Ciklą apie Panevėžį trejus metus kūrusiam V. Pečininui šiais metais pastatytas į Fotografijos galeriją įkelti koją draudžiantis ženklas. M. Garucko nuotr.

Garsiam fotomenininkui parodė duris

Garsiam fotomenininkui parodė duris

Už pilietines iniciatyvas rengiant fotografijų parodas, skleidžiant kultūrą ir meną Panevėžyje bei Lietuvoje „Metų panevėžiečio“ apdovanojimu įvertintas Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ trijų „Auksinių kadrų“ laimėtojas, daugybės parodų ir fotografijų albumo autorius Valentinas Pečininas šokiruotas: jam užtrenktos gimtojo Panevėžio fotografijos galerijos durys.

Pasiūlė laukti metus

Gegužę 60-metį minėsiantis menininkas tarsi savotišką skolą jį išugdžiusiam miestui sukūrė fotografijų ciklą „Skrendantis Panevėžys“, pasakojantį apie iki skausmo visiems pažįstamą, bet kitokį miestą. Ar panevėžiečiai išvys intriguojančias nuotraukas, dabar V. Pečininas nebegali atsakyti. Mat Fotografijos galeriją valdančios Dailės galerijos meno taryba jo parodai tarė ne. Vietoje motyvų V. Pečininas teišgirdo pasiūlymo palaukti kitų metų.

Bet kitąmet man sukaks 61-eri. O aš planavau jubiliejinę parodą“, – apstulbintas Lietuvoje žinomas fotomenininkas.

Įamžino skrendantį Panevėžį

Metus V. Pečininas skaičiuoja ne mėnesiais, o darbais. 2018-uosius jam ženklina kelionėje po Norvegiją sukurtas ciklas „Amžinybės laiškai“. Šiuos metus fotomenininkas atiduoda gimtajam miestui. Trejus metus kuriamas ciklas „Skrendantis Panevėžys“ turėjo tapti savotiška V. Pečinino dovana miestui už tuos jame praleistus 60 metų.

Naktis, sniegas, lietus, rūkas – sąlygos, kurioms esant didelę patirtį turinčio fotomenininko akyla akis sukuria miesto vaizdą tokį, į kurį žiūrint dažnas fotografijose ne iš karto atpažins vietas, pro kurias praeita tūkstantį kartų.

Ieškau rakurso, kad žiūrovui reikėtų pamąstyti, kad prie fotografijos stabtelėjęs nustebtų: o kokia čia vieta? Manęs klausia, o kodėl „Skrendantis Panevėžys“? Todėl, kad jis skrenda į atsinaujinimą. Nuotraukose nesutvarkyto asfalto fragmentai, nerenovuoti kultūrinio paveldo pastatai – ateityje jie atrodys jau kitaip“, – pasakoja V. Pečininas.

Fotomenininkas tikina, jog tokių nespalvotų miesto nuotraukų nebūtų gėda eksponuoti ir pristatant Panevėžį užsienyje.

Visgi kurdamas ciklą autorius pirmiausia galvojo apie parodą savame mieste.

Aš čia gimęs ir užaugęs, iš Panevėžio neišvažiavau, myliu šitą miestą. Jau 60 metų esu čia. Čia ir mano dvi dukros gimusios“, – pasakojo V. Pečininas.

Diplomatiškai išsisuko

Dar lapkričio vidury fotomenininkas pateikė paraišką Dailės galerijai prašydamas leidimo jos padalinyje – Fotografijos galerijoje surengti parodą „Skrendantis Panevėžys“, taip paminint ir savo jubiliejų.

Anksčiau jokių paraiškų nereikėdavo. Užtekdavo ateiti ir susitarti. Dabar pareikalavo paraiškos, parodos aprašymo, jos nuotraukų ir net mano gyvenimo aprašymo, tarsi manęs nepažinotų“, – stebėjosi V. Pečininas.

Visgi reikalavimus jis išpildė, pridėjo ir parodai atrinktų 20 nuotraukų. Mėnesį nesulaukęs atsako, pats užklausė Dailės galerijos direktoriaus Egidijaus Žukausko, kokie reikalai dėl parodos.

E. Žukauskas šaunuolis, moka dirbti diplomatiškai. Man atsakė, tau, Valentinai, 2019 m. jokių galimybių nėra. Palauk 2020 m. Ir – jokių motyvų. O juk puikiai žino, kad šįmet mano jubiliejus“, – nuoskauda smigtelėjo V. Pečininui.

Jis sako nereikalaujantis jokių išskirtinių sąlygų – juk įprasta, kad jubiliejus sutinkantys menininkai surengia savo darbų parodas. Taip darė ne vienas Panevėžio fotografijos grandas.

Noriu išgirsti, kodėl V. Pečininas, būdamas panevėžietis, negali surengti savo parodos Panevėžyje ir apie Panevėžį? Kodėl šitas menininkas, sukūręs daug ciklų, padedantis rengti parodas, yra blogas?“ – klausia autorius.

Neišlaikė vienybės

V. Pečininas dėl jo parodai šįmet užtrenktų galerijos durų įžvelgia Fotografijos galerijos vadovo Sigito Laurinavičiaus išskaičiavimus.

Pats Valentinas buvo vienas iš žmonių, atvedusių prieš keletą metų S. Laurinavičių į šį postą ir netgi ėjusių pas miesto merą rekomenduoti šį menininką į Fotografijos galerijos vedėjus. Dabar V. Pečininui jo proteguotasis menininkas atrodo pasikeitęs.

Žinau, kodėl man uždarytos durys. S. Laurinavičius nori, kad būtų, kaip jis mato. Jam atėjus į Fotografijos galeriją, fotomenininkų bendruomenės vienybė sugriuvo. Nebevyksta kaip anksčiau susirinkimai, neliko metinės parodos“, – apgailestavo fotografas.

Kitų motyvų jis nesuranda. Vienas iš kriterijų atrenkant parodas – autorių įvairovė. Laikomasi nuostatos, kad tarp to paties autoriaus parodų, rengiamų Fotografijos galerijoje, būtų išlaikyta trejų metų pauzė. V. Pečininas tvirtina šiai taisyklei nenusižengęs. Paskutinė jo personalinė paroda „Trolių sapnai“ po Fotografijos galerijos skliautais surengta 2016 m.

Ieškau rakurso, kad žiūrovui reikėtų pamąstyti, kad prie fotografijos stabtelėjęs nustebtų: o kokia čia vieta?“

V. Pečininas

Kita jo fotografijų paroda „Stačiatikių tikėjimo portretas“ panevėžiečiams pristatyta pernai, tačiau kitoje vietoje – Dailės galerijoje.

Į fotografų meką neįleistas menininkas rankų nenuleidžia ir siekia, kad panevėžiečiai išvystų jo „Skrendantį Panevėžį“. Tačiau tam reikalingi finansai. V. Pečininas ketina dalyvauti konkurse meno stipendijai gauti, kai pusę metų per mėnesį mokama 300 Eur. Tai, anot jo, jau leistų planuoti parodą kitoje erdvėje.

Bet kiekvieno menininko prestižas – paroda galerijoje“, – pripažįsta V. Pečininas.

Per dažnas veidas

Fotografijos galeriją kuruojančios Dailės galerijos direktorius Egidijus Žukauskas teigia nesuprantantis, kodėl keliama problema.

Nenorėčiau sureikšminti, kad čia vieno menininko kūrybinis darbinis konfliktas su Dailės galerija. Ne vienas jis tokį prašymą pateikė, ne vienas jis sulaukė neigiamo atsakymo“, – teigė direktorius.

Kurie dar menininkai liko už borto, galerijos direktorius neįvardija.

Anot jo, V. Pečininui pasiūlyti palaukti kitų, 2020 m., jam patarusi pateiktas paraiškas parodoms surengti svarsčiusi Dailės galerijos meno taryba. Šiai vadovauja tos pačios įstaigos darbuotoja Aurelija Seilienė. Į verdiktus menininkams paskelbiančią tarybą įeina ir fotomenininkas Saulius Saladūnas, keramikas Egidijus Radvenskas, menotyrininkė Jurga Spaičienė, vicemeras Petras Luomanas, taip pat Fotografijos galerijos vadovas S. Laurinavičius.

Pasiūlė kitą miestą

Kokie konkretūs argumentai lėmė, kad jubiliejų minėsiančiam V. Pečininui neleista surengti parodos, E. Žukauskas neįvardijo. Tik nekonkrečiai prasitarė, jog nuo paskutinės šio autoriaus parodos dar nepraėjo treji metai.

Per paskutinius dvejus metus mažiausiai viena jo paroda buvo Dailės galerijoje, daugiau nepamenu. Vadovaudamiesi lygiateisiškumo ir protingumo kriterijais dėliojame, svarstome, žiūrime, kas kada buvo. Mes turime atspindėti ne tik Panevėžio, bet ir Lietuvos bei užsienio menininkus“, – aiškino direktorius.

Jubiliejų pasitinkančiam garsiam fotomenininkui E. Žukauskas turi pasiūlymą: ciklą, V. Pečinino sukurtą specialiai Panevėžiui ir apie jį, eksponuoti kituose miestuose.

A. Aleksandravičiaus paroda atidaryta Šiaulių dailės galerijoje, Šiauliuose vyko ir Stasio Povilaičio paroda. Vien spaustis į mūsų tą galerijytę…“ – kalbėjo E. Žukauskas.

Į klausimą, ar pripažinto menininko jubiliejus neturėjo būti reikšmingu kriterijumi, direktorius nesiryžo atsakyti.

Apie jubiliejų nežinojo

Apie situaciją Panevėžio fotomenininkų bendruomenėje jos ašimi turinčio būti S. Laurinavičiaus paklausti nepavyko. Fotografijos galerijos vadovas vakar neturėjo laiko pokalbiui net telefonu, mat Šiauliuose rengė savo ir dar dviejų Panevėžio menininkų E. Radvensko ir Artūro Stančiko parodą.

Dailės galerijos meno tarybai priklausantis vicemeras Petras Luomanas teigė pamenantis, jog posėdyje svarstant V. Pečinino prašymą tebuvo diskutuojama apie tai, jog per pastaruosius trejus jau net keletą kartų eksponuoti jo darbai. Vicemeras tikina nepamenantis, kad kas būtų užsiminęs, jog ši paroda būtų ne eilinė, o skirta menininko jubiliejui.

Kalbėta tik apie tai, kad yra pakankamai daug norinčiųjų eksponuoti. Man tikrai nebuvo žinoma apie V. Pečinino jubiliejų. Žinote, ne į kiekvieną detalę įsigilini“, – aiškino P. Luomanas.

Galerija

Komentarai

 • sveikas atvykęs į politikos pasaulį 🙂

  • Visiems garsiems ar tik menamai garsiems menininkams yra nustatyta tvarka kurios visi ir laikosi. Priklausymas Rackausko partijai nesuteikia privalumu visur patekti be eiles, kad ir ka butu prizadejes Rackauskas.

   • Atsakyti
 • Šilta kėdė keičia žmogų. Ar ne taip, Sigitai? Tie kas padėjo tamstai atsisėsti į tą kėdę, dabar gauna antausius… Oi oi, ar tik pats kartais negausi

  • Su kuo sutapsi – tai tuo ir pats tapsi, p.Sigitai?

   • patvirtintas rinkimų į Panevėžio miesto tarybą P. Urbšio vedamas kandidatų sąrašas, kuriame ir Sigitas Laurinavičius. Pasak lyderio P. Urbšio, tai žmonės, nebijantys ginti savo tiesą.
    Štai ką rašo JP.lt

    • Ačiū. Nežinojau šio fakto. Gaila. P.U. padarė didelę klaidą.

 • Lazda visada turi 2 galus 🙂 Per mažai vazelino sunaudojo 🙂

 • kas galėtų paneigti, kad Pečininas negali rodyti savo parodos, nes nepalaiko urbšio ir jo sąraše esančio foto galerijos vadovo? sarmata ir žemas lygis…

  • Atsakyti
 • Tai juk labai banali istorija : V.Pečininas remia R,M.Račkausko judėjima „Atsinaujinančiam Panevėžiui“, o S.Laurinavičius yra P.Urbšio rinkimų komiteto „Kurkime jaukų miestą KARTU“ narys.

  • Atsakyti
 • ESU DIDZIAI NUSTEBUSI!! ARGI FOTONUOTRAUKOS GALI TURET REIKALU SU POLITIKA!! NIEKAD NET NESUSIMASTYCIAU…PASIRODO, GALI..LABAI GAILA, KAD SIOJE GRAZIOJE MENO SAKOJE TAIP PAT ESTI PAVYDO, PYKCIO, NEDEKINGUMO, POLITIKOS…LABAI GAILA…SIGITAI, TIKRAI BUVAU KITOS NUOMONES APIE JUS…..
  VALENTINAI! LAIKYKITES! PROTINGI ZMONES SU JUMIS! TIESA VISAD LAIMI!

 • Normalu, kad galerijose eiles yra metai ir daugiau, juo labiau, kad specializuota foto galerija Panevezyje viena. Apie ka cia rasot… be eiles i poliklinika irgi nepriima..

 • Teko susidurti su šia persona s.laurinaviciumi, labai nemalonus ir vulgarus zmogus…

 • Bet juk galima surengti paroda KC „Garsas“ patalpose. Ten daznai vyksta.

 • galvojau Urbsys gudresnis.Duodamas nurodyma Laurinaviciui blokuoti Pecinino paroda jis nei vieno balso neatima is Rackausko,bet issvaisto simtus savo balsu…

  • Atsakyti
  • Rimtai jau neišprotėkim…sėdi Urbšys seime ir dėlioja pliusiukus minusiukus leisti neleisti….nurodymą blokuoti, nurodymą leisti….ne vienas Laurinavičius sprendžia

   • Atsakyti
  • O kada ir ko dar neiššvaistė iššvaistymo meistras?

  • O kas davė nurodymą Račkausko Žukauskui ?

 • fotografelis nesusireiksminkim .kiek ziurovu ateina i tokias parodas 100 ar 200 .galejo ir priimti cia tik jiems paties svarbu

  • Atsakyti
 • Čičirkinė išvyta, dabar Laurinavičiaus eilė. Nieko nepadarysi, Fotografijos galerija – kultūros įstaiga. Niekas gi nepasakė, kad ta kultūra turi būti pozityvi. Gali būti ir priešingai 🙂

 • keisti jusu komentarai, dailes ir foto galerijos yra vienas junginys, t,y panevezio dailes galerija ir atskira sale fotografijai, jai istatuose yra 3 metu parodu rengimo saugiklis tai jis ir yra, taip kad gerb, pecininui tikrai nera ko piktintis del to, kad nepateko i 2019m, parodu sarasus, pats savaime jubiliejus ar 50 ar 60 metu nera kazkokia speciali proga parodai, pamirskit tas sovietmecio taisykles kai medali ar garbes rasta zmogui iteikdavo tik per jubiliejinius metus, menininkui turi rupeti jo darbu lygis , jo parodos ideja ,koncepcija, menine israiska ir pan, sitas konfliktelis tik parodo viena problemele, panevezio mieste tikrai truksta erdviu ,kuriose butu galima pristatyti miesto meniniku kuryba, nes miesto dailes galerija negali dirbti tik su miesto menininkais, joje miestieciai turi matyti ir kitu miestu ar net valstybiu kureju darbus, nera nieko baisiau, nei virimas savo sultyse. o miesto fotografai pastaruoju metu primena kazkokius komunistinio darbo spartuolius, kepa savo personalines parodas kas 2-3 menesiai , o gal laikas galvoti ne apie kiekybe , o apie kokybe, pasiimkit juostinius fotoaparatus su 36 kadrais ir padirbekit be skaitmenu,be fotosopo, gal tada sugebesite padaryti 2-3 gerus kadrus per metus , o ne uzsiimineti automatiniu fotografiju stampavimu, del foto galerijos darbo, tai baisi buvo praejusiu metu taip vadinama ,,tarptautine“ foto bienale, kai tarptautine ji buvo nes dalyvavo net 1 latvis, o komisija 2 dienas gere iki pulso netekimo, paskui ispute skandala su bagdonaviciaus ismetimu is ekspozicijos , tuo ta bienale ir baigesi, s.laurinavicius kaip jum patiktu ar nepatiktu yra atsakingas uz parodas foto saleje, ir zmogus matyt turi savo vizija kaip ir kokias parodas organizuoti, del dailes galerijos meno tarybos tai nejuokinkit voveriu su tokia taryba kuri realiai ko gero nieko nesprendzia, nes sudaryta is direktoriui pavaldziu darbuotoju,nes priesingu atveju tikrai kyla klausimu del dailes galerijos darbo 2018metais, galerija virto turgumi, kur kiekviename kampe vyksta po paroda, edukacija, koncerta , apie kazkokia vientisa parodine erdve kalbeti neiseina, jos nera , jai vienoje saleje tuo pat metu vyksta po 2 parodas ir edukacinis renginys tai jau turgus o ne meno galerija, neiseina suprasti,ar uz parodu kokybe atsakingas direktorius ar parodu kuratorius, taip kad problema yra kompleksine, miesto galerija dirba pagal principa kuo daugiau -tuo geriau, niekas uz nieka neatsako ir niekas nezino kodel yra taip kaip yra, direktorius, kuris neturi jokio supratimo apie mena atidarineja parodas, menotirininke proteguoja tik savo draugelius , vienu zodziu eilinis kolukis ir tiek, lakstymo daug o rezultate konfliktas po konflikto

  • Atsakyti
 • Del kazkokiu patalpeliu tiek ambiciju. 60m jau laikas iseiti i erdves 🙂 Ta prasme ant viesbucio „Nevezis“ retai keiciama ekspozicija… na nuotraukos truputi didesnes, bet sto pudovai panevezieciai isvystu „Skrendanti Panevezi“ ir i ji ziurinti Laurinaviciu 🙂

  • Atsakyti
 • Kai kūrybinio įkvėpimo mąžta, tenka sukelti skandalą. Kai susergama žvaigždžių liga – trokštama ypatingų sąlygų sau, nes gi jautiesi kaip žmogus-saulė, ne mažiau.. Ak, kodėl tie meteorai aplink mane nesisuka! Užuojauta.

 • Anksčiau buvo „dvaro kompozitorius“, „dvaro poetas“, o dabar Panevėžio vaivadijoje atsirado „dvaro fotomenininkas“. Gal greitai atsiras ir „dvaro juokdarys“…

 • Dvaro juokdarių turėti būtų visai neblogai. Juokdariai visais laikais karaliams ir miniai teisybę į akis sakydavo. O kol kas turime tik daug niekdarių politikų. Liūdna, kad pas juos veržiasi menininkai. Gal mene nesiseka? Gal garbės ir intrigų per mažai? Gal šiaip iš neturėjimo ką veikti… Tik kokia nauda iš to panevėžiečiams?

 • Anot Rackausko vadovaujamos Savivaldybes Metu zmogum tapo „fotomenininkas VALENTINAS PEČININAS – už pilietines iniciatyvas rengiant fotografijų parodas, skleidžiant kultūrą ir meną Panevėžyje bei Lietuvoje, už 2018 metų Lietuvos spaudos fotografijos konkurso 2 nominacijas, Panevėžio miesto garsinimą“. Jeigu nieko geriau neturim, baisiai nyku ir menka.

Rodyti visus komentarus (25)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų