V. BULAIČIO nuotr.

Tėvų paliktiems vaikams – geresnio gyvenimo viltis

Tėvų paliktiems vaikams – geresnio gyvenimo viltis

Vaikų grupinio gyvenimo namuose, kur glaudžiasi dėl tėvų nepriežiūros, o kartais ir smurto atimti vaikai, džiugios išlydėtuvių nuotaikos.

Jau sekmadienį net šeši vaikai kartu su savo auklėtojomis kelsis į naujus, dar dažais kvepiančius namus.

Vykdant institucinių globos namų pertvarką, visi valdiškuose globos namuose augantys vaikai bus apgyvendinti nedideliuose, bet jaukiuose būstuose, kurie labiau primins tikrus namus: su maloniu kepamo pyrago kvapu, skambiu juoku ir jaukia ramybe.

Namų dvasia

Vaikai, gyvenantys valdiškuose instituciniuose globos namuose, sulaukę pilnametystės ir palikę įstaigą, dažnai nesugeba kabintis į gyvenimą. Juk gimdytojų namuose ne retai lydi smurtas, skurdas, nepriežiūra, o valdiškuose globos namuose viskas patiekiama tarsi ant lėkštutės. Tad kabintis į savarankišką gyvenimą būna itin sudėtinga. Todėl institucinės globos pertvarkos tikslas – sudaryti tokiems vaikams kuo artimesnes šeimyninio gyvenimo sąlygas.

Kaip „Sekundei“ teigė Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė Lina Kazokienė, jau spalio 1-ąją šeši vaikai paliko globos namus ir persikėlė į jaukų penkių kambarių butą viename iš Marijonų mikrorajono daugiabučių.

Rasti didelės kvadratūros būstą, kuris atitiktų visus higienos normų reikalavimus, užtruko gana ilgai. Tačiau laukti buvo verta.

„Paieškos tikrai nebuvo lengvos. Bet mums pasisekė, nes jau yra nupirktas ir dar vienas toks butas. Nors dar reikės šiek tiek laiko, kol jis bus suremontuotas ir bus galima keltis gyventi. Tik laiko klausimas, kada nebeliks institucinių globos namų“, – sakė L. Kazokienė.

Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė Lina Kazokienė. V. BULAIČIO nuotr.

Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė Lina Kazokienė. V. BULAIČIO nuotr.

Taps savarankiškesni

Atrinkti vaikus, kurie pirmieji apsigyvens naujuose namuose, nebuvo sudėtinga. Pasak direktorės, buvo atsižvelgiama į tai, kad būtų įvairaus amžiaus vaikai, broliai ir seserys nebūtų atskirti bei kad kambariuose gyventų tos pačios lyties vaikai. Tad jauniausiam „Saulės zuikučiai“ šeimynos nariui septyneri, o vyriausiam – septyniolika.

Nors vaikai naujuose namuose pradėjo kurtis tik sekmadienį, jau penktadienį, kai oficialiai buvo atidaryti šeimynos namai, jautėsi kaip šeimininkai. Jauniausias šeimynos narys pirmokėlis tik po derybų leido į savo kambarį užsukti su įkurtuvėmis atėjusiam pasveikinti miesto merui Ryčiui Mykolui Račkauskui.

„Patys vaikai su auklėtojų pagalba pasiskirstė kambarius, kuriuose gyvens. Jie taip džiaugėsi naujais namais, kad net nebesvarbu, kuriame kambaryje ir su kuo gyventi“, – pastebi L. Kazokienė.

Kabintis į gyvenimą vaikams padės pradinių klasių mokytoja, dviračių sporto trenerė, individualaus verslo savininkė ir dar kelios kūrybingos bei iniciatyvios darbuotojos.

Perėjus gyventi į naujus namus, anot direktorės, kardinaliai pasikeis ir vaikų gyvenimas. Daugelis dalykų šiems vaikams bus nauja, pavyzdžiui, kad ryte teks keltis patiems, kaistis arbatą ir teptis sumuštinius. Kartu su auklėtojomis turės nuspręsti, ką ruoš pietums ir keliauti į parduotuvę. Visi privalės išmokti skaičiuoti savo finansus.

„Jeigu dabar produktai mus pasiekia iš tiekėjų ir vaikai gauna jau pagamintą maistą, čia jie, padedami auklėtojų, turės jį gaminti patys. Aišku, turėsime ir dietologę, kuri padės susidaryti visavertį meniu, bet pačiai šeimynai bus palikta daug laisvės“, – sakė L. Kazokienė.

Tiesa, mėgautis saldumynais ar traškučiais bus galima tik per šventes.

Anot direktorės, šie vaikai yra lygiai tokie patys, kaip visi, – mėgstantys tai, kas skanu ir galbūt ne visada sveika, bet nukrypti nuo normų galima bus tik per šventes. Kita vertus, vaikai kasdien gauna kišenpinigių, tad patys sprendžia, ką su jais daryti – pasmaližiauti, įsigyti reikalingų daiktų ar tiesiog taupyti.

Septynios mamos

Persikėlus gyventi į butą, pasikeis ir vaikų dienotvarkė bei režimas. Pasak direktorės, praėjusią žiemą Vaikų grupinio gyvenimo namuose glaudėsi 24 vaikai, tad apie nuosavą erdvę jie tik galėjo pasvajoti, jau nekalbant apie įvairesnes veiklas. O dabar kiekvienas turės ne tik po pusę nuosavo kambario, bet galės užsiimti ir mėgstamais užsiėmimais: žaisti aktyvius žaidimus, imtis kūrybinių veiklų ar tiesiog ramiai pasvajoti.

„Sąmoningai palikome plikas buto sienas, mat viena iš mūsų socialinio darbuotojo padėjėjų yra baigusi dailės mokyklą ir pažadėjo, kad su vaikais nupieš savo paveikslą, jog šie namai taptų dar jaukesni ir šiltesni“, – sakė L. Kazokienė.

Beje, su vaikais dirbs net septynios „mamos“: dieną su jais bus viena socialinė darbuotoja ir padėjėja, o naktį – tik viena padėjėja.

Socialinių paslaugų centro direktorė džiaugiasi, kad pavyko surinkti itin spalvingą ir įdomią komandą. Kabintis į gyvenimą vaikams padės pradinių klasių mokytoja, dviračių sporto trenerė, individualaus verslo savininkė ir dar kelios kūrybingos bei iniciatyvios darbuotojos.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų