Viena iš vietų, svarstytų ginklų pramonės milžine vadinamos Vokietijos „Rheinmetall“ gamyklos padaliniui, buvo ir Panevėžio rajonas. „Kai tik išgirdau apie Lietuvoje planuojamą statyti tokią gamyklą, iškart ir pasakiau, kad Panevėžio rajonas būtų pati tinkamiausia vieta“, – neslepia rajono vadovas Antanas Pocius.
Viena iš kelių planuotų vietų, kurioje buvo numatyta galimybė iškilti ginklų pramonės milžine vadinamos Vokietijos „Rheinmetall“ gamyklos padaliniui, buvo ir Panevėžio rajonas. Tai patvirtino Radviliškio rajono meras Kazimieras Račkauskis, šią informaciją sužinojęs iš šalies Vyriausybės atstovų. Vis dėlto šimtus darbo vietų pasiūlysianti karinė gamykla greičiausiai iškils pastarojo rajono teritorijoje – greta Baisogalos. Iki jos nuo Panevėžio rajono ribos – tik kiek daugiau nei 20 kilometrų.
Panevėžio rajono meras Antanas Pocius teigė negavęs žinių apie tai, kad Panevėžio rajonas buvo tarp pretendentų gaminti ginklus.
„Tačiau kai tik išgirdau apie Lietuvoje planuojamą statyti tokią gamyklą, iškart ir pasakiau, kad Panevėžio rajonas, pro kurį eis tarptautinė geležinkelio magistralė, būtų pati tinkamiausia vieta ginklų gamyklai“, – sako rajono vadovas.
Rinktasi iš trijų
Informaciją apie į Lietuvą planuojančią ateiti Vokietijos ginklų gamybos įmonę vis dar riboja slaptumo reikalavimai. Tačiau jau žinoma, kad „Rheinmetall“ padalinys Lietuvoje gamintų 155 mm artilerijos amuniciją.
Nors oficialaus patvirtinimo dar nėra, kad šie sviediniai bus gaminami Radviliškio rajone, netoli Baisogalos, neabejoja šio rajono vadovas Kazimieras Račkauskis.
Meras teigia karinės gamyklos klausimus jau aptaręs su krašto apsaugos ministru Laurynu Kasčiūnu. Tada ir išgirdęs, jog svarstant, kur galėtų stovėti toks svarbus objektas, buvo aptartos net trys vietovės Lietuvos šiaurės vidurio regione: Panevėžio, Šiaulių bei Radviliškio rajonai.
Kuriam iš jų teko vokiečių pramonininkų pasirinkimas, jau kuris laikas nebe paslaptis: karinė gamykla galėtų būti statoma Baisogalos apylinkėse valstybinėje žemėje, kurią šiuo metu valdo Kaune veikiančio Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvulininkystės institutas.
„Jeigu reiktų tiksliau nurodyti gamyklos vietą, galiu pasakyti, kad tai mano gimtasis Augmenų kaimas“, – juokavo K. Račkauskis.
Šimtai darbo vietų
Radviliškio rajono mero turimomis žiniomis, gamykla įdarbintų apie porą šimtų žmonių, o jos statybos būtų pradėtos dar šiemet.
K. Račkauskis neslepia, kad išgirdus apie tai, ką planuojama įkurdinti jų krašte, iš pradžių iš rajono gyventojų, ypač gyvenančių pačioje Baisogaloje, būta visokių reakcijų. Taip pat ir svarstymų, kiek tokia gamykla galėtų duoti naudos ir ar toji nusvertų gyvenimo strateginio objekto pašonėje grėsmes.
„Dabar jau girdžiu, kad sparčiai daugėja žmonių, pritariančių statyboms“, – teigia Radviliškio rajono vadovas.
Pats meras sako neabejojantis, kad gamyklos statytojai jai, o ir pačiai vietovei užtikrins saugumą. Kai jau turės oficialių žinių dėl būsimų karinės gamyklos statybų bei tolesnės jos veiklos, K. Račkauskis pabrėžė neabejotinai tarsiantis su kaimyninių – Panevėžio ir Šiaulių rajonų bei miestų, Pakruojo rajono vadovais. Tuo labiau kad tikėtina, jog ne vien Radviliškio, bet ir aplinkinių savivaldybių gyventojai ateityje taps ginklų pramonės dalimi: darbo vietų užteks visiems.
Gera žinia Panevėžio rajonui
Kad Panevėžio rajono teritorija buvo aptariama kaip viena vietų, tinkamų karinei gamyklai iškilti, meras Antanas Pocius prisipažino išgirdęs tik dabar. Bet nenustebo: jo nuomone, toks objektas puikiausiai galėtų veikti ir mūsų rajone.
„Sakykim, kur nors netoli suplanuotos „Rail Balticos“ geležinkelio vėžės, – svarsto A. Pocius. – Aš tokią gamyklą matyčiau netoli Berčiūnų.“
Tiesa, Panevėžio rajonas karinei pramonei gali pasiūlyti tik privačių žemių, tačiau, mero manymu, problema išsprendžiama jas iš savininkų išperkant.
Bet ir tai, kad ginklų gamykla gali iškilti kaimyniniame rajone, yra gera žinia Panevėžiui.
„Rheinmetall“ pasaulyje garsi įmonė. Žinoma, kad pastačius vieną tokią gamyklą, paprastai aplink statomos ir kitos, galbūt pagalbinės, – „Sekundei“ kalbėjo A. Pocius. – O tai teikia vilčių, kad visai netoli mūsų rajono ribos atsiras neblogai apmokamų darbų vietų.“
Radviliškio rajonas ribojasi su Smilgių, Naujamiesčio, Krekenavos seniūnijomis – visų jų gyventojams gali atsiverti naujų galimybių.
„Keliasdešimt kilometrų šiandienos žmonėms, ypač jauniems, nuvykti į darbą tapo juokai“, – įsitikinęs A. Pocius.
Ragina mąstyti valstybiškai
Smilgių seniūnė Aušra Vyšniauskienė sako vietos žmonių reakcijų dėl kaimynystėje galinčios atsirasti karinės gamyklos negirdinti. Ji įsitikinusi, jog tai mažintų nedarbą ir Panevėžio rajone.
„Bet neabejoju, kad tuo atveju, jei ji bus statoma, Radviliškio rajono Baisogalos seniūnijos vadovai skundų dėl gamyklos tikrai sulauks, – iš patirties sakė žinanti seniūnė. – Nemažai metų dirbdama savivaldybės administracijoje susiduriu, kad bet kuri naujovė sulaukia kritikos. Imamasi, pavyzdžiui, statyti fermą – plūsta kritika, kad dvoks. Norima statyti krematoriumą – kritikuojama, kad jis kels neigiamas emocijas. Dėl karinės gamyklos, manau, bus atrasta ir kitokių grėsmių.“
Smilgių kaimo bendruomenės centrui vadovaujančios Astos Kačarauskienės vietos gyventojų nuotaikos dėl precedento neturinčių statybų kaimynystėje irgi dar nepasiekė. Tačiau kad kritikos bus, ji taip pat numatanti.
„Raginčiau žmones mąstyti valstybiškai – suvokti, kad Lietuvos saugumui užtikrinti šiuo metu karinės gamyklos reikia“, – kvietė bendruomenės centro vadovė.