G. Skaistė. Dainius Labutis (ELTA) nuotr.

G. Skaistė: numatomi dovanų iš artimųjų asmenų ribojimai

G. Skaistė: numatomi dovanų iš artimųjų asmenų ribojimai

Finansų ministrė Gintarė Skaistė tvirtina, kad pastebėjus tam tikrą piktnaudžiavimą yra siūloma riboti dovanas iš artimųjų asmenų.

Vietoje anksčiau buvusių neapmokestinamų dovanų, nepriklausomai nuo vertės, dabar siūloma apriboti jas iš artimųjų asmenų iki 300 tūkst. eurų.

„Siūlomi tam tikri pokyčiai ribojant dovanas iš artimų asmenų, kuomet pastebėtas tam tikras piktnaudžiavimas. Siūlomi sprendimai atliepia tarptautinę praktiką bei užkardomas mokesčių vengimas”, – antradienį Finansų ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje teigė G. Skaistė.

„Siūloma apriboti dovanas iš artimų asmenų iki 300 tūkst. eurų per metus – iš sutuoktinių, tėvų, vaikų, senelių, vaikaičių ir taip pat 150 tūkst. eurų per metus – iš brolių, seserų“, – pridūrė ji.

Numatoma atsisakyti GPM lengvatų ilgalaikio gyvybės draudimo, pensijų fondų įmokoms

Politikė taip pat pristatė siūlymą atsisakyti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatų taikomų ilgalaikio gyvybės draudimo įmokoms bei įmokoms į antros ir trečios pakopos pensijų fondus. Pasak jos, šiuo metu minėtos lengvatos valstybės biudžetui iš viso kainuoja apie 44 mln. eurų per metus.

„Lengvatos taikomos santykinai nedidelei grupei. Iš principo manome, kad jos sukuria neteisingumą tarp skirtingų investavimo instrumentų, nes jie yra pasirenkami labiau dėl valstybės taikomos lengvatos, ne dėl savo efektyvumo, konkurencingumo ar pridėtinės vertės, kurią vienas ar kitas instrumentas kuria”, – aiškino ministrė.

G. Skaistė tikino, kad vietoje lengvatų siūloma turėti neutralų investavimo instrumentą – investicinę sąskaitą, o sudarytoms sutartims iki 2023 m. pabaigos numatoma taikyti lengvatą dešimčiai metų.

„Vietoje šių lengvatų siūloma turėti neutralų investavimo instrumentą, t.y. investicinę sąskaitą. Tuo tarpu toms sutartims, kurios jau yra sudarytos dėl gyvybės draudimo įmokų ir trečios pakopos įmokų, siūlome, kad toms sutartims, kurios bus sudarytos iki metų pabaigos, būtų dar taikoma lengvata 10 metų, o naujoms sutartims lengvata nebebūtų taikoma”, – sakė ji.

ELTA primena, kad Vyriausybė kovo pradžioje patvirtino artimiausios Seimo pavasario sesijos darbų programą, kurioje įvardyta mokesčių sistemos peržiūra.

Gegužės mėnesį Seime numatoma svarstyti mokesčių sistemos peržiūros įstatymų projektų paketą. Jame bus persvarstytos mokestiniuose įstatymuose nustatytos neterminuotos lengvatos ir kitos specialios apmokestinimo sąlygos, taip pat siekiama prisidėti prie savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimo, nelygybės mažinimo, pažangių investicijų skatinimo ir užtikrinti mokesčių sistemos efektyvumą ir prognozuojamumą.

Pernai lapkritį Lietuvoje viešėjo Pasaulio banko atstovai, pabrėžę šalies mokesčių sistemos spragas: daugiau nei dvigubai už Europos Sąjungos vidurkį didesnį Lietuvos surenkamo pridėtinės vertės mokesčio atotrūkį bei pajamų nelygybę. Institucija siūlo visus pajamų šaltinius apmokestinti vienodai, nepriklausomai nuo gaunamų pajamų būdo, taip pat pajamas apmokestinti progresyviu tarifu, sumažinant mokestinę naštą uždirbantiems mažiau. Pasaulio bankas taip pat suskaičiavo, kad Lietuvoje galioja 72 skirtingi apmokestinimo režimai.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų