Panevėžiečiai Alvydą Širką pažįsta ne tik kaip puikų raktų meistrą, bet ir kaip malonų, daugelį šypsena apdovanojantį žmogų. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Garsiojo raktininko turtą prarijo liepsnos

Garsiojo raktininko turtą prarijo liepsnos

Panevėžyje daugeliui žinomo raktininko Alvydo Širkos daugybę metų kauptą senovinių raktų ir įvairių pakabučių kolekciją, įrangą raktams gaminti, asmeninius daiktus pasiglemžė šeštadienio pavakarę kilęs gaisras jo dirbtuvėse Respublikos gatvėje.

Apdegusį šeimininką apžiūrėję ligoninės medikai tą patį vakarą išleido į namus, tačiau sekmadienį pablogėjus sveikatai A. Širkai vėl prireikė medikų pagalbos.

Gaisras Respublikos gatvės pastate, kurį nuo senų laikų daugelis tebevadina „buitiniu“, kilo šeštadienį, apie pusę šešių vakaro.

Ugniagesių tarnyba informuoja, kad visiškai sudegė septynių kvadratinių metrų patalpa, o kitos dvi po aštuonis kvadratinius metrus ploto aprūko. Per gaisrą antro aukšto patalpos skendėjo dūmuose.
Ugnis įsiplieskė toje pastato dalyje, kur įkurtos Panevėžyje daugeliui žinomo raktų meistro A. Širkos dirbtuvės.

Išsinuomotose patalpose raktininkas dirbo vienas.

Kam teko vasaros pabaigoje užsukti į šias raktų dirbtuvėles ar eiti pro šalį, pastebėjo, kad jos išpuoštos balionais. Taip gražiai paminėjęs 34-ąsias darbo šioje vietoje metines tąkart A. Širka smagiai juokavo, kad į jubiliejinį 35-ąjį gimtadienį pakviesiantis patį šlagerių karalių Kastytį Kerbedį.

Pirmadienį nusiaubtos gaisro A. Širkos dirbtuvėlės atrodė graudžiai: ugnies pliūpsnio išdaužtas langas užkaltas, išorinė siena aprūkusi. O iškabos, skelbiančios, kad čia gaminami raktai, taisomi skėčiai ir galandami peiliai, liko nei ugnies, nei dūmų nepaliestos.

Telefonu atsiliepęs A. Širka kalbėjo sunkiai. Teigė laukiantis bičiulio, kuris nuvežtų jį pas daktarus.
„Kai šeštadienį patekau į ligoninę, mane apžiūrėjo, aptvarstė ir paleido. Nors apdegęs, jaučiausi ne taip blogai. O šiandien ištino veidas, užpurto akys, beveik nieko nebeįžiūriu. Ir kvėpuoti tapo sunku, pradėjau atsikosėti juodais skrepliais“, – kalbėjo A. Širka.

Gaisras pasiglemžė tai, ką raktų meistras A. Širka puoselėjo 34-erius metus. P. Židonio nuotr.

Puolė į gaisravietę

Raktų meistras teigė, kad ugnį savo dirbtuvėlėse pamatė būdamas kieme, kai tvarkė automobilį.
Suvokęs, kad kilo gaisras, įpuolė pro duris į vidų.

„Degė toji vieta, kur buvo sujungta visa elektros įranga. Dar puoliau gesinti, bet iškart supratau, kad nieko nebus. Tik pats apdegiau“, – pasakojo A. Širka.

Anot jo, ugniagesius iškviesti spėjo kiti. Jis mena, kad į gaisro vietą subėgo nemažai žmonių, o jį patį išsivežė greitoji.

Jau kitą dieną po gaisro atvykęs apžiūrėti savo dirbtuvėlių, meistras rado visiškai sudegusią patalpą, kurią paprastai matydavo klientai, atnešdavę pagaminti raktų dublikatus ar užsukę kitais reikalais.

Nuostoliai didžiuliai

Paklaustas apie patirtus nuostolius, A. Širka neslėpė, kad jie didžiuliai. Pasak jo, kai kurie aparatai kainavo po penkis tūkstančius eurų, tad jei negalės sutaisyti, tęsti raktų meistro veiklą vargu ar bepavyks.

„Tai, kas sudegė, mano buvo sukaupta per 34-erius metus. Tiek laiko gaminu raktus“, – guodėsi garsus 64-erių raktininkas.

A. Širkai ypač skauda širdį dėl visus darbo metus kauptos kolekcijos, kurioje – senoviniai raktai ir jų pakabučiai. Gauti tokį pakabutį jam būdavusi didžiulė ir dovana, ir staigmena.

„Dabar jau savo karjerą turbūt baigsiu darbo biržoj“, – nelaimę sunkiai išgyvena raktininkas.
Anot jo, sudegusioje dirbtuvėje galėjęs užsilikti ir kliento paliktas raktas.

Patalpos draustos

A. Širka nerimavo, kad jo dirbtuvėje kilęs gaisras bus pridaręs nuostolių Kirchovų šeimai, iš kurios nuomojasi patalpas.

„Sekundei“ susisiekus su Gintaru Kirchovu, šis teigė: nors nuostolių tikrai padaryta, tačiau patalpos draustos, tad tikėtina, kad draudimo kompanija žalą atlygins.
„Ypač apdegusi viena patalpa. Jai sutvarkyti darbo tikrai bus daug“, – sakė G. Kirchovas.

Nešė grąžinti skolą

Nė negirdėjęs apie A. Širką ištikusią nelaimę, atsilyginti raktininkui už suteiktas paslaugas vakar į jo dirbtuves atskubėjo Romualdas Paulauskas, Panevėžyje žinomas turto vertintojas.

Jis buvo užsakęs pas A. Širką raktą, šis jį pagamino ir dargi atnešė R. Paulauskui į jo darbovietę.
„Manęs tuomet biure nebuvo, tad Alvydas raktą paliko. Dabar atėjau atsilyginti už darbą“, – kalbėjo R. Paulauskas.

Jis pasakojo su A. Širka senokai bendraujantis, raktų meistrą vertina kaip itin gerą specialistą, puikų žmogų.

Nepalieka graudus vaizdas

Kranto gatvėje esančio namo, pro kurio langus matyti liepsnų nuniokotos raktų dirbtuvės, gyventoja teigė iki šiol negalinti atsigauti nuo šeštadienio pavakarės gaisro.

„Pro langą pažvelgiau kaip tik tuo metu, kai kieme buvęs Alvydas žiūrėjo į degančią dirbtuvę. Niekaip manęs nepalieka tas vaizdas“, – ašarodama kalbėjo prisistatyti nenorėjusi kaimynė.
Ji pridūrė, kad 112-uoju numeriu paskambino ir pagalbą iškvietė pro šalį einanti ir gaisrą pamačiusi moteris.

Virš raktų dirbtuvės įsikūręs vaikų žaidimų kambarys bei šokių studija. Šių patalpų savininkė teigė, kad per gaisrą jos buvo pilnos dūmų, tačiau pakako išvėdinti – jokių nuostolių nepatirta.

Ugniagesius į gaisro vietą iškvietė besiveržiančią ugnį pamačiusi pro šalį einanti moteris. P. Židonio nuotr.

Svarbiausia atgauti sveikatą

Prieš keletą metų „Sekundei“ A. Širka yra pasakojęsis, kad užaugo šeimoje, kurioje abu tėvai buvo siuvėjai, o gaminti raktus jį išmokęs dėdė. Panevėžio tiksliojoje mechanikos gamykloje dirbęs A. Širka raktų meistru tapo 1989-aisiais, kaip pats sakė, kooperatyvų laikais.

Po gaisro pasiteiravus, gal reikia kokios nors panevėžiečių pagalbos atkuriant verslą, A. Širka teigė, kad dabar jam svarbiausia atgauti sveikatą, tada skaičiuosis nuostolius, paskui svarstys, ką daryti toliau.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų