Baltoji pelėda. LIETUVOS ZOOLOGIJOS SODO nuotr.

Gyvūnų karalystė: miegas nuo 2 iki 16 valandų per parą

Gyvūnų karalystė: miegas nuo 2 iki 16 valandų per parą

Kovo 21-ąją minima Tarptautinė miego diena.

Kiekvienam gyvam organizmui miegas yra gyvybiškai svarbus ir reikalingas. Neišsimiegoję jaučiamės suirzę, nelaimingi, viskas krenta iš rankų, o to įkandin seka įvairūs sveikatos sutrikimai.

Ne išimtis ir gyvūnai. Šios dienos proga Lietuvos zoologijos sodas nori pasidalinti įdomiais faktais apie gyvūnų miego ritualus.

Gyvūnai miega kitaip nei žmonės. Kol vieni iš jų miega žiemos miegu, kitiems per parą užtenka vos nusnausti. Kuo smulkesnis gyvūnas, tuo ilgiau jis miega. Graužikas gali miegoti ilgiau nei pusę paros. O štai vieni stambiausių sausumos žinduolių – žirafos – per parą gali ilsėtis vos kelias valandas. Lietuvos zoologijos sode gyvenančios mažosios beždžionėlės – juodagalviai kapucinai – ypač aktyvūs, bet ir ilsisi nemažai. Beždžionių miego ciklas ilgesnis negu žmonių, gali trukti nuo 10 iki 12 valandų ir ilgiau.

Nykštukinis begemotas. LIETUVOS ZOOLOGIJOS SODO nuotr.

Nykštukinis begemotas. LIETUVOS ZOOLOGIJOS SODO nuotr.

Tik plėšrūnai jaučiasi saugiai miegodami ir leidžia sau ilsėtis išvertę pilvus. Kiti gyvūnai net ir miegodami turi likti budrūs. Šikšnosparniai miega pasikabinę ant uolų žemyn galva ir lyg antklode sparnais apgaubę savo kūną. Tokia padėtis šiems skraidantiems žinduoliams leidžia greitai pasprukti ištikus pavojui. Ruoniai miegodami ilsina tik vieną smegenų pusrutulį, vėliau jį pakeičia kitu, toks miegojimo būdas leidžia jiems visuomet likti budriems. Panašiai ilsisi ir paukščiai. Įdomu, kad kai kurie paukščiai gali miegoti net skrisdami.

Plėšriosios katės itin imlios miegui. Kačių šeimos atstovas liūtas geras to pavyzdys. Ši plėšrioji katė mėgsta leisti dienas įsitaisiusi ten, kur šildo saulė, ir gali taip gulėti ištisą dieną. Miegodami šie gyvūnai gali praleisti nuo 10 iki 15 valandų. Toks laiko tarpas gali atrodyti ilgas, tačiau kitos plėšriosios katės miega dar ilgiau. Stambiausias kačių šeimos atstovas tigras miega apie 16 valandų. Šios katės – plėšrūnai, todėl sočiai paėdusios gali ramiai drybsoti kiek tik panorėjusios.

Liūtas. LIETUVOS ZOOLOGIJOS SODO nuotr.

Liūtas. LIETUVOS ZOOLOGIJOS SODO nuotr.

Lietuvos gamtoje varliagyvių bei roplių žiemą pamatyti nepavyks, nes jie žiemoja pasislėpę. Šie gyvūnai – šaltakraujai, tad jų aktyvumas tiesiogiai priklauso nuo aplinkos temperatūros. Lietuvos zoologijos sode ropliai ir varliagyviai miega įvairiai, jų poilsio trukmę reguliuoja su šiais gyvūnais dirbantys specialistai. Mažindami aplinkos temperatūrą jie roplius užmigdo, o vėliau, iš lėto ją keldami, prižadina. Žiemos miegas šiems gyvūnams labai svarbus, gali net pailginti jų gyvenimo trukmę.

Tad gyvūnų ir žmonių miego ritmai išties skiriasi. Na, o kai Lietuvos zoologijos sode pamatysite mėgstamą gyvūną miegantį, nenuliūskite, juk tai jam gyvybiškai svarbu.

Internetiniame puslapyje galite pasigrožėti miegančių ir žiovaujančių Lietuvos zoologijos sodo gyvūnų nuotraukų galerija. Ar susilaikysite nenusižiovavę?

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų