Gyvenimas aukso narvelyje apkarto

Gyvenimas aukso narvelyje apkarto

Tironišku elgesiu garsėjantis Jungtinių Arabų Emyratų valdytojas šeichas Mohamedas bin Rašidas al Maktumas pasigedo dalies turto: jaunesniosios žmonos, vaikų ir pinigų. Regis, princesė Haja bint Husein slapta paliko šalį su atžalomis ir tikrai netuščiomis rankomis.

Teko sprukti

Ištaigingi namai, svaiginanti prabanga – atrodytų, princesė Haja bint Husein turėjo viską, apie ką galėjo svajoti. Tačiau nusprendė visa tai iškeisti į paprasčiausią ramybę ir bėgti kuo toliau nuo prabanga alsuojančio rojaus. Ramybę, kurios taip trūko šalia despotišku charakteriu garsėjančio Arabijos šeicho.

Dubajaus valdytojo, emyro Mohamedo al Maktumo, žmonos 45-erių princesės Hajos bint al Husein viešumoje jau nematyti bemaž pusę metų. Daugelis stebisi, kur galėjo dingti princesė.

Nepraleista progos priminti, kad paskutinis įrašas princesės socialiniame tinkle buvo 2019 metų vasario 7 dieną, o viešumoje ji nesirodė nuo balandžio 30-osios – tada kartu su vaikais lydėjo vyrą žirgų lenktynėse „Dubai World Cup 2019“. Jos nebuvo šiemetiniame Askote, o čia abu su šeichu svečiuodavosi kasmet. Šiemet tik šeichas rūsčiu žvilgsniu stebėjo, kaip jo žirgas lenktynėse pelno antrąją pergalę.

Dabar galima suprasti, kodėl jis nebuvo patenkintas (ir pirmąkart per 28 metus praleido anksčiau vykusias Epsomo lenktynes), – maždaug tuo metu pasirodė žinia apie princesės pabėgimą iš vyro namų.

Bijo, jog bus grąžinta namo

Didžiosios Britanijos laikraštis „The Sun“, remdamasis savo šaltiniais, pranešė, kad princesė Haja pabėgo į Vokietiją susirinkusi vaikus ir pasiėmusi didelę pinigų sumą. Moteris su savimi išsivežė daugiau kaip 34 milijonus eurų. Kai kurie šaltiniai teigia, esą devyniais milijonais daugiau. Jei ir taip, tai suma išties gana kukli – juk šeicho šeimos turtas vertinamas daugiau kaip 3,5 milijardo eurų.

Kartu su princese šalį paliko ir du jos vaikai – vienuolikmetė duktė ir septynmetis sūnus, kurių globa pagal santuokos sutartį priklauso tėvui. Jungtinių Arabų Emyratų premjeras kreipėsi į Vokietijos valdžią prašydamas padėti susigrąžinti žmoną, bet Berlyno atsakymas buvo neigiamas.

Po kelių dienų BBC pranešė, kad moteris jau Londone. Kalbama, kad dabar ji gyvena 100 milijonų eurų vertės name centrinėje Londono dalyje ir ketina kreiptis į teismą, kad jai būtų leidžiama likti Didžiojoje Britanijoje. Tiesa, būgštaujama, kad ši šalis, artimai bendraujanti su jos vyro valdoma valstybe, lengvai princesę išduos atgal.

Didžioji Britanija princesei nesvetima – joje ji su vyru lankydavosi dažnai. Ypač pora mėgo Askoto žirgų lenktynes, kuriose vis pasimatydavo su karaliene Elžbieta II. Pats šeichas turi milijardais įvertintą lenktyninių žirgų ūkį.

Pabėgus žmonai šeichas savo įniršį išliejo internete, kur paviešino poemą, kaltinančią moterį klasta ir išdavyste.

„Visi mano eilėraščiai yra asmeninės patirties išraiška. Niekada neparašiau eilėraščio, kuris nebūtų susijęs su mano gyvenimu“, – kartą sakė vienas turtingiausių žmonių pasaulyje.

Beje, princesė Haja jau buvo kartą pabėgusi į Vokietiją ieškoti prieglobsčio, tačiau greitai buvo grąžinta namo.

Manoma, kad princesės Hajos ir šeicho Mohamedo al Makumo skyrybos bus brangiausios Jungtinės Karalystės istorijoje. Įprastai Artimųjų Rytų karališkosios šeimos atstovai asmeninį gyvenimą saugo po devyniais užraktais. Tačiau ši šeima, regis, skiriasi garsiai.

Renkasi bėglių dalią

Tarp kitko, tai jau ne pirma bėglė iš Dubajaus emyro namų. Praeitais metais jo trečioji dukra Latifa bin al Maktum taip pat bandė bėgti. Latifa savo gyvenimą prilygino įkalinimui, todėl net septynerius metus planavo pabėgimą. Jos žodžiais tariant, jai pabodo gyventi tarp daugybės apribojimų. Latifos teigimu, su moterimis jos šalyje elgiamasi tarsi su gyvuliais, o apie savo tėvo elgesį su ja ji nedrįso net pasakoti.

Tačiau maištautojai Latifai pasisekė mažiau. Princesę gražino namo, pas sutuoktinį – princą paveldėtoją Fudžeiros emyrą Mohamedą ben Hamadą Al Šarki.

Po priverstinio Latifos sugrįžimo į Dubajų niekas jos ilgai nematė. Buvo kalbų, kad princesei viskas yra gerai, tačiau atsirado ir teigiančių, jog šeichas ją skaudžiai nubaudė už nepaklusnumą.

Dar prieš pabėgimą ji internete pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame teigė, kad ruošiasi pabėgti, nes nebegali apsikęsti savo tėvo tironijos. Jos vyresnioji sesuo Šamsa 2000-aisiais taip pat mėgino pasprukti – tuo metu ji atostogavo Jungtinėje Karalystėje, tačiau jai nepavyko. Nuo to laiko niekas jos nematė.

Žmogaus teisų organizacijai siųstame įraše Latifa teigė, kad už tokį elgesį į Jungtinius Arabų Emyratus per prievartą sugrąžinta sesuo buvo svaiginama vaistais tam, jog nebepabėgtų iš šalies.

Princesės Hajos draugų teigimu, moterį išgąsdino brutalus Latifos sugrąžinimas. Moteris neva ėmė į savo vyrą žiūrėti kitomis akimis. Iš savo vyro Haja girdėjo kiek kitokią podukros dingimo versiją – šeichas teigė, kad princesė buvo pagrobta.

„Haja pagaliau sužinojo tiesą, kas nutiko jos vyro dukteriai, ir išsigando, kad tas pats nenutiktų jai ir jos vaikams“, – pasakojo šaltinis.

Europietiška moteris

Pabėgusi princesė Haja yra dabartinio Jordanijos karaliaus Abdulos Antrojo sesuo. Princesė pakankamai pažangi moteris. Ji dievina jojimą. Haja ne kartą dalyvavo tarptautinėse varžybose, taip pat 2000-ųjų olimpiadoje.

Haja su būsimu vyru susipažino karališkosiose iškilmėse, o susituokė praėjus vos keliems mėnesiams nuo pažinties. Vestuvės įvyko prieš penkiolika metų. Tuomet moteris tapo šeštąja ir jauniausiąja šeicho žmona.

2007 metais princesė pagimdė dukterį Al Džalilą, o po penkerių metų – sūnų Zajedą.

Nors turi du vaikus, atsidėti vien motinystei ji nepanoro – Haja aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje. Vienas iš jos projektų – kovos su bado problema fondas gimtojoje Jordanijoje. Dubajaus valdytojo žmoną buvo dažnai galima pamatyti lenktynėse, nes žirgai yra jos didžiausia aistra.

Jordanijos princesė Haja mokėsi Didžiojoje Britanijoje, Bristolio merginų badmintono mokykloje. Vėliau ji įgijo psichologijos, ekonomikos ir politikos mokslų bakalauro laipsnį Oksfordo universitete.

Išties Haja buvo labiau panaši į išsilavinusią europietę nei griežtoms arabų taisyklėms paklūstančią moterį. Netgi jos apranga nebuvo tipinės arabų šeicho žmonos. Haja nedengė kelių, o juolab veido, kaip įprasta.

Spalvinga šeimynėlė

69-erių šeichas Mohamedas turi 24 vaikus – 10 sūnų ir 14 dukrų. Jų susilaukė su šešiomis moterimis. Pirmoji Mohamedo žmona – jo pusseserė Hind bint Maktum bin Džuma. Su ja jis susilaukė net dvylikos vaikų. Jauniausia ir geriausiai visuomenei žinoma – Haja bint al Husein. Apie kitas tris žmonas – libanietę, vokietę ir marokietę – nieko nėra žinoma.

1994 metais šeichas susilaukė nesantuokinės dukters Mahros su graike Zoja Grigorakos.

Problemų šeichas Mohamedas turi ne tik dėl pasprukusios žmonos bei dukrų.

2015-aisiais trisdešimt trejų jo sūnus Rašidas bin Mohamedas al Maktumas rastas negyvas. Oficialiai skelbta, kad sustojo širdis, tačiau sklido kalbos, jog Rašidas mirė nuo narkotikų perdozavimo.

Keletą pastarųjų metų Rašidas nebesirodė viešumoje. Galiausiai jo nuotraukos išvis paslaptingai dingo iš interneto platybių. Neskaidri Rašido praeitis paaiškintų, kodėl pirmasis Dubajaus šeicho sūnus netapo jo įpėdiniu. 2008-aisiais savo įpėdiniu šeichas paskyrė antrąjį sūnų – Hamdaną, dažnai vadinamą Fazos slapyvardžiu. Tiesa, teigiama, kad Faza irgi turi potraukį prie narkotikų. Maža to, neva Dubajuje tiesiog garbinamas Faza dalyvauja orgijose su vyrais ir moterimis ir mėgsta paganyti akis į nuogus berniukus.

Parengta pagal thesun.co.uk

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų