I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Geležinė ledi pasiekė ypatingą pergalę

Geležinė ledi pasiekė ypatingą pergalę

Ultratriatlonininkei panevėžietei Alinai Rancevai pastarieji metai buvo pilni sukrėtimų.

Šią vasarą dukrytės susilaukusi geležine ledi tituluojama sportininkė ir vaikų trenerė A. Ranceva su mažylės atėjimu dar kartą įsitikino, kad geriausias planuotojas – pats likimas. Dukrytės laukimą ji išgyveno tuomet, kai iš profesionalaus sporto teko laikinai pasitraukti ne tik dėl karantino. Nors dopingo skandalas A. Rancevai kainavo čempionės titulą, visgi jai pavyko įrodyti, kad pergalę iškovojo savo jėgomis, o spąstus pakišo nesąžiningi maisto papildų gamintojai.

Dėl vardo neturėjo abejonių

A. Ranceva dukrytės Andrėjos susilaukė birželio 10-ąją. Mažylė gimė 3,9 kg ir 53 cm ūgio. Tai antroji ultratriatlono trenerių Alinos ir Andrejaus Rancevų atžala. Pora augina dešimtmetį sūnų Arijų.

Motinystės džiaugsmą išgyvenanti Alina pasakoja, jog vos sužinojus, kad laukiasi mergytės, abiem su vyru net nekilo abejonių dėl vardo.

„Man šitas vardas labai gražus dar nuo paauglystės. Pirmą kartą jį išgirdau kažkokiame filme ir pasakiau, kad jei kada turėsiu dukrytę, būtinai bus Andrėja. O po to likimas suvedė su Andrejumi tapusiu sutuoktiniu. Taip jau nutiko, kad mūsų šeimoje visų vardai prasideda A raide“, – šypsosi A. Ranceva.

Anot jos, didžiausias noras ir svajonė, kad dukrytė augtų sveika. Vis dėlto mama išduota pasvajojanti ateityje su dukra kartu sportuoti.

„Visgi nesu iš tų tėvų, kurie vaikus spaudžia pildyti jų norus. Arijus augdamas su mumis važiuoja į varžybas, stovyklas, jis jau įpratęs kartu keliauti. Nors ateina su manimi ir paplaukioti, ir pabėgioti, bet lanko imtynes“, – pasakoja A. Ranceva.

Anot jos, žinia apie nėštumą buvo netikėtumas ir jai, ir sutuoktiniui. Visgi, Alina svarsto, jog likimas yra geriausias planuotojas. Sportininkė dukrytės laukimą išgyveno tuomet, kai iš profesionalaus sporto jai teko laikinai pasitraukti ne tik dėl karantino.

Geležine ledi tituluojama ultratriatlonininkė Alina Ranceva susilaukė dukrelės Andrėjos. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Geležine ledi tituluojama ultratriatlonininkė Alina Ranceva susilaukė dukrelės Andrėjos. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Nenuleido rankų

Įspūdinga pergale pasaulio ultratriatlono čempionate, praūžusiame Panevėžyje 2019-ųjų vasaros pabaigoje, nustebinusi A. Ranceva tų pačių metų žiemą sulaukė sukrečiančios žinios iš Tarptautinės ultratriatlono federacijos (IUTA).

Iš karto po laimėto pasaulio čempionato sportininkei atliktas dopingo testas pasirodė esąs teigiamas.

Federacija skelbia, kad 2019 metų pasaulio ultratriatlono čempionato Panevėžyje nugalėtojos titulas perleidžiamas antrąją vietą užėmusiai Marie Veslestaul iš Norvegijos, o A. Ranceva visam gyvenimui pašalinta iš IUTA varžybų.

Netikėto smūgio sporte sulaukusiai panevėžietei labiausiai skaudėjo ne dėl prarasto čempionės titulo ir Tarptautinės ultratriatlono federacijos pritaikytų sankcijų.

„Jei būčiau pasidavusi, nieko nedariusi, taip ir būčiau likusi pripažinta kalta piktybiškai vartojusi draudžiamą preparatą ir visam laikui suspenduota.“

A. Ranceva

Čempionės titulą A. Rancevai kainavo žolelių ekstraktas svoriui mažinti, kurio sudėtyje nebuvo nurodyta sportininkams draudžiamos medžiagos subitramino.

„Nenuleidau rankų ir įrodžiau savo teisybę. Jei būčiau pasidavusi, nieko nedariusi, taip ir būčiau likusi pripažinta kalta piktybiškai vartojusi draudžiamą preparatą ir visam laikui suspenduota. Kai Lietuvos antidopingo agentūra man paskambino ir pasakė, kad meluoju ir pateikiau ne tas tabletes, kurias gėriau, nes šitų sudėtyje nėra nurodytas subitraminas, man tapo principu įrodyti, kad tikrai jas vartojau ir kad jų tikroji sudėtis yra nuslėpta“, – pasakoja A. Ranceva.

Alina Ranceva 2022-ųjų rugpjūtį planuoja vėl stoti prie starto linijos ultratriatlono varžybose. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Alina Ranceva 2022-ųjų rugpjūtį planuoja vėl stoti prie starto linijos ultratriatlono varžybose. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Įrodė savo tiesą

Tabletes svoriui mažinti Alina buvo parsisiuntusi iš internetinės maisto papildų parduotuvės.

„Tai nėra hormoninis preparatas, kuris gerina išvermę, atitolina nuovargį. Šitos tabletės man, kaip sportininkei, nieko gero nedavė. Netgi atvirkščiai – padarė bloga. Kad degtų riebalinė masė, organizmas turi dirbti sportavimo režimu, o tai reiškia padidėjusį pulsą, didesnį prakaitavimą, nuovargį. Norėjau numesti svorio, nors varžyboms tas visai nebuvo būtina. Dabar net ir pačiai keista, kam man jų reikėjo“, – sako Alina.

Rygoje mokslinių tyrimų laboratorijoje atliktas išsamus tablečių sudėties tyrimas patvirtino Alinos tiesą – žolelių pagrindu pagamintose tabletėse yra labai didelis kiekis sudėtyje nenurodyto subitramino.

„Jei tai būtų Lietuvos gamintojas, tikrai galvočiau apie teismą. Dabar tai Jungtinės Karalystės kompanija ir bylinėtis būtų sudėtinga procedūra. Susitaikiau su tuo, kad man bausmė buvo pakeista – suspendavimas iki 3 metų“, – sako Alina.

Grįš prie starto linijos

Sportininkė 2022-ųjų rugpjūtį galės vėl stoti prie starto linijos ultratriatlono varžybose. Dukrytė tuomet bus jau atšventusi metukų gimtadienį ir Alina įsitikinusi, kad su šeimos pagalba nesunkiai suderins motinystę ir sportą. Anot jos, ir pirmagimis Arijus buvo dar visai mažiukas, kai mama grįžo į sportą.

A. Ranceva apie savo karčią patirtį su žoliniu preparatu atvirai kalba, anot jos, tam, kad įspėtų sportininkus, į kokius spąstus gali pakliūti visiškai atsitiktinai.

„Aš negyvenu iš sporto, tai yra tik mano pomėgis. Bet yra daug jaunų sportininkų, kuriems irgi gali taip nutikti. Ir nors pažeidimas netyčinis, už jį vis tiek tenka atsakyti. Kartais tai gali reikšti karjeros pabaigą. Laimė, aš apsigyniau ir įrodžiau tiesą“, – sako Alina.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų