Dembavos gatvės gyventojai ironizuoja gyvenantys kaip kurorte – gatvę rekonstruojantys rangovai supylė kalnus smėlio kaip kokiose kopose, o po langais balos virto jūra. P. Židonio nuotr.

Gatvės rekonstrukcija pavertė įkaitais

Gatvės rekonstrukcija pavertė įkaitais

Priemiestinės Dembavos gyventojai ironizuoja, kad dabar jie turi net ir jūrą su smėlio kopomis. Gyvena kaip kurorte, tačiau džiaugsmas menkas. Prieš metus pradėta vienos pagrindinių Dembavos gatvių rekonstrukcija vyksta vėžlio žingsniu ir jau baigia dembaviškiams apkarsti. Panevėžio rajono savivaldybė pripažįsta, kad gyventojų skundai plaukte plaukia, o ir pati turinti pretenzijų rangovei „Panevėžio melioracijai“, tačiau šios niekaip negali paspartinti.

Kurortas per prievartą

Nors Dembavos gatvės tvarkymo darbai prasidėjo dar pernai pavasarį, joje gyvenanti Panevėžio rajono Tarybos narė Daiva Juodelienė sako rankos pirštais galinti suskaičiuoti, kiek kartų matė darbininkus.

„Dirbama pagal nuotaiką – kada nori, kiek nori ir kaip nori. Šiuo metu darbų grafikas toks – viena diena per mėnesį. Atvažiuoja, išverčia po langais smėliuko ir dingsta mėnesiui. Čia tam, kad išsiilgusiems vasaros prie jūros važiuot nereiktų – štai jums smėlis, o po nakties ir jūra – kuo ne kurortas ta Dembava“, – ironizuoja D. Juodelienė.

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį gerai palijus, dembaviškiai pasijuto tarsi gyventų prie pat vandens telkinio – kai kurie sklypai tapo neišbrendami. Net parduotuvę vanduo apsėmė taip, jog net su auliniais sudėtinga nubristi. Keisčiausia, anot D. Juodelienės, kad tik praėjusiais metais buvo rekonstruoti nuotekų tinklai.

„Pernai rekonstruota nuotekų sistema visiškai neatlieka savo darbo, todėl pirmadienio rytą atsikėliau tarsi prie jūros. Įdomu, kaip jaučiasi tėveliai, leisdami vaikus į mokyklą? Gal valteles iš Savivaldybės gavo?“ – netvarka vienoje pagrindinių priemiesčio gatvių piktinosi D. Juodelienė.

Į kiemą – per tramplyną

Dembaviškiai kraipo galvas matydami, kad jų svarbioje gatvėje šiuo metu tvarkomi šaligatviai, o tik po to bus imamasi ir pačios gatvės. O ir šaligatvių remonto technologija žmonėms visiškai nesuprantama.

„Prieš kokį mėnesį atvežė ir supylė didžiausią kalną smėlio. Kaip nori, taip perlipk. Po kurio laiko atvažiavo sutankinti. Tokios klaikios darbų organizavimo tvarkos dar nemačiau. Ir jeigu tokiais tempais ir toliau bus dirbama, neužteks ir dar metų. Bet juk rangovas „Panevėžio melioracija“ įsikūręs toje pačioje Dembavoje, trūksta tik jo geranoriškumo“, – įsitikinusi D. Juodelienė.

„Dembavos gatvė nėra kuo nors išskirtinė, kad jos remontas truktų net dvejus metus. Todėl suprantamas ir gyventojų pyktis, kai viską išrausė ir taip paliko.“

V. Gylys

Kantrybės taurę perpildė praėjusios savaitės pabaigoje sukloti šaligatvio borteliai. Jie tokie aukšti, kad gyventojai tiesiog nebegali įvažiuoti į savo kiemus – net visureigiui tokie tramplynai neįveikiami. Žmonės baiminasi, kad ištikus nelaimei, į jų kiemus neįvažiuotų nei greitoji, nei ugniagesiai gelbėtojai.

„Labai norėjome gatvės rekonstrukcijos. Prisiprašėme. Pamenu, rajono meras tvirtino, kad neva atima iš kitų rajono gyventojų, kad dembaviškiai turėtų sutvarkytą gatvę. Deja, išrausti šaligatviai, purvas ir nepatogumai tęsiasi jau antrus metus ir labiau primena pasityčiojimą iš gyventojų“, – teigė D. Juodelienė.

Rajono Savivaldybės administracija teisinasi irgi turinti priekaištų „Panevėžio melioracijai“, bet negalinti priversti rangovės sparčiau dirbti. P. Židonio nuotr.

Išrausė ir paliko

Dembavos bendruomenės pirmininkas Valentinas Gylys irgi neslėpė, kad gyventojai nusivylę ne tik gatvės rekonstrukcijos darbų kokybe, bet ir jų organizavimu. Žmonėms suprantama, kad gatvės tvarkymo darbai kelia tam tikrų nepatogumų, jie tikrai linkę pakentėti, tačiau procesas pernelyg ilgai užsitęsė.

„Gyventojai nėra patenkinti, kad darbai trunka tiek ilgai. Šaligatviai išarti, gatvių bortai įrengti taip aukštai, kad žmonės nebegali įvažiuoti į savo kiemus. Natūralu, kad kyla nepasitenkinimas“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkas.

Nepatogumų patiria ne tik šioje gatvėje gyvenantieji. Dembavos gatvėje yra vieni svarbiausių gyvenvietės objektų: progimnazija, parduotuvė, kavinukė, autoservisai, degalinė, Panevėžio regioninis karo prievolės ir komplektavimo skyrius, kiek tolėliau – vaikų darželis, biblioteka. Pasak V. Gylio, eismas šia gatve išties intensyvus, todėl nesuprantama, kodėl arterinės gatvės rekonstrukcija juda taip lėtai.

„Dabar karantinas, žmonių gerokai mažiau, bet ateis vasara, kaip reikės dirbti kad ir tai pačiai kavinukei, bet kai šaligatviai taip išarti, klientai neturės kur pasistatyti savo automobilių. Dembavos gatvė nėra kuo nors išskirtinė, kad jos remontas truktų net dvejus metus. Todėl suprantamas ir gyventojų pyktis, kai viską išrausė ir taip paliko“, – sakė bendruomenės pirmininkas.

Galutinis terminas – ruduo

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis teigė, kad sutartis su „Panevėžio melioracija“ dėl Dembavos gatvės rekonstrukcijos pasirašyta dar 2019-ųjų lapkritį. Pagal sutartį gatvės rekonstrukcija turėjo būti baigta per 14 mėnesių. Tiesa, buvo palikta galimybė 12 mėnesių terminą pratęsti vieną kartą dėl svarbių priežasčių. Tai ir buvo padaryta.

„Turėjome daug pažadų, kad padarys suplanuotus darbus. Nežinau, kodėl, bet tiek, kiek buvo suplanuota, darbų nebuvo atlikta. Visos gatvės rangos darbų vertė – 548 tūkst. eurų, tačiau pirmais metais spėta padaryti darbų tik už 134 tūkst. eurų“, – teigė administracijos direktorius.

Pasak E. Lunskio, su „Panevėžio melioracija“ daugiau pratęsti sutarties negalima. Visus darbus ji privalo baigti iki šių metų rudens.

„Projektas turi būti baigtas šiemet. Dirbame su rangovais, raginame juos greičiau baigti darbus, bet kol kas sunkiai sekasi“, – pripažįsta E. Lunskis.

Dembavos gatvė tvarkoma jau daugiau kaip metus. Gyventojai nebeturi šaligatvių, o į kiemus įvažiuoti neįmanoma net su visureigiu. D. Juodelienės nuotr.

Derintis teks gyventojams

Bendrovės „Panevėžio melioracija“ generalinis direktorius Paulius Petkevičius teisinosi, kad pernai sparčiau vykdyti darbus sutrukdė tam tikri nesklandumai, o šiemet – vėluojantis pavasaris. Direktorius dievagojasi, kad kai tik orai leis, darbai įsibėgės.

„Darbai jau pradėti. Kaip ir numatyta sutartyje, jie bus baigti šių metų rudenį. Nemažai darbų jau baigta, liko įrengti šaligatvį ir sutvarkyti gatvės dangą“, – aiškino P. Petkevičius.

Kad po gatvės komunikacijų sutvarkymo skęsta kai kurie sklypai – ne jų kaltė. Visos naujai rekonstruojamos gatvės yra šiek tiek aukščiau negu jų pirmtakės, tad ir gretimai einančių sklypų savininkai privalo kitaip spręsti lietaus nuotekų problemą. Panašu, kad dembaviškiai rūpesčių turės ir dėl aukštų šaligatvio bortų. Pasak P. Petkevičiaus, gyventojai privalės patys susiderinti savo kiemų ir gatvės aukščius.

„Dirbame pagal projektą, kurį pateikė užsakovas – Panevėžio rajono savivaldybė. Mes nieko keisti negalime. Suprantame, kad gyventojams yra tam tikrų nepatogumų. Kai kurie jų dabar turi problemų dėl įvažų, bet visos naujai tvarkomos gatvės tampa aukštesnės, tad gyventojams reikės iš naujo susiderinti gatvės ir savo kiemų aukščius. Prie kiekvienos naujovės reikia priprasti“, – aiškino P. Petkevičius.

Apžiūrėjo ir meras

Vienas iš „Panevėžio melioracijos“ akcininkų yra pats rajono meras Povilas Žagunis. Jis teigia pirmadienį pats nuvykęs pažiūrėti, kaip rekonstruojama gatvė. Pasak mero, gyventojų problemos jam žinomos, tačiau iš jų pusės reikėtų šiek tiek kantrybės.

„Darbai vyksta pagal grafiką. Man irgi norėtųsi, kad atvažiuotų, padarytų iki galo ir išvažiuotų, bet taip greitai niekas nevyksta. Kaip tik pats pirmadienį buvau nuvykęs pasižiūrėti: gatve pravažiuoti galima, vienoje pusėje sudėtas šaligatvis. Kada užsidės dangos sluoksnis, įvažos automatiškai nužemės. Gyventojams reikėtų šiek tiek kantrybės“, – aiškino P. Žagunis.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų