Statybų prižiūrėtojams teismas davė tris savaites ištaisyti trūkumus savo skunde dėl Savivaldybės išduoto statybos leidimo rekonstruoti „Garsą“. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

„Garso” teisme negins

„Garso” teisme negins

 

Krūvos raštų, bandžiusių sustabdyti kino centro „Garsas“ rekonstrukciją į modernųjį Stasio Eidrigevičiaus menų centrą, sulaukę prokurorai nesikreips į teismą dėl viešojo intereso gynimo.

„Pareiškėjų inicijuota iniciatyva pastato išsaugojimui negali būti iškelta virš kitos visuomenės dalies suinteresuotumo pastato rekonstravimu bei atnaujinimu“, – teigiama Panevėžio apygardos prokuratūros nutarime.

Tokį sprendimą prokuratūra priėmė išnagrinėjusi net tris nuo pernai rugsėjo iki gruodžio jai atsiųstus raštus: Valstybinės kultūros paveldo komisijos pareiškimą dėl planuojamų statybų teisėtumo, pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ bei Panevėžio tarybos opozicijos prašymus dėl viešojo intereso gynimo.

Istorinės dalies nesudarkys

„Garso“ rekonstrukcijos į SEMC aplinkybes prokuratūra nagrinėjo, regis, visais įmanomais aspektais – ne tik statybos leidimo išdavimo detales, bet ir kino centro pastato istorinę vertę.

Tyrimą atlikę prokurorai surinko duomenis, kokiu pagrindu ir kokiais motyvais Panevėžio savivaldybės Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba priėmė sprendimus atsisakyti įtraukti kino centrą „Garsas“ į Kultūros vertybių registrą. Kad šis pastatas Respublikos gatvėje atsidurtų tokiame registre, intensyviai siekė kovojantieji už esamo „Garso“ išsaugojimą. Pastatą paskelbus kultūros paveldo vertybe, jo išvaizdą keičiančiai rekonstrukcijai būtų buvęs užkirstas kelias.

Kilus viešoms diskusijoms dėl kino teatro pastato išsaugojimo bei tuo suinteresuotiems asmenims kreipusis į Kultūros paveldo departamentą dėl pastato įrašymo į kultūros vertybių registrą, departamentas šį klausimą buvo perdavęs svarstyti Savivaldybės Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai. Jos ekspertams neįžvelgus pastato vertingųjų savybių ir nepaskelbus jo kultūros paveldu, vos po pusmečio taryba vėl sulaukė rašto dar kartą grįžti prie to paties klausimo. Visgi ekspertai ir antrąkart pareiškė, kad kino centro Panevėžyje pastatas nėra tas, kurį vertėtų išsaugoti nepaliestą ateities kartoms. Mat nors kino centras šioje vietoje Respublikos gatvėje statytas dar 1920 m., iki šių dienų gerokai pakeitęs išvaizdą: 1964 m. senasis „Garsas“ nustojo veikti, o 1968 m. jo vietoje pagal tipinį to meto projektą iškilo naujas pastatas. Visgi dabartinis „Garsas“ atrodo nebe taip, kaip 7-ajame dešimtmetyje. Paskutinį kartą kino centras rekonstruotas 1999 m. ir jo išvaizda gerokai pakeista.
Kaip teigia Panevėžio apygardos prokuratūra, tyrimo metu negauta duomenų, kad dar kartą rekonstravus „Garso“ pastatą bus pakenkta Panevėžio istorinės dalies vertingosioms savybėms ar tai turės neigiamos įtakos arti esantiems kultūros paveldo objektams.

Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai net tris kartus svarsčius „Garso“ klausimą ir nesuradus, kodėl jis turėtų būti paskelbtas saugoma vertybe, įsikišo ir Valstybinė kultūros paveldo komisija. Šioji Panevėžio kino centro reikalų ėmėsi sulaukusi prezidentūros persiųsto „Garso“ gynėjų rašto.
Kultūros paveldo departamentui atsisakius tenkinti Valstybinės kultūros paveldo komisijos, esančios patarėja prezidentūrai ir Seimui, rekomendaciją dar kartą svarstyti dėl „Garso“ sovietinio pastato paskelbimo saugotinu, šioji kreipėsi į prokuratūrą. Tik šįkart – jau ne dėl „Garso“ istorinės vertės. Komisija įžvelgė, kad jo vietoje turintis iškilti SEMC pastatas suprojektuotas per aukštas Panevėžio senamiesčiui, dargi neturi šlaitinio stogo, todėl Savivaldybės išduotas leidimas statybai gali būti neteisėtas. Prokurorai savo ruožtu kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybų inspekciją (VTPSI) prašydama atlikti patikrinimą dėl planuojamos „Garso“ rekonstrukcijos į SEMC teisėtumo.
Prieš tai inspekcija net du kartus buvo pasisakiusi, kad Savivaldybės išduotas statybos leidimas yra teisėtas, bet apsvarsčiusi trečią kartą jį paskelbė neteisėtu. Mat, pasak VTPSI, nors rekonstrukcija neprieštarauja miesto nei detaliajam, nei bendrajam planui, visgi neatitinka istorinės dalies specialiojo plano reikalavimų. Pagal jį šioje vietoje pastatų aukštis gali būti 19 m, o SEMC su apžvalgos aikštele ant stogo sieks 25,8 m. Aktą su tokiomis išvadomis VTPSI pateikė ir Panevėžio savivaldybei. Šioji pareiškė, kad inspekcija pražiūrėjo esminį dalyką – 19 m aukštis numatytas naujai statomiems pastatams, o „Garsas“ bus rekonstruojamas.

VTPSI ėmėsi dar kartą tirti savo pačios išvadas ir kol kas nėra pateikusi galutinio atsakymo.
Panevėžio apygardos prokuratūra teigia, jog jai kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo būtų nepagrįsta ir nelogiška, mat pati VTPSI, kaip statybos priežiūrą atliekanti institucija, pati ėmėsi veiksmų.

Motyvų ne vienas

Prokurorai teigia nustatę ir kitų svarbių aplinkybių, dėl kurių atsisakyta kreiptis į teismą dėl SEMC.
Kaip teigiama Panevėžio apygardos prokuratūros nutarime, nagrinėjamu atveju yra svarbu, kad nebūtų prarastos valstybės investicijos, numatytos kino teatro „Garsas“ rekonstravimui į SEMC.
„Pažymėtina, kad rekonstruojamas pastatas (kino teatro „Garsas“) nėra įtrauktas į vietinės reikšmės kultūros vertybių registrą, dalis Panevėžio miesto bendruomenės pasisako už pastato išsaugojimą, kita Panevėžio bendruomenės dalis pasisako už rekonstrukciją. Pareiškėjų inicijuota iniciatyva pastato išsaugojimui negali būti iškelta virš kitos visuomenės dalies suinteresuotumo pastato rekonstravimu ir atnaujinimu“, – rašoma prokuratūros nutarime.

Be to, Savivaldybės taryba vasario pradžioje patvirtino naują Panevėžio istorinės dalies specialųjį planą, o pagal jį būsimojo SEMC 25,8 m aukštis jau nebeturėtų kelti diskusijų.
„Garso“ rekonstrukcijos į SEMC niuansus išnagrinėjusios Panevėžio apygardos prokuratūros verdiktas: pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ prašyme, taip pat miesto Tarybos opozicijos prašyme ir Valstybinės kultūros paveldo komisijos pareiškime keliamas ginčas nepažeidžia viešojo intereso, todėl priimtas sprendimas nesikreipti į teismą dėl jo gynimo.

Tiesa, šis Panevėžio savivaldybei optimistinis nutarimas dar gali būti per mėnesį skundžiamas aukštesniajam prokurorui.

Rengiasi ieškoti rangovo

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna teigė apie prokuratūros nutarimą girdėjęs, nors apie jį miesto valdžios nėra oficialiai informavusi nė viena iš pusių, kurios teikė prašymus teisėsaugai dėl viešojo intereso gynimo.
Pasak T. Juknos, šiuo metu Centrinei projektų valdymo agentūrai yra pateikti tikrinti „Garso“ rekonstrukcijos rangos darbų viešojo pirkimo dokumentai. Planuojama, kad agentūra patikrinimą baigs iki mėnesio pabaigos ir Savivaldybė galės skelbti konkursą rangovui atrinkti. Administracijos direktorius skaičiuoja, kad šis užtruktų maždaug pusę metų, o tai reiškia, kad kino centro virsmas į SEMC galėtų startuoti 2021-ųjų pradžioje.
Visgi Savivaldybė dar turi sulaukti ir VTPSI verdikto, ar statybos leidimas „Garsui“ rekonstruoti yra teisėtas.

Svarbus ne tik Panevėžiui

T. Jukna neslepia, jog jei statybų inspektoriai, jau dukart leidimą pripažinę teisėtu, vieną kartą – neteisėtu, nuspręs, kad dokumentas negaliojantis, Savivaldybė nusiteikusi kreiptis į teismą.
„Istorinės dalies specialiajame plane ne didesnis nei 19 metrų aukštingumas galioja tik naujai statybai, o apribojimų rekonstruojamiems pastatams tikrai nėra. Be to, pastatas stovi ne prie gatvės, bet kvartalo viduryje, o specialiajame plane kalbama apie aukštingumą pastatų, esančių prie gatvės“, – pabrėžė T. Jukna.

SEMC projektą administracijos direktorius vadina reikšmingu ne tik Panevėžiui, bet ir Lietuvai.
„Tai viena iš pavyzdinių kultūros įstaigų konversijų iš sovietinio paveldo į europinio lygmens centrą, kuris pritrauks ne tik pavienius lankytojus, bet ir užsienio svečius. Centras bus orientuotas ne į vieną kryptį, o multifunkcinis. Jo veikla bus išvystyta iki ne tik Baltijos šalyse, bet ir Europoje žinomų renginių. Tiek aprėpti šiandieną nesugebėtų nė viena Panevėžio įstaiga“, – pabrėžė T. Jukna.

Komentarai

 • Va kodėl nekenčiu artėjančių seimo rinkimų. Jeigu galios centrai ir toliau išsicentruos, tai tada ir mano įpėdiniams, ir mano vietininkams bus amen.

  • atrodo, kad yra už ką padėkoti

   • posovietinėje erdvėje laisvė įdienoja ne iškart

    • Būtina įvesti atsakomybę skundikams ir trukdytojams!

     • panevėžiečiai patys nubaus seimo rinkimuose nebalsuodami nei už koncervatoriškus Vitaliuką, Girdzijauskienę, Indianą, nei už kailį pakeitusį Matelį, nei už ,,Panevėžio politiką“, kaip jį vadina KK2, Povilą

     • Seimo nario vadinimas ,,Panevėžio politiku“ yra daugiau negu ženklas

 • VALIO !!!
  Tai pati geriausia naujiena laisviems žmonėms, nuoširdžiai švenčiantiems sovietinio jungo pabaigos 30-metį 🙂 🙂 🙂

  • Jo!
   Trispalviškas apšvietimas ir po kitas sovietines ale broliškas respublikas pribarstyto to paties unifikuoto projekto sovietinis statinys argi ne iš skirtingų, prasilenkiančių pasaulių? Argi toks derinys nėra šizofreniškas?

   • Neabejoju, kad esminė klaida prieš 30 metų yra nepadaryta liustracija. Kas suskaičiuos ir pasakys, kiek KGB informatorių ir bendradarbių nusėdo marginalinių politikų gretose, braškančioje švietimo sistemoje, ministerijose ir tų tų įstaigų kabinetuose? Politinis egoizmas, savanaudis populizmas, žmonių kiršinimas temdo ne tik sąžinę – ir protą, o aršiausi trukdytojai akivaizdžiai griauna save.

 • Pusę penkių vakaro važiuoja Jonas ir Petras per neapšviestą tiltą Panevėžyje.
  Griebdamas telefoną Jonas:
  – Skambinsiu į elektros tinklus arba savivaldybę.
  Petras:
  – Nuo kada prokuratūros darbo valandos taip sutrumpintos?

  • Atsakyti
  • Kvatoju balsu!

   • Atsakyti
 • Ko pritrūko tose skundų šūsnyse ? Ar raštai ne ant popieriaus? Ar parašai ne toje vietoje? Ar lapų skaičius per mažas? Gal sovietmetyje konservuoti žirneliai ar glaistyti sūreliai tau buvo neskanūs? Gal ilgiau nei 25 metus išsvajotojo buto eilėje pralaukei? Nu dar Petrą Cvirką nuo pjedestalo aukštumų nukelsite… Nu blyn.

  • Atsakyti
 • o kad prieš Astravo AE taip nenuilstamai būtumėte pasidarbavę…

  • Atsakyti
  • Kategoričeski Net.

 • Viskas savo vaga… Po 50 metų tokios pat diskusijos vyks dėl Eidrigevičiaus centro griovimo.

  • esu ir kaip tik dabar

  • Paprasta palyginti EMC IR Garsą . Eidirgevičiaus plakatai – liaudies romantizmas, susiformavęs socialistiniame laikotarpyje, užsistovėjęs ir nebekintantis stilius. Tiesa, žmogus gyvas, nors potencijos jau kaži ar galima laukti. Garsas – atitinka tarptautinius reikalavimus, jame galima rodyti filmus visų pasaulio kino studijų pagal vaizdo, garso rodiklius. Jei šį pastatą nugriautų, miestui tektų statyti naują , didelio plačiajuosčio ekrano salę. Patys pasverkite, ar tai realu. EMC siūlomą namų kino salytė panaikins Europinį miesto renginį. Taip ir tiek. Dauguma čia dėl paveldo diskutuoja. Ne tame esmė.

   • Atsakyti
 • Nuoširdžiai dėkui visai mero Račkausko vadovaujamai tarybos daugumai už begalines pastangas kelti mūsų mylimo miesto lygį!

 • iš sovietinio į europinį lygį???????????????????????????????????????????? MIRSIU, BET NEDALEISIU! Tik per mano lavoną!!!!!!

  • Atsakyti
  • …mano Lietuvoje taip nebus…

   • Atsakyti
   • Jo jo – MANO Lietuvoj sovietinių pastatų negriautų, paveldu paskelbtų! Dar kartą kvatoju. Na ir akyli komentatoriai 🙂

    • Atsakyti
    • patarkite kokiu nors pačiu švelniausiu būdu Urbšiui kad jis išsiprašytų ir žurnalistai prie jo pavardės parašytų ,,seimo narys“, nes antrašas ,,Panevėžio politikas“ tai skamba tikrai ne kažkaip.

 • Kodėl Panevėžyje projektuoja namą be šlaitinio stogo?
  Ir tegul niekas nesako, kad bus be šiaudinio stogo!

  • Atsakyti
 • Apmaudu, baugu ar skaudu dėl diktantų iš seimo?

 • ir aš keliskart per dieną pakeičiu kryptį, než

 • gėda Panevėžio oponuotojams

 • KOdėl visi komentarai iš vieno IP 2020.03.10 ????????????????????????????????

  • ir tavo pačio IP 2020.03.10 !?…

 • ,,Garso“ pastato sienose gyvena unikalus, niekur kitur psaulyje nesiveisiantis, neseniai atrastas endeminis pelėsis Pelezijus Sermuonauticus. Juolab kad pelėsis (angl. mold) yra siūliniai grybai, turintys vienintelį siūlą − hifą. Neleiskime skriausti VIENAHIFIŲ!

 • Žmones galima valdyti tol, kol neatimi iš jų visko, ką jie turi. Viską atėmus, žmogus vėl tampa nepriklausomas – jis vėl laisvas.

  • Atsakyti
  • Į 1968 metus dabar norėtų grįžti protestuotojai ir įsivaizduotų, kad gina ir saugo 1920 metais pastatytą ,,Garso“ pastatą.
   Tik ar 1968 metais buvo tokių, kurie drįso ginti buržuazinę atgyveną?
   Sovietai sugriovė tikrą senąjį ,,Garsą“ ir išlaisvino nuo prievolės dabar saugoti sovietinį namą.

 • Pastatas senas. gal reikėtų rekonstruoti. Bet, gink Dieve, nestatykite to eidrigevičiaus daugiaaukštės dėžutės. Ten ji darkys aplinką

Rodyti visus komentarus (32)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų