Asociatyvi P. Židonio nuotr.

Egzaminai laukia ir dešimtokų

Egzaminai laukia ir dešimtokų

Seimas priėmė Švietimo įstatymo pataisas, įtvirtinančias privalomus nacionalinius mokinių pasiekimų patikrinimus, slenkstį dešimtokams bei padidinančias operatyvesnę pagalbą mokymosi sunkumus patiriantiems mokiniams.

Už balsavo 103 Seimo nariai, prieš – 5, susilaikė 18 parlamentarų.
„Labai noriu padėkoti už palaikymą šių pakeitimų. Tikrai buvo ilgas procesas, dirbome ilgai, diskusijos buvo karštos. Dėkoju Švietimo ir mokslo komitetui, manau, tikrai ypatingai svarbūs pokyčiai. Ir jie pasako, kad švietimas neturi politinės partijos, kad mes tikrai galime priimti sprendimus, kurie svarbūs sutartinai“, – Seimo posėdžių salėje po balsavimo džiaugėsi švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Švietimo įstatymo pataisos nuo 2024−2025 mokslo metų numato privalomus nacionalinius mokinių pasiekimų patikrinimus ne tik dešimtoje, bet ir ketvirtoje bei aštuntoje klasėse, tačiau atsisakoma patikrinimų šeštoje klasėje.
Ministerija akcentuoja, kad Švietimo įstatymo pakeitimai suteiks daugiau ir operatyvesnės pagalbos mokymosi sunkumų patiriantiems mokiniams, bus stiprinamas grįžtamojo ryšio teikimas mokiniui ir mokytojui. Nacionaliniai mokinių pasiekimų patikrinimai turėtų būti naudojami ne konkurencijai, o grįžtamajam ryšiui ir pagalbai. Vienas svarbiausių tikslų – padėti mokiniams kuo geriau pasiruošti mokytis aukštesnėje klasėje, teigia ministerija.
Nustatyta, kad pagrindinis išsilavinimas būtų įgyjamas ne tik baigus pagrindinio ugdymo programą, bet ir išlaikius pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimus (PUPP) patenkinamais pažymiais, t. y. bent 4 balais.

Ši nuostata būtų pradėta taikyti 2025 m. baigiantiems dešimtą / II gimnazijos klasę.
Ministerija teigia, kad pirmieji pokyčių naudą pajustų ir daugiau pagalbos sulauktų dabartiniai aštuntokai.

Šiais mokslo metais iš nacionalinio mokinių pasiekimų patikrinimo mokiniai, surinkę keturis ir mažiau balų, nuo 2023 metų rugsėjo, jau būdami devintokai, sulauks papildomų konsultacijų. Būdami dešimtokais, 2025 metų pavasarį mokiniai laikys pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimus (PUPP). Tam, kad baigtų pagrindinį ugdymą (10 klasių), jiems reikės patikrinimo metu pasiekti bent slenkstinį lygį, t. y., gauti bent 4 balus.
ŠMSM teigia, kad nepasiekę šio žemiausio lygmens, mokiniai turės galimybę susistiprinti žinias ir perlaikyti PUPP dar tais pačiais mokslo metais.
Pakeitimų tikslas taip pat yra įtvirtinti mokinių teisę į akademines atostogas, po kurių jie galėtų tęsti mokymąsi. Teigiama, kad tai leis mokiniams, sergantiems sudėtingomis lėtinėmis, onkologinėmis ar kitomis ligomis, dėl nėštumo ar gimdymo atostogų laikinai sustabdyti savo mokymąsi ir vėliau, pasikeitus aplinkybėms, sėkmingai grįžti jį tęsti.
Švietimo įstatymu nustatyta, kad mokyklos Vaiko gerovės komisijai atlikus pirminį mokinių ugdymosi poreikių vertinimą, mokiniui būtų galima iš karto skirti reikalingą švietimo pagalbą. Šios nuostatos keitimas leis mokyklos vadovui priimti sprendimus nelaukiant, kol mokinys bus įvertintas savivaldybės pedagoginėje psichologinėje tarnyboje, teigia ministerija.
Švietimo įstatymo pakeitimu numatoma peržiūrėti ir prevencinių programų įgyvendinimą. Pakeitimų tikslas palengvinti naštą savivaldybėms ir nacionaliniu mastu vykdyti prevencinių programų kokybės užtikrinimą bei nustatyti bendrus reikalavimus šioms programoms.

Komentarai

  • O gaila. Reikėtų po kiekvienos užbaigtos klasės egzaminuoti. Mokyklos savaime ištuštėtų ir mokytojų nereikės.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų