Kelininkai teisinasi negalintys žiemos paversti vasara. Juo labiau kad mieste valomos ir barstomos ne visos, o tik Savivaldybės nustatytos gatvės. M. Garucko nuotr.

Gausus sniegas – iššūkis ne tik vairuotojams

Gausus sniegas – iššūkis ne tik vairuotojams

 

Lietuvą nuklojęs sniegas nei vairuotojams, nei kelininkams atokvėpio nežada. Artimiausiomis paromis jo priversti turėtų dar daugiau – prognozuojama, kad vietomis Lietuvoje snigs net 60 valandų iš eilės.

Tokie sinoptikų perspėjimai kelia nerimą planuojantiesiems leistis į šventines keliones. Juolab kad jau dabar kelininkų darbas vairuotojų nedžiugina.

Penktadienio rytą iš Vilniaus į Panevėžį grįžęs Arūnas piktinosi nevalyta automagistrale. Anot jo, išvykus iš Vilniaus, automagistralė buvo kuo puikiausiai nuvalyta, Ukmergės rajone taip pat, o štai vos įvažiavus į Panevėžio rajoną – pilna sniego. Vairuotojo teigimu, atrodė, tarsi kelininkai čia nebūtų darbavęsi, nors tuo metu jau nebesnigo. Ne ką geriau penktadienį atrodė ir miestas. Sniego pilnos Aukštaitijos sostinės gatvės priminė atokaus kaimo kelius.

Magistraliniai keliai su provėžomis

Valstybinės įmonės „Kelių priežiūra“ komunikacijos projektų vadovė Giedrė Čekavičienė sako, kad penktadienį visoje šalyje dirbo daugiau nei 280 kelius valančių mechanizmų.

Jos teigimu, vyko krašto kelių valymas ir barstymas. Magistraliniai keliai buvo šlapi, su šlapio sniego provėžomis. Kelyje Panevėžys–Vilnius kelininkai darbą, pasak G. Čekavičienės, pradėjo dar 2.40 val. Anot jos, paryčiais kelias jau buvo barstytas ir valytas du kartus ir darbai tęsiami.

Pasak įmonės atstovės, kelininkai dirba nuolatiniu budėjimo režimu ir visos kelių tarnybos pasiruošusios bet kurią akimirką siųsti kelių priežiūros techniką.

„Kadangi yra nuolatinis snygis, visa technika dirba visu pajėgumu. Technika nejuda taip greitai, kaip krenta snaigės. Nepaisant to, visu pajėgumu stengiamasi užtikrinti pravažiuojamumą ir saugesnes eismo sąlygas“, – tvirtino komunikacijos projektų vadovė.

Jos teigimu, žiemos priežiūros darbai, atsižvelgiant į kelių svarbą, skirstomi į tris priežiūros lygius, todėl daugiausia dėmesio skiriama magistraliniams keliams, kuriuose eismo intensyvumas didžiausias. Užtikrinus optimalias vairavimo sąlygas magistraliniuose keliuose, barstomi ir valomi krašto keliai. Tik baigus darbus šiuose ruožuose, priežiūra atliekama rajoninės reikšmės keliuose – jie yra tik valomi. Tad juose situacija gana prasta.

Pasak G. Čekavičienės, vairuotojai turėtų nepamiršti ir patys įvertinti kelio dangos būklę, oro sąlygas ir būti atsargūs.

Juolab kad esant ekstremalioms sąlygoms – smarkiai sningant, siaučiant smarkiai pūgai – kai kurie darbai kurį laiką gali būti nepradėti.

„Kartais tie veiksmai kelyje gali dar labiau pabloginti situaciją. Druska tirpdo sniegą. Jeigu snygis smarkus, jis šąla, tada formuojasi ledas“, – aiškino pašnekovė.

Vairuotojų patogumui sukurtas interaktyvus žemėlapis, kuriame kiekvienas, įvedęs maršrutą ar pažymėjęs kelią, gali pasitikrinti, koks jame priežiūros lygis – kokiu laiku ten dirbama, kokie veiksmai atliekami. Tiesa, kol kas realiu laiku situacija nerodoma. Tai žadama padaryti artimiausiu metu. Tuomet bus galima matyti ir keliuose veikiančią techniką realiu laiku ir kas tame kelyje buvo nuveikta per pastarąsias 24 valandas.

Valo naktimis

„Gamtą kažin ar nugalėsime, bet stengtis reikia“, – paklaustas apie Panevėžio gatvių priežiūrą juokauja įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus vadovas Algis Čeponis.

Jo teigimu, miesto gatvės pradėtos barstyti penktadienio naktį. Keturi barstytuvai dirbo nuo 3 iki 7 valandos ryto, o nuo devintos tvarkyti šaligatvių ir aikščių išvyko penkios traktorinės šluotos.

Pasak A. Čeponio, piko metu nelendama į miestą, nes prieš šventes automobilių ir taip pilna. Miesto valymas bus organizuotas naktį į šeštadienį. A. Čeponis pažadėjo, kad šeštadienį atsikėlę panevėžiečiai jau išvys nuvalytas miesto gatves.

Anot jo, kelininkai negali žiemos paversti vasara ir žmonės turėtų suprasti, kad visgi sninga, gali būti slidu, ir važiuoti ar vaikščioti atsargiau. Tuo labiau kad mieste valomos ir barstomos ne visos, o tik Savivaldybės nustatytos gatvės.

Naktį į sekmadienį vėl žadamas gausus sniegas.

„Pamiegosime šeštadienio dieną ir vėl naktį valysime, barstysime gatves pagal situaciją“, – aiškino A. Čeponis.

Gatvių valytojai, besidarbuojantys su kastuvais, Panevėžyje dirbs šeštadienį ir pirmadienį. Nors pirmadienis – ne darbo diena, miesto Savivaldybė išleido potvarkį tądien organizuoti valymo darbus. Jei itin smarkiai snigtų ir per Kalėdas, priklausomai nuo situacijos, gatvių valytojai gali būti iškviesti į darbą ir per Kalėdas.

Išaiškino technologiją

Panevėžiečių nepasitenkinimą dėl prastai nuvalytų gatvių Savivaldybės vadovai atremia aiškindami techninės druskos barstymo technologiją. Savivaldybė netgi išplatino pranešimą, kuriame detaliai išaiškinta, kaip valomas miestas.

Pradėjus snigti, pusvalandžio laikotarpyje paruošiami barstytuvai ir išvažiuojama barstyti miesto gatvių technine druska. Teritorija padalinta į keturis barstymo maršrutus. Visos miesto gatvės (esančios maršrute) pabarstomos per 3-3.5 valandas. Tai daroma tam, kad iškritęs sniegas nepriliptų prie asfalto dangos. Išbarstyta druska savaime nepradeda tirpinti sniego taip efektyviai, kaip tai vyksta sąveikoje su automobilių padangomis, t.y. automobiliai važiuodami apsnigta danga maišo druską ir sniegą, taip aktyvindami druskos poveikį sniegui. Todėl, pirmieji vairuotojai, išvažiavę anksti ryte mato „nenuvalytą“ dangą, tačiau ji būna jau pabarstyta druska. Sniego tirpimo laikas, priklausomai nuo oro temperatūros ir druskos koncentracijos trunka 3-4 val. Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Tomo Juknos, pasidariusi „koše“ (sniego druskos mišinys) atrodo neišvaizdžiai, sudaro nevalytų kelių įspūdį, tačiau automobilio padangos jau kontaktuoja su asfalto danga. Nors, anot T. Juknos, tokį druskos – sniego mišinį jau galima nuvalyti, bet miesto sąlygomis saugiai ir efektyviai tai padaryti gana sunku dėl intensyvaus eismo. Tam, kad valytuvas sniego- druskos mišinį pašalintų nuo asfalto, reikalingas bent jau 30 km/h greitis, o tokį judėjimą galima užtikrinti tik nakties metu, kada eismo intensyvumas sumažėja iki minimumo.

Be to, pasak T. Juknos, valymo metu, du ar trys automobiliai (priklauso nuo kelio pločio) rikiuojasi vienas šalia kito ir juda visu važiuojamosios dalies pločiu, o toks išsirikiavimas ir judėjimas (technologiniu greičiu) įmanomas tik nakties metu.

„Atkreipiame dėmesį, kad sniego valymas miesto sąlygomis ir magistraliniuose keliuose ženkliai skiriasi, todėl negalima lyginti miesto gatvių su regioniniais keliais. Regioniniuose keliuose nėra gatvės šulinėlių, šviesoforų, kamščių, šalikėlėse pristatytų automobilių. Miesto gatves barstyti ir valyti stengiamasi esant kuo mažesniam transporto judėjimui, kad spec. paskirties automobiliai galėtų saugiai judėti miesto gatvėmis, pasiektų reikiamą judėjimo greitį, saugiai ir efektyviai išbarstytų druskos mišinį ir išlaikytų technologinius reikalavimus, keliamus šių darbų vykdymui“, – teigė T. Jukna.

Komentarai

 • Gatvės siaubingos, sunku važiuioti, tačiau savivaldybė amžiais turi pasiteisinimą, įdomu kokį maršrutą nustatė, tikriausiai nuo savo namų, nes ten amžinai valo. Gatvių valymui turėtų skirti daugiau pinigų, iš mūsų mokesčių mokėtojų, o ne eglutei juokingai išleisti tokias sumas, įdomu, kas atsakingi už žmonių pinigų mėtymą, kas atsakys, už mašinų tvarkymą, reikia sukilti tegul savivaldybė apmoka už mašinų remontą.

  • Atsakyti
 • Ne tik gatvės ir šaligatviai nevalomi. Paaiškinkit man-kodėl prie vieno kito privataus namo sniegas nukastas,o prie daugelio ne? Prie kai kurių pripilta tik druskos.Jau dabar sniego-druskos pliurė.Ir prie daugelio privačių įstaigėlių šaligatviai nevalomi.Ką,nebėra darbuotojų,kurie turi vykdyti patikrą?Tada belieka administracijai keltis nuo šiltų kėdžių ir įpareigoti gyventojus.O jei šito įstatymas neleidžia-pasirūpinti,kad būtų valomi šaligatviai „valdiškai“.Tas dejavimas dėl žmonių trūkumo ar darbo naktį-juokingas.Jūsų toks darbas-priklausote nuo oro sąlygų! Kodėl nedejuojate kad „nėra ką veikti“ kai to sniego nebūna?Algą vistiek gaunate. Vadinasi reikia atidirbti kai to reikalauja sąlygos.

  • Atsakyti
  • Privatūs namai patys apsivalo.

 • Blogai

 • Kai vaidiname darbą,o rezultatas 0.Ar atsakomybės nėra? Pėsčiųjų perėją ir dalis jų mieste,prie ligoninės Smėlynės g. Nenukasama bent 2-3 d.Per pliurą brenda žmonės.Važiuojate pro šalį ir nematote?

 • Tokių nevalytų gatvių nei viename mieste nėra. Susigriebia valyt, kai avarijų daugybė nutinka.

 • Gal kas galite kelininkams parodyti kelią į Rožyną? Akivaizdu, kad neturėdami navigacijos neranda.

 • Miestas šią žiemą valomas labai blogai

Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų