Gaminame Kalėdų dekoracijas

Gaminame Kalėdų dekoracijas

Dekoruojant namus Kalėdoms, kiekvienais metais norisi pranokti save ir nustebinti aplinkinius. Tuomet patys mielai išbandome naujas rankų darbo idėjas.

Prie tokių dekoracijų teks šiek tiek padirbėti, tačiau galutinis rezultatas pranoks visus lūkesčius. Išbandykite šiuos kelis labai paprastus kalėdinių papuošimų gaminimo būdus, kurie leis namuose sukurti ypatingą šventinę atmosferą.

Apelsinai ne tik valgyti

Apelsinai puikiai tinka ne tik kvapiems žiemiškiems kepiniams ar arbatoms. Juos panaudoti galima ir namuose kuriant kalėdinę atmosferą: ieškant tvarių eglės ar dovanų papuošimų, netgi gaminant naminius kalėdinius kvapus.

Dekoracijoms apelsinus panaudoti galima labai įvairiai, tačiau vienas populiariausių būdų – juos susipjaustyti griežinėliais ir sudžiovinti.

Sudžiovinti šiuos oranžinius vaisius labai paprasta. Pirmiausia orkaitę reikėtų įkaitinti iki 80 laipsnių. Skardoje patiesti kepimo popierių, gražiai išdėlioti apelsinų griežinėlius ir kepti apie 3–4 valandas. Jeigu norite greitesnio rezultato – orkaitę įkaitinkite iki 120–140 laipsnių temperatūros. Tuomet apelsinams sudžiūti užteks iki valandos. Lygiai ta pati taisyklė galioja ir džiovinant obuolius.

Sudžiovintus apelsinus juos aprišus siūlu galima kabinti ant eglutės, naudoti puošiant dovanas ar gaminant kitas šventines dekoracijas.

 

Galerija

Džiovintus apelsinus, kaip žaisliukus, galima naudoti ir vienus arba juos padekoruoti. Pavyzdžiui, karštais klijais prie jų priklijuoti kaspinėlių, nedidelių eglišakių, šermukšnio uogų, įvairiausių džiovintų gėlių.

Iš džiovintų apelsinų galite pasigaminti ne tik pavienių eglutės žaisliukų, bet ir visą girliandą. Juos tereikia gražiai suverti ant tvirtesnio siūlo, o geriausia – plonos virvelės. Girliandai panaudoti galite ne tik apelsinus, bet ir medinius kamuoliukus su skylute, įvairiausius karoliukus, kankorėžius, džiovintus lapus.

Iš jau sudžiovintų šių citrusų galite paruošti ir jaukių namų kvapų. Jų gaminimo procesas paprastas. Pirmiausia reikėtų apelsinus sudžiovinti orkaitėje. Šįkart vaisius džiovinti galite ne tik griežinėliais, bet ir riekelėmis. Tuomet juos sudėti į drobinį ar kitą ploną maišelį. Į maišelį pridėti pušų šakelių, cinamono lazdelių, anyžiaus, gvazdikėlių, kardamono bei kitų kvapių prieskonių.

Toks maišelis puikiai tinka ne tik kaip kambarių, bet ir spintų kvapiklis. Jeigu norite intensyvesnio kvapo – geriausia jį laikyti pravertą.

Galerija

Kalėdinė vaza

Turbūt pats paprasčiausias būdas susikurti kalėdinę dekoraciją – panaudoti namuose turimus daiktus. Taip pasipuošti gali kiekvienas, o variantų yra tokia gausybė, kad fantazijos tikrai nepritrūksite.

Pasiimkite stiklinį indą. Geriausiai tiktų stiklinė vaza. Ji turi būti permatoma – tai pagrindinis reikalavimas.

Tinka tiesaus cilindro formos vazos, platėjančios, akvariumo tipo, kvadratinės. Dekoracija geriausiai atrodo ant stalo, todėl būtų gražu, jei ją galėtumėte apžiūrėti iš visų pusių.

Pripildykite tuščią vazą papuošimų. Tiek ir to darbo.

Keletas idėjų papuošimams: kankorėžiai, cinamono lazdelės, džiovinti apelsino griežinėliai, putino uogos, šaltalankiai, erškėtrožės, sukarpytos šakelės (kelių centimetrų ilgio pagaliukai), spygliuočių šakelės.

Ir, žinoma, panaudokite senus kalėdinius žaisliukus, jau pabodusius blizgučius, dovanų pakavimo juosteles. Tas pats daiktas – naujas įvaizdis.

Kraukite papuošimus į vazą taip, kad gražiai atrodytų ir iš šono, ir iš viršaus. Papuošimai gali išlįsti aukštyn virš vazos, jie gali nusvirti į šonus, nebijokite eksperimentuoti.

Galiausiai kalėdinę vazą papildykite šviečiančių lempučių girlianda, kuri suteiks dekoracijai jaukumo.

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite