P. Židonio nuotr.

Tautinė giesmė skambėjo iš Senvagės (foto galerija)

Tautinė giesmė skambėjo iš Senvagės (foto galerija)

Liepos 6-ąją valstybės švente 1990 m. spalio 25 d. paskelbė tuometinė Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas. Nuo tada ši diena švenčiama kasmet, nebe vieneri metais prigijusi ir itin graži tradicija Mindaugo karūnavimo dieną vainikuoti himnu. Jį minios tautiečių šventės vakarą traukia kiekviename mieste ar didesniame miestelyje, prisijungia net emigrantai užsienio šalyse.

Šventinės tradicijos

Kukliau, bet ne ką tyliau šiemet ir vėl skambėjo panevėžiečių giesmė tradiciškai traukta Valstybės dienos proga. Šį kartą ji aidėjo iš pačios miesto širdies – Senvagės.

Praėjusiais metais Panevėžys Valstybės dieną minėjo Skaistakalnio parke kartu su dainingais Sakartvelo solistais, kurių lūpose lietuviškas himnas aidėjo per visą miestą.

Šiemet Panevėžio Mindauginės – truputį kuklesnės. Nuo ryto už valstybę melstis pakvietė Kristaus Karaliaus Katedra, kur 10.30 val. vyko Šv. Mišios už Lietuvą. Vidurdienį Panevėžio padangę perskrodė iškilminga kariūnų salvė už valstybę ir suplevėsavo trispalvė. Ši tradicinė liepos 6-osios ceremonija vienu metu vyko visuose šalies miestuose, Panevėžyje – prie kunigaikščio Aleksandro paminklo.

Istorines ekspozicijas pristatė Kraštotyros muziejus. Kino teatras „Garsas“ 14 val. parodė dokumentinį filmą „Sengirė“.

Ne patriotė

Valstybės dienos kulminacija Panevėžyje šiemet iš atnaujinamo Skaistakalnio parko buvo perkelta į Senvagę. Čia šventinis vakaras prasidės nuo 20 val. Jį organizavo Panevėžio muzikinis teatras. Senvagės saloje koncertavo teatro orkestras, solistai traukė gražiausias melodijas iš žinomų miuziklų, operos kūrinių, operečių.

„Lietuvoje išlieka ekstremali situacija, todėl šiemet Valstybės šventę rengiame paprastesnę – kviestinių svečių, kaip anksčiau, neturėjome. Bet būtinai kartu giedosime tautišką giesmę“, – dar prieš renginį „Sekundei“ sakė Savivaldybės administracijos Kultūros ir meno skyriaus vedėja A. Čeponienė.

Vieninga giesmė iš tiesų subūrė nemažai Lietuvą mylinčių panevėžiečių ir jų svečių. Pasipuošę tautiniais motyvais padabintais drabužiais, nešini vėliavėlėmis žmonės iš širdies traukė savo valstybės himną.

„Aš turiu šimtametę mamytę, todėl neturiu laiko visą dieną džiaugtis šventės renginiais mieste. Vidurdienį stebėjau vėliavos pakėlimą ir dabar vėl atėjau pasimėgauti koncertu. Nereikia sakyti, kad kažko maža ar trūksta – šventė yra šventė ir kaip mes ją priimsime, tokia bus“, – šypsojosi Senvagėje sutikta panevėžietė Rūta Marija.

Moteris teigė besistengianti dalyvauti įvairiose savo miesto šventėse. Tačiau patriote savęs vadinti neleido.

„Patriotas – tas, kuris kažką gero davė Lietuvai, o ne tas, kuris nuo scenos rėkia apie meilę savo tėvynei. Apskritai nemėgstu žodžio patriotas, nes nesuprantu pasakymo „Myliu Lietuvą“. Aš galiu mylėti savo žmogų, mamą, vaikus, bet šis šalis vieta, kur aš gyvenu, dirbu, ji tiesiog suaugusi su manimi“, – sakė senjorė.

Su visa šeima į šventė atvykusi panevėžietė Ernesta Kiselė ir jos vyras Rytis, sakė kad į Senvagę giedoti tautinės giesmės atvyko paprasčiausiai važiuodami pro šalį iš kaimo.

„Stengiamės lankyti miesto renginius, bet kartu norisi ir vaikams parodyti pavyzdį. Visada liepos 6-ąją giedame himną“, – teigė Ernesta.

Lietuvos trispalvės spalvų drabužiais bei aksesuarais į Senvagę tą patį vakarą oriai žengė Kristina bei Ernestas Abraškevičiai su dukrelėmis Auguste bei Deimante. Sutikta šeima džiaugėsi Valstybės diena ir prisipažino, jai pasiruošę iš anksto.

„Pati siuvau sau ir dukrytėms sukneles, į plaukus įsisegėme trispalves seges. Fiksuojame tokias šeimos akimirkas ir skiepijame vaikams pagarbą savo šaliai. Ypač mus, tautiečius, suvienija tautinė giesmė – jos žodžius moka ir mūsų mažoji“, – teigė Kristina.

Jos vyras pridūrė, kad su žmona augo kitokioje Lietuvoje, bet norėtų, kad jaunoji karta suprastų, kokią dovaną gavo. Dukros esą turi galimybę pažinti tikrą laisvę.

Mindaugas Lietuvos karaliumi buvo vainikuotas 1253 metų liepos 6 dieną. Karūnavimas užbaigė valstybės susikūrimą, Lietuvą pripažino to meto pasaulis.

Galerija

Komentarai

  • Puiki, jauki, sava himno giedojimo šventė, sujungusi ne tik visą Panevėžį, bet ir visą Lietuvą, visus plačiajame pasaulyje lietuvius prie tiltų ir upių – to gražaus jungties simbolio – giedoti savąjį himną.
    Vienybė težydi ir kasdienybėje.

    • Kas gi sovietinį tipišką ,,Garso“ pastatą palaikė simboliu upės arba tilto? Gal himno posmą apie vienybę praleido? Jeigu ne – tada nieko nesuprantu.

      • Atsakyti
      • žiūrinėju fb ir kikenu, kad seime esantis ir į seimą kandidatuojantys gieda ne su pakiliai nusiteikusia gražių miestiečių minia Senvagėje…
        Kam tada jie atstovauja ir ketina atstovauti? Tegul man į pašto dėžutę susimildami jokių priešrinkiminių reklamų nebemėto ir į buto duris nesibeldžia. Pamačiau jau jų veidus – ačiū ačiū.

        • Atsakyti
  • Į Seimą eina ne dėl himno, o dėl pinigų. Taigi

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų