos medikai dedami į šuns dienas.

„Ligonių artimieji pavadina mus žvėrimis, beširdžiais ir dar viskuo. Bara, plūsta, keikia už tai, kad laikomės tvarkos ir stengiamės užkirsti kelią virusui“, – sakė vyriausioji gydytoja.

Anot jos, laimė, šiuo metu protrūkio ligoninėje nesama.

Šv. Juozapo globos namams lankymą teko apriboti po to, kai tapo sudėtinga suvaldyti plūste užplūdusius svečius. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Šv. Juozapo globos namams lankymą teko apriboti po to, kai tapo sudėtinga suvaldyti plūste užplūdusius svečius. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Nebesuvaldė lankytojų

Šv. Juozapo globos namų direktoriaus pavaduotoja Lina Sabeckienė teigė, jog šioje įstaigoje gyvenančiųjų lankymas griežtai neuždraustas, tačiau nuo spalio 27-osios nutarta jį apriboti.

„Susidūrėme su tuo, kad visą spalį globos namai buvo užgulti gyventojų artimųjų, draugų, pažįstamų, buvusių kaimynų. Ėjo jie ne tik pro paradines duris, bandydavo nemačiom įslinkti ir pro atsarginį išėjimą teisindamiesi tuo, kad skuba mūsų gyventoją aplankyti, kol dar Vyriausybė nepaskelbė karantino. Nerimavo, kad kitaip gali šiemet ir nebepasimatyti“, – pasakojo L. Sabeckienė.

Dabar, pasak direktoriaus pavaduotojos, lankytojai įleidžiami tik suderinę vizitus su socialiniais darbuotojais, o lankymo laikas – ne ilgiau nei 15 minučių.

„Iš tiesų mūsų gyventojai, kurių dauguma – senukai, labai laukia, kad juos bet kas aplankytų. Kai buvo atlaisvintas lankymas po ilgo karantino, mes net kviesdavome jų artimuosius, ragindavome kuo dažniau ateiti. Tačiau vienu metu mūsų įstaiga pagarsėjo kaip kovido židinys, tai patys lankytojai mūsų bijojo, nėjo“, – mena L. Sabeckienė.

Anot jos, dabar, kai vėl vizitai ribojami, tenka matyti artimuosius, atėjusius prie lango ir su globos namų gyventojais besikalbančius telefonu.

„Tenka priprasti ir prie tokio bendravimo“, – dėmesį atkreipė direktoriaus pavaduotoja.

Jos nuomone, sugriežtinta tvarka pasiteisina – šiuo metu įstaigoje nėra sergančiųjų COVID-19.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų