Juozo Balčikonio gimnazija. I. Stulgaitės–Kriukienės nuotr.

Gimnazijų reitingai – šaltas dušas Panevėžiui

Gimnazijų reitingai – šaltas dušas Panevėžiui

Šiųmečiai geriausių šalies gimnazijų reitingai turėjo šokiruoti Panevėžio švietimo bendruomenę.

Netgi prestižinėmis laikomos miesto gimnazijos pagal praėjusių mokslo metų brandos egzaminų rezultatus smuktelėjo tiek, kad jų vadovams teks rimtai ieškoti priežasčių.

Švietimo situaciją Lietuvoje stebintis ir analizuojantis žurnalas „Reitingai“ kaip ir kasmet šalies gimnazijas surikiavo pagal jų auklėtinių pasiekimus.

Panevėžio gimnazijoms šįkart nėra kuo didžiuoti. Tarp geriausiųjų pateko tik K. Paltaroko, V. Mikalausko menų, 5-oji ir tradiciškai J. Balčikonio gimnazijos.

Iš Panevėžio rajono mokyklų tarp geriausiųjų rikiuojasi tik Velžio ir Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos.

Vis dėlto net ir patekusiosios į geriausiųjų penkiasdešimtukus turėtų labiau susirūpinti, nei pasidžiaugti.

Anglų kalbą moka geriau nei lietuvių

Šiųmečiai Panevėžio abiturientai, regis, jaučiasi anglų kalbą mokantys geriau nei gimtąją lietuvių. Anglų kalbos brandos egzaminą valstybiniu lygiu laikyti pasirinko 69 proc. panevėžiečių abiturientų, o štai lietuvių – 63 proc.

Tačiau praėjusių mokslo metų brandos egzaminų rezultatai rodo, kad nei anglų, nei lietuvių kalbos žiniomis panevėžiečiai šalies mastu nesužibėjo.

50-ies gimnazijų, geriausiai išmokančių lietuvių kalbą, sąraše nėra nė vienos iš Panevėžio miesto ar rajono. Arčiausiai geriausiųjų – 51-ojoje vietoje – atsidūrė tik J. Balčikonio gimnazija, pernai šiame reitinge užėmusi netgi 12 vietą.

Įdom, kad aukščiau už panevėžiečius rikiuojasi ne vien prestižinėmis laikomos didmiesčių gimnazijos, bet ir mažų miestelių – Ukmergės rajono Taujėnų, Rokiškio rajono Pandėlio, Varėnos rajono Merkinės ir kt. mokyklos.

Iš praėjusiais mokslo metais valstybinį lietuvių kalbos egzaminą laikiusių 173 J. Balčikonio gimnazistų jo neįveikė 1,2 proc. Maždaug pusė šios gimnazijos abiturientų egzaminą išlaikė pagrindiniu lygiu, tai yra už jį gavo nuo 36 iki 85 balų.

Tarp 50-ies gimnazijų, geriausiai išmokančių anglų kalbą, pateko irgi tik vienintelė iš Panevėžio – J. Balčikonio. Tačiau jos vieta šiame reitinge per metus nukrito iš 16 į 27 vietą.

Praėjusiais mokslo metais visi J. Balčikonio gimnazistai, laikę valstybinį anglų kalbos egzaminą, jį sėkmingai įveikė. Tiesa, šio egzamino neišlaikiusių mokinių nebuvo nė vienoje iš 50-ies į geriausiųjų sąrašą patekusių gimnazijų.

Geriausiai vokiečių ar prancūzų kalbas išmokančių gimnazijų reitinge Panevėžio mokyklų visai nėra.

Panevėžiečių retos gretos

Tarp skaičiams draugiškiausių vėlgi pateko tik J. Balčikonio gimnazijos atstovai. Tačiau ir matematikos egzaminų rezultatai, regis, prastėja. Tarp 50-ies geriausiai išmokančių matematikos J. Balčikonio gimnazija – 25-a, o pernai buvo 12-a šalyje.

Pasaulyje karaliaujant informacinėms technologijoms tarp geriausiai šį mokomąjį dalyką išmokančių gimnazijų šalyje iš Panevėžio krašto pateko tik Velžio gimnazija. Ji užėmė priešpaskutinę penkiasdešimtuko vietą. Šios mokyklos rezultatai per metus gerokai ūgtelėjo – pernai pagal informacinių technologijų egzamino rezultatus ji buvo toli už geriausiųjų ribos ir užėmė tik 72 vietą.

Fizikos reitinguose tarp geriausiųjų rikiuojasi dvi Panevėžio mokyklos: 22-oje atsidūrė J. Balčikonio gimnazija, o 32 vieta teko velžiečiams.

Chemijos reitinguose matoma irgi tik J. Balčikonio gimnazija, užėmusi 23–31 vietas. Prieš metus pagal chemijos egzamino rezultatus ši mokykla buvo aštuntoji penkiasdešimtuke.

Geriausiai išmokančių istoriją sąraše šalia J. Balčikonio rikiuojasi V. Mikalausko menų gimnazija.

Geografijos žinios į geriausiųjų gimnazijų sąrašo viduriuką šiemet įstūmė Panevėžio rajono Krekenavos M. Antanaičio gimnaziją, keliomis pozicijomis žemiau – Panevėžio 5-oji gimnazija.

Aiškinsis, kas nutiko

„Nėra smagu matyti tokius rezultatus. Juos analizuosime, kalbėsime su mokytojais. Jų nebarsiu, bet reikia ieškoti priežasčių, kodėl taip yra“, – teigė prastus šiųmečius reitingus peržiūrėjęs J. Balčikonio gimnazijos direktorius Raimondas Dambrauskas.

Jis svarsto, jog viena priežasčių, lėmusių tokius rodiklius, buvo ir nuotolinis mokymas.

„Abiturientai per ekraną egzaminams ruošėsi visus metus. Bet, aišku, taip mokėsi visa Lietuva ir kaltinti vien pandemijos dėl prastesnių pasiekimų negalima“, – sutinka R. Dambrauskas.

Jo nuomone, patiems mokiniams trūko motyvacijos. Direktorius svarsto, jog galbūt suveikė stresas, gal jaunuoliai pervertino jėgas pusmečių pažymius pasikėlę nuotoliniu mokymu, gal pasirinko laikyti ne tuos egzaminus.

„Kita vertus, kad ir kaip gerbiame „Reitingų“ žurnalą, matome trūkumų vykdant tokias analizes. Ar galima vertinti vienodai mokyklas, kuriose egzaminą laikė per 170 ir tik 5 abiturientai?“ – atkreipia dėmesį R. Dambrauskas.

Mažesnes klases, anot jo, visada išmokyti lengviau.

Be to, direktoriaus nuomone, netikslinga gretinti visus mokinius priimančias gimnazijas su tomis, kurios atsirenka geriausius. Pastarosios, aišku, susirenka gabiausius vaikus.

Pasigenda kitų

R. Dambrauskas siūlo žvelgti tik į Panevėžio gimnazijų rezultatus.

„Jei ne mes, tai Panevėžio visai neliktų tuose reitinguose. Be mūsų, po vieną dalyką geriau šiemet išlaikė tik V. Mikalausko menų, K. Paltaroko ir 5-oji gimnazijos. O kur visos kitos?“ – klausia direktorius.

J. Balčikonio gimnazija, anot jo, seniai turėjo tiek daug prizininkų olimpiadose, kiek pastaraisiais metais. Pagal šį rodiklį panevėžiečiai atsidūrė 17-oje vietoje iš šimto šalies gimnazijų. O 2021 m. ją baigė abiturientas, per egzaminus parodęs stulbinamą rezultatą – surinkęs net 6 šimtukus.

„Reitingai ir vieta juose svarbi, bet svarbesni yra vaikai. Jei niekas nepasikeis, kontaktinis mokymas parodys šių mokslo metų rezultatus“, – teigia R. Dambrauskas.

Mato penketuke

Žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas guodžia, kad negalima smerkti reitinguose gerokai smuktelėjusių Panevėžio gimnazijų. Jis išskiria visada stipriai akademiniu lygiu atrodančią J. Balčikonio gimnaziją ir teigia, jog tai visgi viena iš penkių geriausių Lietuvos mokyklų.

„Nors jos rezultatai, lyginant su ankstesniais metais, ir prastesni, bet esu tikras: kai sumuosime visus mokomuosius dalykus išsamiai, J. Balčikonio gimnazija užims vieną iš pirmų penkių vietų šalyje“, – mano reitingų sudarytojas.

G. Sarafinas teigia J. Balčikonio gimnaziją matantis kaip rimčiausią Panevėžio mokslo lopšį. Visgi jis atkreipė dėmesį, kad mokiniai bijo šios mokyklos.

„Ši kokybę siūlanti gimnazija nėra populiari tarp aštuntokų. Pastarieji dažniau renkasi lengvesnį kelią ir eina į kitas mokyklas, kur egzaminus išlaiko prasčiau. Todėl taip ir yra, kad panevėžiečiai reitinge daugiau matomi su J. Balčikonio vardu, o kitų – daug mažiau“, – svarsto G. Sarafinas.

Gana solidžiomis mokslo įstaigomis jis laiko ir į geriausiųjų sąrašus pakliuvusias K. Paltaroko ir Velžio gimnazijas.

„Itin stebina Velžys. Šio miestelio gimnazija sugeba pritraukti net miestiečius ir rodo puikius mokslo pasiekimus. K. Paltaroko mokykla taip pat turi savo kryptį“, – įvertino reitingų sudarytojas.

Savivaldybių dėmesys

G. Sarafino nuomone, šiais metais Aukštaitijos sostinę pralenkė tos savivaldybės, kurios ėmėsi veiksmų, kad jų švietimo kokybė augtų.

„Kai kurios savivaldybės specialiai suprojektavo pagalbą mokiniams: samdė vaikams mokytojus, dėstytojus, dalykų žinovus. Ministerija daug dėmesio skyrė mokslo spragoms lopyti. Tad jei kas kėlė tikslą siekti geresnių pasiekimų, tie ir pasiekė“, – įsitikinęs redaktorius.

O kas tebelaukia geresnių laikų, anot jo, pokyčių neturi.

G. Sarafinas priima pastabą, kad gal ir nėra visiškai teisinga lyginti dideles ir mažas klases ugdančių mokyklų. Jis sutinka, kad pastarosioms lengviau dirbti ir pasiekti tikslus.

O kalbat apie pandemijos poveikį mokymo rezultatams, jo nuomone, nuotolinis mokymas labai kliuvo tik ekstravertams, kurie duso be gyvo bendravimo, draugų, viešumos. Tačiau intravertams toks mokymosi būdas kaip tik buvo geresnis nei klasėje.

Komentarai

  • Straipsnyje rašoma: „Pasaulyje karaliaujant informacinėms technologijoms tarp geriausiai šį mokomąjį dalyką išmokančių gimnazijų šalyje iš Panevėžio krašto pateko tik Velžio gimnazija. Ji užėmė priešpaskutinę penkiasdešimtuko vietą. Šios mokyklos rezultatai per metus gerokai ūgtelėjo – pernai pagal informacinių technologijų egzamino rezultatus ji buvo toli už geriausiųjų ribos ir užėmė tik 72 vietą“.
    Pagal IT VBE rezultatus Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazija yra 17-18 vietoje.

  • Gimnazija -tai mokykla,kur darbu ir fizkulturos mokytojas mete gerti

    • Atsakyti
  • „Ši kokybę siūlanti gimnazija nėra populiari tarp aštuntokų.

    Juokingai skamba – apie kokią kokybę kalbate 🙂 Yra tikrai keletas Mokytojų, bet tik keletas. Dauguma gyvenimu, darbu nusivylusių moterėlių su direktoriumi priešakyje- pastarajam svarbu skaičiukais pasiekimų “žaisti” bet tikro mokyklos vadovo nerasta – nenuostabu, kad rezultatai prastėja ir toliau prastės

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų