Viorica Dancila (Europos Parlamento nuotr.)

Europa kritikuoja Rumunijos vyriausybę: žengia Vengrijos ir Lenkijos keliu?

Europa kritikuoja Rumunijos vyriausybę: žengia Vengrijos ir Lenkijos keliu?

Europos Parlamento nariai trečiadienį kartu su ES Tarybos ir Europos Komisijos atstovais ragino Rumunijos vyriausybę atsisakyti teismų sistemos reformos, kuri, kaip baiminamasi, sukurs teisėjų priklausomybę nuo politikų ir susilpnins kovą prieš korupciją.

Europarlamentarams kilo klausimų, ar Rumunijos valdžia, plenarinių posėdžių salėje atstovaujama buvusios EP narės Vioricos Dancilos, vis dar gerbia teisės viršenybės principą ir nesikėsina į kitus pamatinius demokratinius principus.

„Ponia premjere, jūs turite du pasirinkimus: galite klausyti šio Parlamento, galite klausyti Europos Komisijos, Rumunijos parlamento ir savo žmonių. Arba galite ignoruoti bet kokią demokratinę kontrolę, – sakė Europos liaudies partijos (EPP) narys iš Ispanijos Estebanas Gonzalezas Ponsas. – Tačiau, su visa pagarba, šis Parlamentas liks kilnių ir orių Rumunijos žmonių pusėje.“

„Rumunai nori būti Europoje, demokratijoje ir laisvėje. Dabar rumunai kenčia dėl vyriausybės, kuri veikia prieš juos, – sakė Monica Macovei, Europos konservatorių ir reformistų (ECR) narė iš Rumunijos. – Rumunija nėra korumpuotų politikų grupė, Rumuniją sudaro sąžiningi žmonės, kad ir jie kur būtų.“

Buvęs Belgijos premjeras, vienas EP liberalų lyderių Guy Verhofstadtas teigė, kad kovos prieš korupciją silpninimas jį vėl iš naujo verčia jausti „deja vu“ – esą jau anksčiau panašių priemonių griebėsi Vengrijos ir Lenkijos vyriausybių vadovai.

„Viskas dabar juda priešinga kryptimi tokiu būdu, kuris pakenks Rumunijos, kaip ES valstybės narės, susikurtai pozicijai, – sakė Europos Komisijos pirmasis pirmininko pavaduotojas Fransas Timmermansas. – Jeigu Europos Komisijai reikės pateikti brutalius įvertinimus, mes tai padarysime. Jeigu reikės imtis kitų priemonių, mes jų imsimės.“

Kaip nurodo Politico.eu, Europos Komisijoje ir daugelyje Vakarų Europos vyriausybių vyrauja požiūris, kad Rumunijai kyla demokratinių institucijų erozijos grėsmė, kaip jau nutiko Vengrijoje ir Lenkijoje. Kaip ir anksčiau Budapeštas bei Varšuva, Bukareštas atmeta jam metamus kaltinimus.

Ypatingą nerimą Briuselyje sukėlė Rumunijos prezidento Klauso Iohanniso sprendimas liepos pradžioje atleisti Nacionalinio kovos su korupcija direktorato (DNA) vadovę Laurą Codrutą Kovesi, pagarsėjusią atkakliomis pastangomis išaiškinti ir nubausti korumpuotus aukšto rango pareigūnus. Prokurorės nušalinimo, tiesa, reikalavo ir Rumunijos konstitucinis teismas, apkaltinęs ją peržengiant įgaliojimus.

Premjerė V. Dancila, trečiadienį kalbėdama EP plenarinių posėdžių salėje, savo ruožtu atkirto, kad kaltintojai ignoruoja liudijimus apie galimus masinius žmogaus teisių pažeidimus, kurių esą anksčiau griebdavosi Rumunijos teisėjai ir prokurorai, sudarydami slaptus susitarimus su žvalgybos agentūromis dėl slapto įtariamųjų sekimo.

Vyriausybės vadovė sakė EP posėdyje dalyvaujanti ne tam, kad atsiskaitytų, o iš pagarbos Parlamentui. „Reikalauju tokios pačios pagarbos Rumunijos nacijai“, – sakė V. Dancila.

Be kita kito, jai teko atsakyti ir į priekaištus dėl riaušių policijos smurtinių veiksmų prieš protestuotojus, kurie rugpjūčio viduryje reikalavo „Teisingumo, o ne korupcijos“.

„Rumunijos policija yra kaltinama dėl smurtinių veiksmų prieš neteisėto protesto dalyvius, kurie patys smurtavo ir bandė įsiveržti į vyriausybės pastatą, – sakė Rumunijos vyriausybės vadovė. – Negaliu sutikti, kad Rumunijos riaušių policija būtų kaltinama dėl procedūrų, kurios naudojamos kitur Europoje.“

Galiausiai Rumunijos premjerė patikino, kad jos šalis yra „proeuropietiška“ ir „nenukryps nuo europinio kelio“.

Politico.eu pabrėžia, kad bent jau įtakingos EPP politinės grupės nariai, kaltindami Rumunijos vyriausybę, gali būti susirūpinę bent iš dalies išskalbti savo mundurus dėl nesilpstančios paramos Vengrijos premjerui Viktorui Orbanui, kurio „Fidesz“ partija vis dar yra EPP narė. Spaudimas Rumunijos vyriausybei, esą einančiai Vengrijos ir Lenkijos keliu, turįs parodyti, kad ir S&D politinei grupei priklausantys politikai gali imtis nedemokratinių veiksmų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų