Gatvės tvarkytojų radinys – senasis grindinys

Gatvės tvarkytojų radinys – senasis grindinys

Miesto istorija – ne tik kas matyti ant žemės, bet ir po ja. Panevėžyje kelininkams kapitaliai pradėjus tvarkyti Nevėžio upės pakrante vingiuojančią A. Jakšto gatvę, atkastas unikalus grindinys. Spėjama, jis galėtų siekti 19 amžiaus vidurį.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Tomo Juknos teigimu, grindinys išklotas iš paprasčiausių lauko riedulių. Šie, anot pavaduotojo, bus išvežti, o gatvėje paklotas naujas pagrindas bei naujas asfaltas. A.Jakšto g. taip pat numatyta atnaujinti apšvietimą, pėsčiųjų ir dviračių takus, lietaus nuotekų tinklus, įrengti apie 120 automobilių stovėjimo vietų. Gatvės rekonstrukcija kainuos per 1,7 mln. eurų.

Autentika – tik centre

Pasak T.Juknos, akmenų grindinį asfaltas slepia bene visose miesto centrinėse gatvėse. Tačiau po planuojamos Panevėžio viešųjų erdvių rekonstrukcijos tik kelioms trumputėms gatvelėms numatyta sugrąžinti autentišką turėtą išvaizdą.

Pavaduotojo teigimu, akmeninį grindinį ketinama palikti gatvelėse, besišakojančiose į abis puses nuo Respublikos gatvės atarpoje tarp Klaipėdos ir Vasario 16-osios gatvių.

Netašyti lauko rieduliai šiais laikais tikrai nėra tinkamiausia gatvės danga. Mažose gatvelėse tokį grindinį, saugant jų autentiškumą, galima palikti, bet intensyvaus eismo gatvėse toks sprendimas sukeltų daug nepatogumų“, – mano T. Jukna.

Grindinį išgelbėjo gyventojai

Rieduliais klotas senovinis beveik 200 metrų grindinys Panevėžyje buvo atkastas 2010-aisiais, Birutės gatvėje už europines lėšas tvarkant kanalizacijos tinklus. Tąkart statybininkų planus jį išardyti sugriovė gyventojai.

Istoriniai duomenys byloja, kad šis grindinys paklotas 1835 metais. Juo buvo galima pasiekti miesto širdyje įsikūrusią turgavietę. Bėgant metams, grindinys užklotas asfalto danga. Gatvę tvarkę ir asfaltą nuardę statybininkai ir aptiko šį grindinį.

Panevėžio gatvės pradėtos kloti nuo XIX a. pradžios. Miesto valdžios susirinkime 1820 metais priimtas nutarimas, kad reikia iškloti grindiniu turgaus ir aplink esančias gatves.

Komentarai

 • Mano manymu gatves 100m senumo grindinį reikia palikti. Juk tai senovinis paveldas.

  • ir važiuos šita judria gatve automobiliai kaip per kratytuvus?
   Gimdyvės greitukėse gimdys, datys ir be stomatologo byrės… Kas toje gatvėje? Dvi poliklinikos, ligoninė, gimdymo namai, vaistinės, stomatologai, rajono greitoji pagalba. Valio pakratymams viešojo gydymo sektoriuje?
   Gal jau geriau savo šiltuose butuose ir namuose istoriškai paveldiškai rankutėmis patalynę skalbkite?

   • Tegu lir aslą vietoj grindu pasidaro, gyvens tikroje autentiškoje aplinkoje 🙂

    • Ant viršaus užasfaltuoti ir visiems OK

 • Galima ir palikti,juk tai istorija

 • Tai zinoma palikite

  • Gatves asfaltuoti tai yra velnio isgalvojimas kaip ir salies elektrifikacija. Uzdrausti tualetini popieriu kaip senajam kaimui nebudinga daikta ir padalinti visiem padziovintu krieno lapu. Istorjia paveldu privalo kvepeti.

   • Atsakyti
 • PALIKTI

  • leisti važiuoti tik arklių tempiamais vežimais ir tik į turgų
   Gyvajai archeologijai valio!

 • Yspūdingu originaliu 2400 metų senumo nepažeistu laivu organizuojame NEMOKAMĄ kruizą maršrutu Klaipėda-Kylis. Maistas, nakvynė, linksmybės NEMOKAMAI. Neišdildomi įspūdžiai garantuoti!
  Registracija tel. 2-33 -3-22.
  https://www.delfi.lt/video/mokslas-ir-gamta/juodosios-juros-dugne-rastas-seniausias-nepazeistas-laivas.d?id=79406801

  • Atsakyti
 • Juk tai yra istorija, o istorijos ardyti negalima !

 • kiek buvo akmenimis grįstų gatvių sunku ir išvardyti, nekurios tašytais akmenimis kaip Elektros, Respublikos. Atėjo barbarai, kuriems nėra nieko gražaus ir švento išdraskė išsivežiojo po kolektyvinius sodus, pragėrė. Nuvertė kuprotą tiltą – galėjo nors fragmentą palikti. Kaip gražu būtų pavaikščioti tokiu grindiniu, prisiminti senąjį Panevėžį .Nuvažiuokite besmegeniai į užsienį, pamatysite kaip ten vertinamas paveldas. Tokius dalykus turi spręsti liaudis, bet ne saujelė biurokratų.

 • Jokiu būdu neardyti senojo grindinio. Palangos tiltas buvo pajudintas …

Rodyti visus komentarus (14)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų