Į Ukrainos kovotojams skirtų apkasų žvakių gamybą įsitraukę panevėžiečiai ragina prisijungti ir miesto bendruomenes, darbo kolektyvus. D. ATKOČIŪNAITĖS-ŠVEINAUSKĖS asmeninio archyvo nuotr.

Ukrainiečius šildo žvakės iš Panevėžio

Ukrainiečius šildo žvakės iš Panevėžio

Žvakė – nedidukas, į delną telpantis daiktas, bet galintis labai daug – sušildyti rankas ar maistą.  Tokias gyvybes gelbstinčias ir viltimi rusenančias apkasų žvakes Rusijos užpultai Ukrainai ėmėsi gaminti panevėžiečiai savanoriai.

Iš parafino, vaško ir nebereikalingų skardinių išlietos apkasų žvakės jau nugabentos fronte kariaujantiems Ukrainos gynėjams bei apgriautuose, nebešildomuose butuose besiglaudžiančioms šeimoms.

Jau pasiekė frontą

Panevėžys prisijungė prie visoje Lietuvoje paplitusios iniciatyvos gaminti žvakes Ukrainai. Tik jos skirtos ne šventinei nuotaikai sukurti, o gyvybėms išsaugoti.

Tokių apkasų žvakių, kai ištirpintas vaškas bei parafinas pilamas į skardines nuo konservų, o dagtimis tampa gofruotasis kartonas, gamyba vieną savaitgalį vyko Panevėžio atviro jaunimo centro virtuvėlėje Ramygalos gatvėje.

Penkių žmonių pagamintos apie pusšimtis žvakių jau išvežtos į Ukrainą – jos šildo ir apkasuose šalies laisvę ginančius vyrus bei moteris, ir apgriautuose, nebešildomuose butuose gyvenančias šeimas.

Pristatyti gyvybiškai svarbų siuntinį karo niokojamai šaliai apsiėmė vienas panevėžietis savanoris, turintis pažįstamų Ukrainoje.

Tokios žvakės ne tik teikia šilumą ir šviesą, ant jų galima užvirinti vandenį, pasišildyti maisto.

D. ATKOČIŪNAITĖS-ŠVEINAUSKĖS asmeninio archyvo nuotr.

D. ATKOČIŪNAITĖS-ŠVEINAUSKĖS asmeninio archyvo nuotr.

Pusšimtis per kelias valandas

Panevėžyje apkasų žvakių gamybą organizavusi dailininkė Dalia Atkočiūnaitė-Šveinauskė sako, jog imtis tokios veiklos jai pasiūlė vilniečiai bičiuliai.

„Šių žvakių gamybos idėja ir gimė sostinėje. Vilniuje vašką bei parafiną lydo ir taip žvakes gamina darbo kolektyvai, bažnyčių, mikrorajonų bendruomenės, būrin suėję bičiuliai“, – pasakojo D. Atkočiūnaitė-Šveinauskė.
Iš pradžių ji ėmėsi ieškoti, iš ko gaminti tokias žvakes.

„Vėlgi pradėjau rinkti parafiną ir vašką Vilniui, nes ten turiu draugų ir pažįstamų, kurie jau darė tokias žvakes ir pritrūko būtent šios sudedamosios medžiagos. Paskui sužinojau apie iniciatyvas Panevėžyje. Pasakiau, jog galiu būti atsakinga už parafino bei vaško paieškas“, – prisimena iniciatorė.

Ragina burtis visus

D. Atkočiūnaitė kreipėsi į Panevėžio centre esančias mokyklas, į Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios kleboną bei į Beržų gatvėje veikiančią Panevėžio rajono savivaldybės biblioteką. „Prašiau atnešti tuščių skardinių, gofruotojo kartono bei žvakigalių, o jei turi – ir parafino luitų“, – pasakojo iniciatyvos sumanytoja.

Ji pasidžiaugė, kad prašymas buvo išgirstas, reikmenų sunešta, tad per vos kelias valandas penki panevėžiečiai pagamino pusšimtį žvakių.

Anot D. Atkočiūnaitės-Šveinauskės, tokia buvo iniciatyvos pradžia. Dabar ji kviečia visus, kas gali, kada gali ir kur gali, pačius gaminti apkasų žvakes.

„Galbūt savo virtuvėse, gal po darbo valandų kolektyvuose, bendruomenėse. Pagaminus atnešti į Ramygalos gatvėje esantį Atvirą jaunimo centrą, o mes pasirūpinsime, kad žvakės būtų išvežtos į Ukrainą“, – teigė D. Atkočiūnaitė-Šveinauskė.

Gamyba nesudėtinga

Apkasų žvakėms tinka bet kokios skardinės: nuo žuvies, mėsos konservų, kavos. Svarbiausia, kad jos būtų švarios ir savanoriams nereikėtų gaišti laiko jas plaunant.

Žvakių gamybai reikia turėti gofruoto kartono, jis sukarpomas išilgomis kelių centimetrų pločio juostomis. Sukant juostos dedamos į skardinę, drauge užpilama vaško ir parafino lydinio.

Šiuo lydiniu įmirkytas kartono galas lieka viršuje, tai – dagtis.

„Gryną vašką galima lydyti tiesiai ant ugnies, o štai parafiną lydyti reikia inde, įstatytame į kitą indą su vandeniu“, – gamybos subtilumus aiškino Dalia.

Ji pabrėžė, kad taip daroma dėl atsargumo, nes parafinas gali užsidegti.

„Mes žvakes gaminome parafiną bei vašką sudėję į seną metalinį arbatinuką, jį įstatėme į indą su vandeniu. Vanduo virė, arbatinuko turinį lydė, o išlydytą pilstėme į skardines. Mums, penkiems žmonėms, pagaminti pusšimčiui žvakių reikėjo trijų valandų“, – aiškino Dalia.

Panevėžiečiai neabejingi

Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebono Romualdo Zdanio teigimu, paskelbus, kad reikalingas vaškas bei parafinas, ir bažnyčioje sustačius dėžes šiems reikmenims surinkti, tikintieji prinešė šešias didžiules dėžes.
Apie poreikį skelbiama ir toliau, tikimasi surinkti ir daugiau to, ko reikia apkasų žvakėms pagaminti.

Anot D. Atkočiūnaitės-Šveinauskės, parafino ir vaško surinkti kiekiai keliauja ir tiesiai į Ukrainą. Surasta, kas juos nuveža ir ten vietoje gamina apkasų žvakes. Paskutiniai maišai dar laukia kelionės prieš pat Naujuosius metus.

„Rinkimą po švenčių planuoju tęsti. Bandysiu įtraukti daugiau bendruomenių“, – sako D. Arkočiūnaitė-Šveikauskė.

Kad žmonės aktyviai įsijungė į parafino bei vaško rinkimą, patikino ir Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Aptarnavimo skyriaus vedėja Rima Karpinskienė. Pasak vedėjos, prie lauko durų sustatytos dėžės sparčiai pilnėja.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų