Erkės nebenori žiemos miego

Erkės nebenori žiemos miego

Pavasario ir rudens baubu tapusios erkės jau gąsdina ir žiemos vidury. Šunų augintojai pastebi, kad šių gyvių ir dabar dar parsineša lauke pasilakstę gyvūnai, o medikai tebeskaičiuoja erkių platinamų ligų atvejus žmonėms.

Vienos Panevėžio šunų dresavimo mokyklos lankytojai socialinėje erdvėje pasidalijo nerimą keliančia žinia, kad lauke tyko erkės. Šiuos gyvius, įsisiurbusius į keturkojus, skundėsi radusios net kelios augintojos.

Dėl erkių pavojaus įspėjo ir Lietuvos kinologų draugijos dresuotoja Sandra Pabrėžienė. Jos teigimu, šie parazitai gyvybingi iki 7 laipsnių šilumos. O pastarosios žiemos tokios šiltos, kad erkės maisto ieško ir sausį.

„Gyvename mieste ir mano šuo erkių buvo parsinešęs net prieš trejus ar ketverius metus, kai žiemos buvo dar šaltesnės. Bet dabar, kai žiemą orai kaip pavasarį, sezoniškumo nebeliko – erkės pavojingos ištisus metus“, – sakė pašnekovė.

Pasak Sandros Pabrėžienės, pastarosios žiemos tokios šiltos, kad erkės maisto ieško ir sausį. Asmeninio albumo nuotr.

Saugo ir naminės priemonės

Šiais laikais, anot S. Pabrėžienės, gyvūnus nuo erkių apsaugančių priemonių reikia turėti nuolat. Tam esą geriausia rinktis tik rimtus preparatus, kuriais prekiaujama veterinarijos vaistinėse. Turguje ar parduotuvėse, pasak dresuotojos, parduodamos augalinės ar biocidinės priemonės nėra itin veiksmingos. Nuo blusų jos atgina, bet erkėms nebaisios.

„Visiškai nuo erkių niekas neapsaugo, tad reikia naudoti bent kelias priemones“, – aiškino S. Pabrėžienė ir rekomendavo savo efektyvų receptą, pagal kurį tepalo galima pasigaminti namie.

Tepalui reikia 3 g vanilės ankšties (ne vanilinio cukraus) ir 100 ml degtinės. Sumaišytą mišinį palaikyti 7–10 parų tamsoje ir purkšti juo savo augintinį prieš einant į lauką ar važiuojant į mišką.

Suaktyvėjo prekyba

Dėl apsaugos priemonių nuo erkių suaktyvėjusią prekybą veterinarijos vaistinėse pajuto ir prekybininkai. Pardavėja Aistė „Sekundei“ patvirtino, kad žmonės tikrai skundžiasi dėl erkių ir prašo preparatų joms nubaidyti. Ieškoma specialių antkaklių, ilgiau naudoti perkami specialūs lašeliai.

Erkių sukeliamų ligų statistika vis dar tebepildo ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenų bazę. Gruodį Panevėžio rajone ir mieste užregistruota 13 susirgusiųjų Laimo liga. 2016 metais tuo pačiu metu tokių atvejų buvo 11. Erkinis encefalitas nebuvo diagnozuotas niekam.

„Erkės suaktyvėja pavasarį ir rudenį. Pasirodo, jos jau nebemiega ir žiemą. Kai tokios šiltos žiemos, tame nėra nieko nuostabaus“, – sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento visuomenės informavimo specialistė Vilda Bajoriūnienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų