V. Bulaičio nuotr.

Florijono dieną ugniagesiai bendruomenę sveikino paradu

Florijono dieną ugniagesiai bendruomenę sveikino paradu

Panevėžio apskrities ugniagesiai gelbėtojai šįmet profesinę šventę – Šv. Florijono, ugniagesių globėjo, gaisrų sergėtojo dieną – minėjo Raguvoje.

Raguviškiai gavo progą išvysti ne tik ugniagesių gelbėtojų paradą, techniką, bet ir kitų specialiųjų tarnybų – greitosios medikų, policijos, taip pat karių pasirodymus, paskanauti kareiviškos košės, pasiklausyti koncerto bei pasiderėti amatininkų mugėje.

Šventėje devyni apskrities ugniagesiai gelbėtojai už veiklą, už išgelbėtus žmones, suvaldytus labai didelius incidentus įvertinti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus Kęstučio Lukošiaus apdovanojimais – „Ugniagesio gelbėtojo žvaigždėmis“ bei ženklais „Už nuopelnus gyventojų saugai“.

Į gaisrą – senutėlėmis mašinomis

Panevėžio apskrityje dirba daugiau nei 300 ugniagesių gelbėtojų. Apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko Algirdo Rudžio teigimu, ugniagesiai gelbėtojai visada laukia šventės, kad galėtų kartu pabūti, pabendrauti ir su socialiniais partneriais, bendruomene. Taip pat aptariami praėjusiųjų metų rezultatai.

Didžiausias iššūkis ugniagesiams – didelis žuvusiųjų gaisruose skaičius. Praėjusiais metais Panevėžio apskrityje gaisruose žuvo 17 žmonių, o tai yra gerokai daugiau nei pastarųjų dešimties metų vidurkis, siekiantis 12 žuvusiųjų per metus. Dažniausios gaisrų priežastys, pasak A. Rudžio, – alkoholio vartojimas ir rūkymas lovoje.

„Ypač daug žūčių pašalpų mokėjimo dienomis“, – atkreipė dėmesį viršininkas.

Panevėžio rajono savivaldybės priešgaisrinėje tarnyboje dirba 72 ugniagesiai gelbėtojai. Jie į gaisrus vyksta automobiliais, kurių amžiaus vidurkis – daugiau nei 30 metų. Paskutinį gavo maždaug prieš porą metų, tačiau taip pat nenaują – gamintą paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Pasak tarnybos viršininko Arūno Blaževičiau, net ir esant tokioms darbo sąlygoms ugniagesių gelbėtojų gretas papildo savanoriai. Šiuo metu rajono priešgaisrinėje tarnyboje dirba aštuoni savanoriai, padedantys gesinti gaisrus, ir penki, šviečiantys visuomenę. Paskutinį kartą rajono ugniagesiai kolegos savanorio sulaukė prieš porą mėnesių.

Saugo Raguvą

Lietuvoje Šv. Florijono diena buvo minima iki Antrojo pasaulinio karo, o atkūrus nepriklausomybę ji vėl tapo ugniagesių gelbėtojų profesine švente. Florijonas buvo Romos imperijos kariuomenės raštininkas, o kai kur įvardijamas ir kariu. Pasakojama, kad jis stebuklingai kibiru vandens užgesino degantį namą. Viduramžiais Florijonas buvo paskelbtas šventuoju, gelbėjančiu žmones nuo stichinių nelaimių ir gaisrų. Jo paties likimo būta žiauraus. Manoma, kad sužinojęs apie ketinimą paimti į vergiją kelias dešimtis gimtojo miestelio vaikų, apie tai perspėjo jų tėvus. Už tai buvo nuteistas myriop, tačiau prieš tai kankintas, o galiausiai nuskandintas.

Radus jo kūną, šalia šv. Florijono kapo įkurta vaikų prieglauda. Lietuvoje gyvavo tradicija miesteliuose aukštai ant stulpo statyti šv. Florijono statulėles. Panevėžio rajone tokia yra ir Raguvoje, tad šiemet ugniagesių gelbėtojų profesinė šventė čia minima neatsitiktinai. Šv. Florijonas pavaizduotas ir miestelio herbe. Raguvos seniūnas Juozas Skorulskis pasakoja, kad šv. Florijono, kaip ir šv. Agotos – taip pat sergėtojos nuo gaisrų – skulptūros miestelyje pastatytos XIX amžiuje. Šventųjų pagalbos raguviškiai šaukėsi išvarginti dažnų gaisrų – miestelyje arti vienas kito stovėjo daug medinių namų, todėl liepsnos čia greitai įsisiautėdavo.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų