P. Židonio nuotr.

Geradariai šaukiasi pagalbos

Geradariai šaukiasi pagalbos

Artėjant žiemai, auga ne tik kompensacijų, bet ir nemokamo maisto prašytojų gretos.

Pradėti dalyti europiniai maisto paketai Panevėžyje šį mėnesį pasieks maždaug dviem šimtais šeimų daugiau nei per praėjusias dalybas vasaros pabaigoje.

Eilė prie nemokamo maisto

Sunkmetis ateina ir į miesto labdaros valgyklas. Rožių gatvėje labdaros valgyklą įkūrusių Panevėžio šeimos namų vadovė Irma Zabulionytė skaičiuoja, kad dar neseniai čia šiltus pietus valgydavo 50 žmonių, dabar ateina apie 80.

„Su dideliu nerimu laukiame, kas bus toliau, kaip reikės pamaitinti augantį būrį“, – susirūpinusi I. Zabulionytė.

Anot jos, dauguma labdaros valgyklos klientų – pensinio bei priešpensinio amžiaus, daugiausia – vieniši. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau duris praveria ir kur kas jaunesni.

I. Zabulionytė neslepia, jog nemokamai pamaitinti vargstančiuosius darosi sudėtinga, ir kreipiasi pagalbos į žemdirbius. P. Židonio nuotr.

Dažnai jų istorijos panašios: netekę darbo ir neturintys iš ko prasimaitinti, kol sulauks pirmosios pašalpos, kitiems nemažą dalį pajamų už skolas nuskaičiuoja antstoliai.

I. Zabulionytė neatmeta, kad valgykloje gali sulaukti ir tokių, kurie turi darbus.

„Kainos kelia baimę net ir dirbantiems žmonėms. Dabartinė vidurinė klasė per šildymo sezoną irgi gali atsidurti ant skurdo ribos. Esant tokioms kainoms, išlaikyti šeimą darosi be proto sunku“, – mano Šeimos namų vadovė.

Geradariai prašo pagalbos

Varguolių maitintojai ir patys jau ieško pagalbos. Šeimos namai per socialinius tinklus kreipėsi į žemdirbius su prašymu pasidalyti užaugintu derliumi. Labdaros valgyklai nuolat reikia daržovių: bulvių, morkų, kopūstų, burokėlių, svogūnų, cukinijų, moliūgų ir kt.

I. Zabulionytė pripažįsta: nors padedančiųjų maistu gretos sumažėjusios, Šeimos namai dar sulaukia geraširdžių.

„Šiandien žmogus atvažiavo, sako, mačiau, kad ieškote pagalbos. Nuvažiavo į parduotuvę, nupirko kelis maišelius daržovių ir atvežė. Iš šių daržovių galėsime pagaminti sotesnį patiekalą“, – sako vadovė.

Prie nemokamų pietų davinio Panevėžio labdaros valgyklose eilės ilgėja. P. Židonio nuotr.

Ir konservai, ir sriuba

Nepasiturintiems gyventojams savivaldybėse jau dalinama penktoji šiais metais parama maisto produktais iš Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo.

Maisto paketus gali gauti tie gyventojai, kurių vidutinės mėnesio pajamos vienam šeimos nariui neviršija 220,50 eurų per mėnesį.

Šį kartą pakete socialiai remtinieji ras dešimt maisto produktų: kiaulienos ir vištienos konservų, ekologiškų ryžių, konservuotų žaliųjų žirnelių, pirmos rūšies kvietinių miltų, greitai paruošiamos avižų košės su džiovintais vaisiais, ekologiško baltojo cukrus, konservuotos šiupininės sriubos, ekologiško pieno, ekologiškų grikių kruopų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šią paramą gaus beveik 200 tūkst. gyventojų, o tai yra apie 12 tūkst. daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

„Kainos kelia baimę net ir dirbantiems žmonėms. Dabartinė vidurinė klasė per šildymo sezoną irgi gali atsidurti ant skurdo ribos.“

I. Zabulionytė

Prašymus šiai paramai gauti priimančio Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorės Linos Kazokienės teigimu, spalio mėnesį tokios pagalbos kreipėsi 3187 panevėžiečiai. Tai sudarytų 5400 paketų.

Anot jos, dalinimas Panevėžyje dar nepradėtas, tad prašymai vis dar priimami ir neabejojama, kad jų bus daugiau.

Per praėjusį paketų dalijimą, kuris vėluodamas vyko rugsėjo pradžioje, tokios paramos prireikė beveik 200 mažiau asmenų – tąkart gauti 2989 prašymai.

Dėl nemokamų maisto produktų šįmet Panevėžyje jau kreipėsi 758 ukrainiečiai.

Paskutinis maisto produktų dalijimas vyks gruodį. Jų dalytojai nusiteikę dar didesniam prašytojų antplūdžiui.

„Matome, kad jau auga prašymų skaičius“, – sako L. Kazokienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų