Palangos gyventojas D. G. neprisipažįsta kaltas, kad bėgdamas nuo policijos vogta mašina sužalojo tris žmones. M. GARUCKO nuotr.

Gaudynių kelyje trileris keliasi į teismą

Gaudynių kelyje trileris keliasi į teismą

Panevėžio apygardos teisme – tikrą trilerį Panevėžio aplinkkelyje šių metų pradžioje susukusio palangiškio byla.

Bėgdamas nuo policijos iš Estijos vogtu prabangiu automobiliu, 21-erių vaikinas sukėlė avariją, per kurią sunkiai sužaloti trys Ukrainos piliečiai. Kaltės šešėlio dėl šios nelaimės neišvengė ir policija.

Kalbės tik po kitų

Į Panevėžio apygardos teismą penktadienio rytą su advokatu atvykęs D. G. kaltės dėl beveik prieš metus įvykusios nelaimės nepripažįsta. Motyvus ir priežastis, kodėl spruko nuo jį stabdžiusios policijos, jaunuolis pažadėjo paaiškinti po to, kai parodymus pateiks kiti bylos dalyviai. Daugiau kalbėti anksčiau neteistas, nevedęs, šiuo metu dirbantis Palangos gyventojas nepanoro.

Jo gynėjas tikino, kad anksti kaltinti žmogų dėl kraupaus eismo įvykio. Avarija, pasak advokato, iš principo yra netyčinis įvykis.

Nelaimingas atsitikimas Panevėžio aplinkkelyje, ties Bernatonių kaimu, nutiko dar vasario 5-osios rytą. Visos pagalbos tarnybos tuomet gavo pranešimą, kad susidūrė du lengvieji automobiliai ir vilkikas, trys žmonės prispausti.

Žinia apie vogtą automobilį

Atvykę į vietą, iš sumaitoto automobilio „Nissan Primera“ pareigūnai ištraukė ir medikams perdavė tris smarkiai sužalotus žmones. Paaiškėjo, kad tai buvo į Lietuvą pirkti automobilių atvykę Ukrainos gyventojai.

Dar vieną pilietį pareigūnai ištraukė iš BMW 730 automobilio, kuris priešpriešiais rėžėsi į užsieniečių mašiną ir po to dar atsitrenkė į vilkiką. BMW vairuotojo sveikatai didelės grėsmės nebuvo, todėl iš ligoninės jis keliavo tiesiai į areštinę. Mat avariją jis sukėlė po policijos gaudynių. Į kraupias lenktynes kelyje jaunuolis leidosi vogtu automobiliu, tikėdamasis pasprukti nuo pareigūnų.

Apie prabangios transporto priemonės vagystę iš Estijos Lietuvos policija informaciją gavo tos pačios dienos rytą. Apie tai, kad vogtas automobilis kirto Latvijos sieną ir pralėkė Saločių pasienio postą, netrukus pasiekė ir Panevėžio pareigūnus, kurie išvažiavo link Pasvalio sutikti nurodytos mašinos. Ją Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato kelių patrulių ekipažas pastebėjo prie pat Pasvalio rajono riboženklio.

Liko tik šauti

Kas vyko toliau, teismui pasakojo vienas pareigūnų A. L. Jo teigimu, policijos dėmesį po pirmojo prasilenkimo kelyje pajutęs BMW vairuotojas bandė sprukti. Jo greitis vietomis siekė net daugiau nei 200 kilometrų per valandą. Vienu tarpu bėglį sulaikė judriame „Via Balticos“ kelyje susidariusi vilkikų virtinė, tačiau policijai sekant ir signalizuojant šviesos ir garso signalais, eismas išsisklaidė į šonus ir BMW atsivėrė laisvas koridorius.

„Kilo pavojus, kad važiuojant tokiu dideliu greičiu gana intensyvaus eismo kelyje įvyks avarija ir nukentės žmonės. Todėl įvertinę sąlygas ėmėmės griežtesnių veiksmų“, – pasakojo devynerius metus patrulių kuopoje dirbantis ir ne vieną bėglį gaudęs A. L.

„Per ikiteisminį tyrimą įtariamasis paaiškino, kad, jo manymu, jis važiuodamas tuo keliu kažkur galėjo pažeisti taisykles ir nestojo bijodamas, kad praras vairuotojo pažymėjimą ir bus sulaikytas policijos pareigūnų.“

D. Skrebiškis

„Ežiu“ vadinamos užtvaros ekipažas pakloti jau nebegalėjo, priekyje bėglio nebuvo kitų ekipažų, eismo spūsties sudaryti nebepavyko, tad patrulis išsitraukė ginklą. Du kartus įspėjęs BMW vairuotoją šūviais į orą ties Paįstriu, peršovė kairę užpakalinio rato padangą.

Tačiau mašina dar keletą kilometrų didelių greičiu lėkė ir galiausiai metėsi į priešingą eismo juostą, kur važiavo ukrainiečių automobilis.

„Šoviau per langą, tuo metu patogiau buvo taikytis į kairį ratą. Padanga iš karto nesprogo, ji subliūško pamažu. Situacija buvo itin stresinė, negirdėjau, ar per raciją man buvo leista šauti“, – smulkiai pasakojo iš viso 15 šūvių paleidęs pareigūnas, paklaustas teisėjo, kodėl nesitaikė į dešinę padangą. Tuomet mašina galbūt nebūtų nuskriejusi į priešpriešinę eismo juostą.

Iš viso gaudynės tęsėsi apie 6 minutes, per kurias nuvažiuota 18 km. A. L. ne pirmą kartą savo darbo praktikoje bėgliui gaudyti pasinaudojo šautuvu.

Gresia ilga nelaisvė

Ikiteisminis tyrimas dėl šio įvykio buvo pradėtas ir policijos atžvilgiu. Tačiau nenustatyta, kad bėglį gaudę pareigūnai atliko neteisėtus veiksmus.

„Objektyvias aplinkybes per ikiteisminį tyrimą įtariamasis nurodė, kad būtent tuo automobiliu važiavo, nepakluso policijos pareigūnų reikalavimams sustoti, tam tikrą laiką buvo persekiojamas policijos pareigūnų. Kelių eismo taisyklės buvo šiurkščiai pažeistos, todėl išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir susidūrė su kitu automobiliu, jame buvusiems trims asmenims buvo  sunkiai sutrikdyta sveikata. Per ikiteisminį tyrimą įtariamasis paaiškino, kad, jo manymu, jis važiuodamas tuo keliu kažkur galėjo pažeisti taisykles ir nestojo bijodamas, kad praras vairuotojo pažymėjimą ir bus sulaikytas policijos pareigūnų“, – sakė prokuroras Donatas Skrebiškis.

Už tokius veiksmus, anot jo, BMW vairavusiam D. G. gresia nuo 2 iki 12 metų nelaisvės.

Remia ir policiją

Nukentėję Ukrainos piliečiai į teismo posėdžius Panevėžyje atvažiuoti atsisakė dėl sveikatos bėdų ir didelių išlaidų. Jiems atstovauja advokatas Aivaras Alimas.

Teisininkas informavo, kad nukentėjusieji ilgai tiek Lietuvoje, o vėliau gimtinėje gydėsi sunkius sveikatos sutrikdymus. Jų padariniai jaučiami ir dabar. Vienas iš nukentėjusiųjų liko iš dalies nedarbingas.

Ukrainiečiai advokatui pasakojo, kad iš priekio atlekiantį BMW spėjo pamatyti tik vairuotojas, kiti keleiviai iki pat smūgio nieko nesuprato. Pasak advokato, kol kas neaišku, ar avarija įvyko dėl kaltinamojo, ar policijos veiksmų. Todėl pastarųjų patruliui nukentėjusiųjų gynėjas turėjo labai daug klausimų.

Pareigūnų pokalbių per gaudynes išklotinių tiek automobilyje, tiek per racijas pareikalavo ir kaltinamojo advokatas.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų