Europos Parlamente šiemet turėtų sustiprėti dešiniųjų populistų pozicijos (Europos Parlamento nuotr.)

EP rinkimų prognozė: silpna dauguma, stiprūs nacionalistai

EP rinkimų prognozė: silpna dauguma, stiprūs nacionalistai

Europos Parlamento (EP) po gegužės mėnesio rinkimų laukia silpna ir fragmentuota proeuropietiškų jėgų dauguma, su kuria konfliktuos sustiprėję dešinieji populistai ir nacionalistai.

Taip teigia ES politinius procesus stebinti ir analizuojanti nevyriausybinė organizacija „VoteWatch“, paskelbusi EP rinkimų prognozę.

Centro dešinės Europos liaudies partija (EPP) naujajame Parlamente turės mažiau mandatų, tačiau išlaikys atotrūkį nuo kitų politinių jėgų. Galėjo būti kitaip, jei šių metų EP rinkimuose būtų dalyvavusi Jungtinė Karalystė, kurios rinkėjai įprastai į Briuselį atsiunčia didelį būrį konservatorių, nepriklausančių EPP šeimai.

O centro kairės socialistai ir demokratai (S&D), prognozuojama, turėtų gerokai nukraujuoti ir dėl „Brexit“, ir dėl radikalesnių kairiųjų jėgų (GUE/NGL) bei žaliųjų (Žaliųjų-EFA) stiprėjimo.

„Jei dabartinės tendencijos pasitvirtins, pirmą kartą renkamo EP istorijoje dvi didžiausios grupės (EPP ir S&D) nekontroliuos daugumos mandatų“, – vieną esminį pokytį, kurio reikėtų laukti, pastebi „VoteWatch“.

Vis dėlto analitikai pastebi, kad proeuropietiška dauguma EP turėtų išsilaikyti – tai garantuos pirmiausia liberalų (ALDE) pakilimas. Leidinys Politico.eu, apibendrindamas įvairias visuomenės apklausas ES šalyse, prognozuoja, kad EPP, S&D ir ALDE turėtų kartu surinkti 380 iš 705 mandatų. Lieka ne visai aišku, kaip centro dešinei, centro kairei ir liberaliam centrui seksis derinti pozicijas jautresniais EP darbotvarkės klausimais, tuo pačiu metu patiriant spaudimą iš radikaliojo sparno.

Pastarojo turėtų parūpinti geri dešiniųjų populistų ir nacionalistų rezultatai, kurių laukiama daugelyje ES šalių, įskaitant Prancūziją, Vokietiją ir Italiją. Jei po rinkimų euroskeptikams pavyktų susivienyti, jie gal net įstengtų suformuoti antrą pagal EP politinę grupę.

„Vis dėlto šis scenarijus yra labai menkai tikėtinas dėl didelės šių jėgų pažiūrų įvairovės, kaip ir dėl jų lyderių charizmatiškų asmenybių“, – rašo „VoteWatch“.

Analitikai nurodo, kad būsimas EP jėgų išsidėstymas tėra platesnio masto tendencijų visoje ES atspindys. Daugelyje šalių tradicinės politinės jėgos silpsta ir dėl to didėja fragmentacija bei mažėja stabilumas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų