„Garso“ vardas atsidūrė drumstame vandeny – SEMC atstovai viešai kreipėsi į kino centro gynėjus prašydami ginant savo nuomonę remtis faktais ir argumentais, bet ne žeminančiais ir pašaipiais užgauliojimais.

„Garso“ gynėjus remia prie sienos

„Garso“ gynėjus remia prie sienos

Panevėžyje planuojamo statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) šalininkai teigia, kad dėl šio projekto kilusios aistros peržengė kultūringos diskusijos ribas ir perauga į patyčias. Planuojamo rekonstruoti kino centro „Garsas“ gynėjai nemano, kad jų pasisakymai prasilenkia su moralės normomis.

Kreipimąsi dėl nuolatinės viešos asmens orumą žeminančios informacijos skleidimo
SEMC vardu išplatinusi laikinoji jo direktorė Kristina Jakubauskaitė-Veršelienė neatmeta, jog dėl garsiam dailininkui, iš Panevėžio krašto kilusiam S. Eidrigevičiui daromo psichologinio spaudimo gali būti netgi kreiptasi į teismą.

„(…) glumina vis labiau ryškėjanti visas etikos ir padorumo ribas peržengianti tendencija juodinti ne tik projektą, bet asmeniškai menininką Stasį Eidrigevičių, pasirengusį miestui padovanoti didelę savo kūrybos kolekcijos dalį.

Pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti Garsą“ ir asmenų, besipriešinančių menų centro steigimui, skleidžiama žeminanti retorika S. Eidrigevičiaus atžvilgiu, viešai socialiniuose tinkluose ir asmeniškai elektroniniu paštu atakuojant menininką negatyvaus turinio informacija, formuoja neadekvataus bendravimo fenomeną.

Atsižvelgiant į tai, kreipiamės į asmenis, nepriimtinais būdais siekiančius savo tikslų, – gerbkite menininko Stasio Eidrigevičiaus garbę ir orumą, gindami savo nuomonę remkitės faktais ir argumentais, o ne žeminančiais ir pašaipiais užgauliojimais. Galiausiai – gerbkite save ir savo veiksmais neiškreipkite pilietinių iniciatyvų sąvokos“, – teigiama SEMC išplatintame viešame kreipimesi.

Mato psichologinį spaudimą

Pasak K. Jakubauskaitės-Veršelienės, situacija darosi dramatiška, o daug į viešąją erdvę paleistų kaltinimų yra be pagrindo.

„Šita tendencija prasidėjo dar metų pradžioje, kai S. Eidrigevičių tiesiogiai ėmė pasiekti pilietinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ atstovų elektroniniai laiškai. Tokie, kaip „saugokite savo vardą, Stasy“. Suprantu, kad tai nėra taip balta ir juoda, kai iš karto matoma, kas negerai. Bet kai žmogus pradeda gauti tokius laiškus, kuriais bandoma sukelti jam abejones, psichologinį diskomfortą, tai yra jau psichologinio smurto išraiška. Tokios nuolatinės injekcijos asmenį gali išbalansuoti, padaryti psichologiškai pažeidžiamą“, – teigė laikinoji SEMC direktorė.

Anot jos, stebina, kad su pasaulinio garso dailininku bendraujama ne tik stokojant pagarbos, bet ir žeminant jo asmenį.

„Praeitą savaitę S. Eidrigevičiaus vardas buvo minimas socialiniame tinkle plitusioje dažnutėje – eiliuotame pasišaipyme. Socialiniai tinklai yra visų mūsų kritinio mąstymo ir vidinės kultūros didžiulis išbandymas. Kas juose rašoma, vienaip ar kitaip pasiekia adresatą. Gerai, jei žmogus psichologiškai tam atsparus. Bet menininkai nėra politikai, kurie pasiruošę būti puolami iš visų pusių. Šitaip elgtis su menininku yra tiesiog nepagarbu, juolab kad S. Eidrigevičius – išskirtinio statuso asmenybė. Toks asmuo nusipelno žmogiškos pagarbos. Mes juk negalime prie prezidento prieiti ir sakyti: ei tu, Gitanai. Yra savaime suprantamos etiškos bendravimo normos, bet turbūt kažkam tai nėra suprantama“, – kalbėjo K. Jakubauskaitė-Veršelienė.

Plakatą naudojo neteisėtai

Socialiniame tinkle aistros dėl SEMC atkreipė ir Lietuvos autorių gynimo asociacijos dėmesį.

Panevėžietis, asmeninėje paskyroje paskelbęs įžeidų eilėraštį, neva dedikuotą S. Eidrigevičiui, ir tokiu kūriniu pasidalinęs su pilietine iniciatyvine grupe „Išsaugoti „Garsą“, sulaukė LATGA įspėjimo išimti prie eilėraštuko be S. Eidrigevičiaus sutikimo publikuotą jo paveikslą.

„Tikiuosi, kad tokie dalykai daugiau nepasikartos. Socialiniai tinklai nėra asmeninio naudojimo, o viešoji erdvė ir kūrinio viešinimas juose privalo būti derinamas su autoriumi arba jo atstovais. Tai nėra tas pats, kaip atsisiųstą iš interneto paveikslėlį atsispausdinti ir pasikabinti namuose ant sienos. Publikavimas socialiniuose tinkluose yra tas pats, kas viešinimas interneto portaluose – tam reikalingas leidimas“, – pabrėžė LATGA Menų skyriaus vizualiųjų menų poskyrio vadovė Gabrielė Naprušienė.

Anot jos, paskyros valdytojas, sulaukęs LATGA įspėjimo, be leidimo publikuotą S. Eidrigevičiaus plakatą išėmė.

Rodo į Konstituciją

Viešo paraginimo laikytis etikos sulaukusios pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ atstovai tvirtina S. Eidrigevičiui adresavę tik du laiškus ir nemanantys, jog jų vieši pasisakymai prasilenkia su moralės normomis.

„Pilietinė iniciatyvinė grupė „Išsaugoti „Garsą“ atstovauja daugiau nei 4000 asmenų, pasirašiusių peticiją dėl kino teatro „Garsas“ išsaugojimo. Į menininką Stasį Eidrigevičių, su kurio vardu ketinama griauti ,,Garsą“’, buvo kreiptasi du kartus – 2020 m. sausio 21 d. ir 2020 balandžio 22 d. Abu laiškai yra vieši, paskelbti socialiniuose tinkluose“, – „Sekundei“ teigė grupės atstovė Laura Mikšionienė.

„Gerb. Stasy Eidrigevičiau, net mes, kurie prašo Panevėžio miesto savivaldybės, Kultūros ministro, nestatyti menų centro, pavadinto Jūsų vardu Stasio Eidrigevičiaus menų centras, nugriaunant kino teatrą „Garsas“, prašome Jūsų, saugokite savo vardą. Mes esame prieš tai, kad Jūsų vardu prisidengiant, būtų vykdomas įstatymų pažeidinėjimas, sėkmingos daugiametės kultūros įstaigos naikinimas, istorinio pastato nugriovimas, miesto ir Lietuvos kino bei kultūros bendruomenės supriešinimas, neapykantos kurstymas, melo skleidimas, autorinių teisių pažeidinėjimas ir miesto istorinės kultūros paveldo dalies išdarkymas“, – menininkui rašė „Garso“ gynėjai.

Kitame laiške jie ragino SEMC kurti apleistame buvusiame konservų fabrike.
Anot L. Mikšionienės, „Lietuvoje tebegalioja Konstitucija, suteikianti teisę laisviems piliečiams reikšti savo nuomonę ir siekti racionalaus valstybės ir savivaldybės išteklių naudojimo“.

Komercinio kino nenaikina

K. Jakubauskaitė-Veršelienė teigia, jog aktyvieji „Garso“ šalininkai savo pareiškimuose naudoja klaidinančius argumentus. Pasak jos, ir keli tūkstančiai parašų po peticija išsaugoti sovietmečiu statytą kino teatro pastatą, surinkti visuomenei pateikus netikslią informaciją.

„Skleidžiama žinia, kad Panevėžyje naikinamas nekomercinis kinas, griaunamas kultūros paveldas. Visiškai suprantama, kad tą išgirdusiems žmonėms natūraliai kilo nuostaba, kodėl tokie dalykai vyksta. Ne su vienu kultūros sektoriaus žmogumi esu kalbėjusi apie tą situaciją, kad pastatas nėra joks kultūros paveldas ir nėra grėsmės nekomerciniam kinui. Tą išgirdęs ne vienas pakeitė savo nuomonę“, – tvirtino K. Jakubauskaitė-Veršelienė,
Pagal SEMC projektą, jame numatyta kino salė.

„Nesu girdėjusi nė vienos Savivaldybės darbuotojų minties, kad būtų svarstoma atsisakyti nekomercinio kino veiklos. Kaip tik šita kultūros sritis labai vertinama ir Savivaldybė nusiteikusi ją išlaikyti“, – sako laikinoji SEMC vadovė.

Nuo kultūros iki verslo

Nors SEMC dar nė nepradėtas statyti, projektas jau dabar visuomenę sukėlė ant kojų. Valstybinei teritorijų planavimo ir statybų inspekcijai (VTPSI) pateikus teismui prašymą panaikinti Panevėžio savivaldybės išduotą leidimą SEMC statybai, nors prieš tai pati inspekcija du kartus jį buvo pripažinusi teisėtu, projektą ginti stojo įvairios asociacijos – nuo kultūros iki verslo.

Praėjusią savaitę prezidentūrą, Vyriausybę, Kultūros ministeriją, VTPSI, paveldosaugininkus, Panevėžio savivaldybę pasiekė įvairių miesto ir šalies bendruomenių raštai, kuriuose reiškiamas palaikymas ambicingam Panevėžio projektui. Į aukščiausias šalies institucijas prašydami neužkirsti kelio SEMC kreipėsi Panevėžio alumnų asociacija, Lietuvos dailininkų sąjungos Panevėžio skyrius, Panevėžio krašto pramonininkai, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Panevėžio miesto Kultūros ir meno taryba, Lietuvos bibliotekininkų draugija, dauguma Lietuvos architektų sąjungos Panevėžio skyriaus narių, Kultūros savivaldos kolegija.

Kol kas teisme statybos leidimo SEMC peripetijos nepradėtos nagrinėti. Teismas grąžino statybų prievaizdams jų pačių skundą ir nurodė jį patikslinti iki gegužės 8-osios. VTPSI vakar dar nebuvo pateikusi pataisyto skundo.

 

Komentarai

 • Tai visu pirma projekto iniciatoriai turetu nagus griauzti is sarmatos.. kad 90metu gyvuojanti kino teatra rengiasi sulyginti su zeme. Kaip tas SEMC issiugdys ir uzsitarnaus gera varda tokioje vietoje pastatytas. Tegul isigije sklypa ar kita objekta ir isirengia ta semc savo vietje nuo nulio, kaip naikinti kas veikia 90 jau metu iki sios dar dienos.?! Kentes visas semc projektas ir aisku pats stasys jei parems visa si reikala, tegul nesistebi niekas jei ir po statytbu pagarbos nesulauks semc.

  • Atsakyti
  • Jei būtų tokių kaip Pane..tis valia, tai po šiai dienai urvuos gyventume: gi seniausias paveldas:) Kinas gi bus, tik kitame šiuolaikiškame formate. O kad ginamos kėdės po užpakaliais – tai nieko keisto…

   • briedas grynas XXI amžiaus trečiame dešimtmetyje kautis kruvinai prieš modernų meną

  • sovietinį ploščių seniai išmečiau, net garaže jo nebelaikau
   tai baik šlovinti tą sovietmečio statinį, nebeašarok
   raudony gvazdykai nebegrįš

   • Atsakyti
   • pagal tavo logika visus ir visus lietuvos statytus daugiabucius sovietu laikais reiketu nugriauti.. o ju 90% visu daugiabuciu siai dienai. Tikiu kad ir pats ar tavo seimos nariai gyvena 70s statyame bendrike. …tai griaunam ir eik po tiltu gyvent. istorijos neistrinsi arba susitaikai ir su ja gyveni arba tampi va tokiu bailiu…

    • Atsakyti
 • Reikšti savo nuomonę demokratinėje valstybėje reiškia…psichologinį spaudimą,,,,o rengti projektus neatitinkant LT įstatymams tai galima,,, po to inicijuoti jų pakeitimą galima,,,, dangstytis ES pinigais galima,,,, naikinti kitą kultūros sritį tai galima….

  • Nuomonė Lietuvoje kada skirsis nuo neadekvataus tęstinio visuminio presingavimo galgi ??????????????????????????

  • ar išaus kada ta diena, kai baigsite galabyti miestą?

   • Atsakyti
   • …rudenėlį ne vien lapeliai pagels ir nuo aukštybių nubyrės bei nukris…

    • Atsakyti
 • Kai už nupirktas paslaugas nėrą ką mokėti, tai galima ir taip…

 • tą SEMC valdiškų pinigų skalbyklą uždaryti….

  • Atsakyti
 • sodint į kalėjimą tuos „gynėjus“ seniai jau laikas, nes jie lyg zombiai, pagatavi perkąst gerkles bet kam, kas priešinasi komunizmo statytojų bonzoms… štai kas yra tautos priešai, visa ta šutvė už garsą, realiai- už sovietską vlast

  • žėėėėėk boobaa-a-a, kad tavęs kalėjman nepasodintų

   • Atsakyti
   • čia tu?

  • pritariu

   • Atsakyti
 • UŽ SEMC! Panevėžys yra vertas aukštesnio lygio nei sovietinis multiplikuotas reliktas.
  UŽ SEMC! Už miesto atsinaujinimą!!

  • TAIP! TAIP! TAIP!

 • ar ne Umbraso parkeris kokiame nors etape kokį svarbų įvertinimo dokumentą rašo?
  Nu ta šeimyninė veikimo prieš ranga…

 • Ir kodėl man atrodo, kad yra sąsajų su privataus nekilnojamojo turto buvusiame koncervų fabrike savininkais bei troškimo nukreipti valstybės lėšas į privačią pusę?

  • Atsakyti
  • Tai nėra visiškai privatus objektas, žemė po juo valstybinė. Pastatą reiktų išpirkti už mažiau, nei vienuoliktą sumos dalį ir restauruoti, projektas yra, tai gi pinigai būtų mokami ne už dyką. Kitaip šis objektas sunyks. Garsas yra mūsų turtas, kurio už keliolika milijonų nepastatysi, unikalus dydžiu ir kino meno galimybėmis objektas, turintis Europos pripažinimą. Semka to niekada neturės, nes autorius nepriskiriamas elitiniam žanrui, suprantamiau išsireiškus- ne už tokius menus mokami pinigai.

   • Atsakyti
 • NBF subręsta adekvatų galvose?

  • Atsakyti
 • Buvo planų nugriauti miesto metrikacijos rūmus (Urbšio g-vė), bet kažkaip neišdegė…Aš prieš sovietizmą, bet tie griovimai gero neatneša. Be to Lietuvai reikia pirma apsivilkt, apsiaut, pavalgyt , bet nedaryti puotos pusbadžio metu. Jei turite daug pinigų, nebėra jų kur dėti, – tuščios vietos Panevėžyje dar yra pakankamai – statykite.

  • Atsakyti
 • patylėt davatkom iš bažnytkaimio

  • Atsakyti
 • labai teisingas komentaras dei Metrikacijos rumu

 • Prasivardžiavimas parodo žmogaus mentalitetą. Prasivardžiuoja mokinukai, nes mokyklose dar neišgyvendintos patyčios. Tačiau prasivardžiuoja ir seniai, nebaigę vakarinės mokyklos. Beje, šis „protingasis“ nori turėti tik vieną nuomonę, vienintelę teisingą. Nuomonių gali būti įvairių, disputuoti nėra blogai. Kitokią nuomonę užgniaužti – sovietinis reliktas.

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (25)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų